Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarby Biblioteki Narodowej w sieci

Marta Gawina [email protected] tel. 85 748 95 13
Polona udostępnia głównie skany tradycyjnych publikacji papierowych, czyli czasopisma, książki, mapy, zdjęcia, pocztówki, starodruki, grafiki, a nawet nuty oraz e-booki i e-czasopisma.
Polona udostępnia głównie skany tradycyjnych publikacji papierowych, czyli czasopisma, książki, mapy, zdjęcia, pocztówki, starodruki, grafiki, a nawet nuty oraz e-booki i e-czasopisma. jch
W Bibliotece Polona każdy znajdzie coś dla siebie. Można nieodpłatnie kopiować dokumenty, dzielić się z innymi użytkownikami - mówi Olga Topolewska z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.

To jeden z najbardziej wartościowych adresów internetowych dla miłośników literatury. Poleca go Olga Topolewska, nauczyciel bibliotekarz z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Chodzi o cyfrową Bibliotekę Narodową Polona, czyli www.polona.pl.

- Czym różni się od innych bibliotek? Przede wszystkim rewolucyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. Została zbudowana jako one-page application, to oznacza, że do swojego działania nie wymaga przeładowania strony. Jest powiązana bezpośrednio z oprogramowaniem digitalizacyjnym Biblioteki Narodowej, dzięki czemu możliwe jest robienie kilkudziesięciu tysięcy skanów dziennie - przypomina Olga Topolewska.

Biblioteka powstała w 2006 roku, na początku 2014 roku udostępnia już ok. 190 000 obiektów.

Polona udostępnia głównie skany tradycyjnych publikacji papierowych, czyli czasopisma, książki, mapy, zdjęcia, pocztówki, starodruki, grafiki, a nawet nuty oraz e-booki i e-czasopisma.

- Na pierwszej stronie codziennie pojawiają się nowe najciekawsze obiekty (perły, diamenty, ciekawostki) i tematyczne kolekcje. Pamiętajmy, w bibliotece udostępnia się publikacje znajdujące się w domenie publicznej, wolne od autorskich praw majątkowych - podkreśla Olga Topolewska.

Wyszukiwanie interesujących nas dzieł jest proste. Przede wszystkim można korzystać z wyszukiwarki głównej. Wystarczy wpisać (do wyboru) osobę, tytuł, treść, słowa kluczowe.

- Po pojawieniu się listy publikacji można skorzystać z opcji "Szukaj w wynikach" i doprecyzować nasze poszukiwania, np. o miejsce wydania, wydawcę, rok wydania, typ dokumentu - wyjaśnia przedstawicielka CEN.

Poruszanie się po obiektach książkowych nie jest skomplikowane. Po kliknięciu w wybrany obiekt pojawia się na czarnym tle strona tytułowa, do kolejnych stron można dotrzeć klikając w miniaturki na dole strony lub korzystając z przycisków w prawym menu. Dodatkowo znajdują się tam przyciski, dzięki którym możemy pobrać plik na domowy komputer, podzielić się informacją o nim na portalach społecznościowych, wysłać pocztą internetową.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny