MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Składka zdrowotna płacona przez emerytów na służbę zdrowia wzrośnie. Czy to oznacza, że emerytury będą niższe?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Wyższe świadczenia emerytalne w 2023 r. to także większa składka zdrowotna, którą odprowadzamy na rzecz służby zdrowia.
Wyższe świadczenia emerytalne w 2023 r. to także większa składka zdrowotna, którą odprowadzamy na rzecz służby zdrowia. Pixabay/Pexels.com
Emerytury i renty wraz z 1 marca mają wzrosnąć. Wyższe świadczenia emerytalne w 2023 r. to także większa składka zdrowotna niż w 2022 r. Ile dokładnie wyniesie? Osoby będące na emeryturze oraz renciści w ramach podatku na służbę zdrowia płacą co miesiąc 9 proc. z kwoty brutto, która im przysługuje.

Spis treści

Waloryzacja emerytur od 1 marca 2023 r. O ile więcej otrzymamy? Takie są zasady podwyżki

Od 1 marca 2023 roku świadczenia emerytalne i rentowe będą wyższe. Wyższa będzie również składka.

– Środki na waloryzację rent i emerytur są w pełni zabezpieczone, na ten cel mamy przeznaczonych ponad 42 mld zł – mówiła w zeszłym tygodniu Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

W czasie konferencji prasowej minister rodziny zapewniła, że środki na ten cel są zapewnione bez względu na ostateczny wskaźnik waloryzacji.

– Przyjęliśmy ustawę, która mówi o waloryzacji kwotowo-procentowej. To oznacza, że emeryci, którzy mają niższe emerytury, na pewno będą mieli zwaloryzowane swoje świadczenia o 250 zł. Wskaźnik procentowy będzie ostatecznie wiadomy w lutym, kiedy poznamy wskaźnik średniorocznej inflacji za rok 2022 i wskaźnik wzrostu przeciętnego wynagrodzenia – powiedziała szefowa MRiPS cytowana przez portal infor.pl.

Pod koniec zeszłego roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie waloryzacji emerytur i rent. Wskaźnik waloryzacji prognozowany jest jako 113,8 proc., a minimalna podwyżka ma osiągnąć 250 zł. To tzw. waloryzacja kwotowo-procentowa.

Emerytury od kwoty minimalnego świadczenia do ok. 1810 zł brutto mają wzrosnąć o 250 zł brutto miesięcznie. Emerytury niższe od minimalnej i wyższe niż 1810 zł brutto, będą rosnąć procentowo – w budżecie państwa założono, że będzie to 13,8 proc. – czytamy w „Fakcie”.

  • Najniższa emerytura oraz renta socjalna, rodzinna i z tytułu całkowitej niezdolności do pracy osiągnie poziom 1588,44 zł,
  • Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy zostanie podniesiona do 1191,33 zł.

Jak zmieni się wysokość składki zdrowotnej emeryta od marca 2023?

ZUS obliczył, jak waloryzacja wpłynie na wysokość składki zdrowotnej dla osób otrzymujących konkretne kwoty emerytur.

Osoba mająca 2000 zł emerytury brutto, obecnie płaci 180 zł na zdrowie, a od 1 marca zapłaci już prawie 205 zł miesięcznie – czytamy w „Fakcie”. Gazeta powołuje się na wyliczenia, które otrzymała od ZUS-u.

Osoba otrzymująca obecnie 1000 zł emerytury brutto płaci aktualnie 90 zł składki zdrowotnej. „Na rękę” tym samym dostaje 910 zł. Po 1 marca „na rękę” otrzyma 1035,58 zł i zapłaci 102,42 zł składki zdrowotnej.

Podobnie będzie w przypadku osoby, która obecnie ma emeryturę brutto na poziomie 2000 zł. „Na rękę” dostaje 1820 zł, a składka zdrowotna wynosi 180 zł. Od marca taka osoba otrzyma „na rękę” 2071,16 zł i zapłaci 204,84 zł składki.

To oznacza, że wzrost składki zdrowotnej nie pociągnie za sobą spadku emerytury otrzymywanej „na rękę”. Ta również będzie wyższa od dotychczasowej.

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Składka zdrowotna płacona przez emerytów na służbę zdrowia wzrośnie. Czy to oznacza, że emerytury będą niższe? - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny