Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarby nazistów na Dolnym Śląsku? "Daily Mail": 28 ton złota ukryto w studni niedaleko pałacu w Roztoce [mapa]

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Brytyjski tabloid, powołując się na polskiego poszukiwacza skarbów pisze, że na terenie Dolnego Śląska znajduje się kryjówka bajecznego skarbu, który ukryli naziści.

Bajeczny skarb ma być ukryty w zasypanej studni niedaleko jednego z pałaców na Dolnym Śląsku, pisze brytyjski tabloid "Daily Mail".

Chodzi o 28 ton nazistowskiego złota wartego 1 miliard funtów (ponad 5 mld złotych), które ukryto w pobliżu XVI-wiecznego pałacu w Roztoce, który był rodową siedzibą Hochbergów.

Informacja o skarbie pochodzi z pamiętnika oficera SS Egona Ollenhauera, który wraz z innymi żołnierzami tej formacji oraz ich rodzinami, ukrywał skarb.

Sztabki złota oraz cenne monety zostały zabrane ze skarbców banku Rzeszy w Breslau (dziś Wrocław). Mają się one znajdować 60-70 metrów pod ziemią na dnie zniszczonego szybu studni na terenie Pałacu Hochberg.

Ukryto tam również cenne przedmioty, należące do bogatych Niemców, którzy przekazali je żołnierzom SS na przechowanie w obawie przed nacierającymi oddziałami Armii Czerwonej.

Jeśli to się potwierdzi, wówczas wartość skarbu może wynieść nawet 1,25 miliarda funtów w dzisiejszych cenach.

Chociaż nazwa tego budynku brzmi nieco orientalnie, pochodzi on...ze Skandynawii. Ta ewangelicka świątynia została w 1842 roku przeniesiona z Vang, miejscowości leżącej nad jeziorem Vangsmjøsa w Norwegii. Co ciekawe, przy budowie świątyni nie użyto gwoździ - cała konstrukcja opiera się na użyciu złączy ciesielskich.

Czy znasz te zabytki? 11 niezwykłych miejsc w Polsce, które ...

Dziennikarz brytyjskiej gazety powołuje się w swoim artykule na Romana Furmaniaka, z Polsko-Niemieckiej Fundacji Śląski Pomost, która zajmowała się poszukiwaniem zaginionego skarbu.

Pisze on, że pamiętnik oficera SS Furmaniak nabył dekadę temu od loży masońskiej działającej w Saksonii-Anhalt.

Teraz Furmaniak czyni starania, aby podjąć legalne poszukiwania skarbu. Dlatego upublicznił te informacje, by wywrzeć nacisk na polski rząd, aby ten zajął się sprawą.

W zeszłym roku upublicznił pamiętnik nazisty - który, jak twierdzi, został uwierzytelniony w Niemczech - polskiemu resortowi kultury, ale jeszcze go nie zweryfikowano.

Liczący 75 lat pamiętnik zaczyna się od opisu wręczenia oficerom SS numerów identyfikacyjnych: 453 i 219.

Wakacje 2020. Siedem najpiękniejszych polskich zamków [ZDJĘCIA]

- Wielkie dzięki dla Grundmanna - napisano.

Gunther Grundmann był niemieckim konserwatorem zabytków na Dolnym Śląsku przed wojną i w jej trakcie.

To dr Grundmann i jego ludzie przygotowali koło wspomnianego pałacu studnię, w której umieszczono skarb.

Z opisów wynika, że w skrzyniach złożono tony złota, biżuterię, monety i inne cenne przedmioty. Wiele z nich zostało uszkodzonych, inne miały ślady po wystrzałach.

Po skończeniu wszystkich prac studnia została wysadzona w powietrze i zasypana kamieniami i piachem. Wszystko odbyło się tak, jak zaplanował dr Grundmann.

Już w 1942 roku obawiając się nalotów alianckich, powierzono Grundmannowi zadanie skatalogowania ogromnych zasobów dzieł sztuki zabranych z muzeów, a także prywatnych kolekcji zrabowanych przez nazistów. Do połowy 1944 roku Grundmann ukrył te przedmioty w 74 miejscach na Dolnym Śląsku.

Miejsca mocy w Polsce: wierzy się, że drzemie w nich energia...

Uważa, że ​​skarb ukryty w studni jest tylko jednym z 11 cennych przesyłek, które schowano w południowej Polsce, w Czechach i wschodnich Niemczech.

Jedna ze skrzyń ma zawierać 47 dzieł sztuki, które prawdopodobnie skradziono we Francji. Chodzi o obrazy Botticellego, Rubensa, Cezanne'a, Carravagio, Moneta, Dürera, Raffaela i Rembrandta.

Poszukiwania skarbu w obecnych warunkach jest prawie niemożliwe. Wszystko z powodu trwającej jeszcze epidemii koronawirusa.

Ktokolwiek widział: tych obrazów poszukuje cały świat. Dla z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skarby nazistów na Dolnym Śląsku? "Daily Mail": 28 ton złota ukryto w studni niedaleko pałacu w Roztoce [mapa] - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny