MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Składka zdrowotna 2023. ZUS przypomina o ważnym terminie. Chodzi o rozliczenie za ubiegły rok. Trzeba się spieszyć

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Na podstawie przepisów Polskiego Ładu osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, podatku liniowego lub ryczałtu muszą rozliczyć roczną składkę zdrowotną do 22 maja 2023 roku.
Na podstawie przepisów Polskiego Ładu osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, podatku liniowego lub ryczałtu muszą rozliczyć roczną składkę zdrowotną do 22 maja 2023 roku. Przemyslaw Swiderski
Tylko do 22 maja mają czas osoby, które rozliczały w 2022 r. dochody z prowadzenia działalności lub spółki osobowej według skali podatkowej, podatku liniowego albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na złożenie deklaracji ZUS DRA za kwiecień tego roku. W tym formularzu trzeba rozliczyć składkę zdrowotną za ubiegły rok. W przypadku niedopłaty, różnicę należy uregulować do 22 maja 2023 roku. – W przypadku nadpłaty, na indywidualnym profilu na PUE ZUS będzie gotowy wniosek o zwrot – wyjaśnia regionalna rzeczniczka ZUS.

Spis treści

Składka zdrowotna 2023. Kiedy trzeba opłacać?

Składka zdrowotna przybrała wszystkie cechy podatku dochodowego, czyli jest uzależniona od przychodu lub dochodu oraz należy ją rozliczać rocznie. Jest jednak jedna znacząca różnica. Składkę trzeba opłacać zawsze, nawet jeśli przedsiębiorca ponosi stratę w działalności gospodarczej – tłumaczy Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w inFakcie.

Wysokość składki zdrowotnej dla skali podatkowej wynosi 9 proc. podstawy opodatkowania, a dla podatku liniowego 4,9 proc. Jednak w obu przypadkach nie może być ona niższa niż 9 proc. minimalnego wynagrodzenia. Za rok 2022 minimalna składka miesięczna wynosiła więc 270,90 zł.

– Jeśli przykładowo w pierwszej połowie roku przedsiębiorca uzyskał wysoki dochód, a w drugiej połowie roku zanotował stratę, nadal powinien opłacać co miesiąc minimalną składkę zdrowotną. Jednak, jeśli jego dochód z pierwszej połowy roku przekroczył podstawę dla minimalnej składki, to w rozliczeniu rocznym powstanie nadpłata – tłumaczy ekspert.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej nie dotyczy:

  • płatników na karcie podatkowej,
  • twórców i artystów,
  • wspólników spółki komandytowej,
  • jednoosobowej spółki z o.o.,
  • osób współpracujących.

Rozlicznie składki zdrowotnej. Czas tylko do 22 maja

Na podstawie przepisów Polskiego Ładu osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, podatku liniowego lub ryczałtu muszą rozliczyć roczną składkę zdrowotną do 22 maja 2023 roku. Jak przypomina w komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, rozliczenie roczne składki zdrowotnej przekazuje się w dokumencie za kwiecień 2023 roku. Jednocześnie podkreślono, że „ustalona roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił przez cały rok”.

– Jeśli z rozliczenia wychodzi niedopłata, trzeba uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień 2023 r., czyli do 22 maja 2023 roku – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana w komunikacie. – W przypadku nadpłaty – na indywidualnym profilu na PUE ZUS będzie gotowy wniosek o zwrot – dodaje.

Nadpłata składki. Wniosek o zwrot do 31 maja 2023 roku

Termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty jest bardzo krótki. W niektórych przypadkach podatnicy będą mieli na to tylko kilka dni. Jak informuje rzeczniczka, osoba prowadząca działalność wniosek o zwrot nadpłaty będzie musiała zweryfikować, podpisać i odesłać drogą elektroniczną – przez PUE do 1 czerwca.

– Jeżeli na koncie naszego klienta nie będzie żadnych zaległości, nadpłata zostanie wypłacona do pierwszego sierpnia 2023 roku – zapewnia rzeczniczka ZUS.

Juszczyk zwraca uwagę, że powstaje przy tym znaczący problem. – Podatek dochodowy można korygować do 5 lat wstecz. Powstaje więc pytanie: w jaki sposób będzie można skorygować składkę zdrowotną, jeśli po jej rozliczeniu przedsiębiorca dokona korekty w swoich przychodach i kosztach? Termin ustawowy „ostatecznie” sugeruje, że rozliczenie roczne nie będzie mogło już być korygowane. Czy to oznacza, że po korekcie składki niedopłaty lub nadpłaty podatku nie będą w żaden sposób uwzględniane?

– Przedsiębiorcy będą musieli złożyć korekty w miesięcznych rozliczeniach tam, gdzie nastąpiła zmiana podstawy składki zdrowotnej. A jeśli rozliczenie roczne będzie nienaruszalne, to stwierdzenie niedopłaty lub nadpłaty będzie odbywać się w porozumieniu z ZUS. Dlatego warto już dziś przejrzeć deklaracje za 2022 rok pod kątem ewentualnych korekt i przygotować się do rozliczenia rocznego. Terminy na nie będą krótkie, a złożony dokument – ostateczny – podsumowuje Juszczyk.

Jak liczona jest kwota zwrotu?

Eksperci inFakt wyjaśniają, że zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jeśli suma składek wpłaconych na ubezpieczenie zdrowotne za poszczególne miesiące roku składkowego albo roku kalendarzowego jest wyższa od rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne (ustalonej od rocznej podstawy), ubezpieczonemu przysługuje zwrot różnicy między sumą comiesięcznych składek a wyliczoną składką roczną. Płatnicy będą składać takie rozliczenie po raz pierwszy.

Zwrot nadpłaty dla ryczałtowców

W przypadku podatników rozliczających się metodą podatku zryczałtowanego, podstawę składki zdrowotnej stanowi przychód roczny, pomniejszony o składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe.

Roczna składka zdrowotna dla przedsiębiorcy na ryczałcie, który prowadził działalność przez całe 12 miesięcy, zależy od rocznego przychodu i wynosi:

  • 4031,28 zł (12 x 335,94 zł) dla maksymalnie 60 tys. zł przychodu;
  • 6718,68 zł dla przychodu między 60 tys. zł a 300 tys. zł. Miesięczna wysokość składki zdrowotnej w roku 2022 wynosiła 559,89 zł.;
  • 12 093,72 zł (12 x 1 007,81 zł) dla przychodu powyżej 300 tys. zł.

Jak wyjaśniają eksperci, ryczałtowcy składkę zdrowotną mogą opłacać na dwa sposoby. Po pierwsze progresywnie, czyli wraz z przekroczeniem progu wzrasta wysokość składki. Drugim sposobem jest wyliczenie wysokości składki na podstawie przychodu z roku poprzedzającego. W tym przypadku mogą powstać nadpłaty, jeśli w 2021 r. osiągnięto przychody w progu wyższym niż przychody z roku 2022.

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2023 roku

Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która opłaca składki na własne ubezpieczenia, w 2023 r. po raz pierwszy ma obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Służy ono temu, aby ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne za dany rok na podstawie przychodów/dochodów w nim osiągniętych. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok przedsiębiorcy muszą rozliczyć w 2023 roku. Płatnicy będą składać takie rozliczenie po raz pierwszy.

Sprawdź w co inwestować. Oto alternatywy, o których mogłeś nie mieć pojęcia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Składka zdrowotna 2023. ZUS przypomina o ważnym terminie. Chodzi o rozliczenie za ubiegły rok. Trzeba się spieszyć - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny