Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skansen: Rzeźbiarski plener i etnograficzne festyny

(jul)
Muzealnicy organizują dzieciom tematyczne zajęcia edukacyjne oraz spotkania rodzinne. Można się wtedy dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy.
Muzealnicy organizują dzieciom tematyczne zajęcia edukacyjne oraz spotkania rodzinne. Można się wtedy dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Andrzej Zgiet
Chcemy chronić ginący gatunek pszczoły murarki - mówi Artur Gaweł, kierownik Białostockiego Muzeum Wsi.

Dlatego wiosną tego roku placówka zorganizuje plener, na który przyjedzie dziewięciu rzeźbiarzy z Polski. Komisarzem imprezy będzie Piotr Szałkowski, twórca z Sokółki.

- Przez tydzień artyści będą rzeźbić ule w kształcie figur świętych. Widziałem takie w skansenie pszczelarskim w Swarzędzu - mówi dr Artur Gaweł.
Dlatego wpadł na pomysł, by takie obiekty pojawiły się także w muzeum w Osowiczach. W sumie powstanie ich dziewięć. Rzeźbiarze wykorzystają drewno lipy i topoli.

- Pod koniec stycznia przyjedzie do nas pracownik naukowy z Torunia, który spotka się z pszczelarzami. Opowie im o warunkach i korzyściach hodowli tej mało popularnej pszczoły - mówi dr Artur Gaweł.

Projekt został zaakceptowany przez Podlaski Urząd Marszałkowski, który przyznał skansenowi 30 tysięcy złotych.

Na tym nie koniec planów. W ciągu dwóch najbliższych lat odbędzie się też dziesięć różnorodnych festynów etnograficznych, jak Zielone Świątki, Sobótka, Smaki Podlasia, Dożynki oraz Podlaskie ziołami pachnące. Ich organizacja będzie możliwa dzięki dofinansowaniu z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Podlaskiego. Dotacja wynosi 600 tysięcy złotych.

- Pieniądze przydadzą się nam na nagrody, catering, nagłośnienie sceny oraz na zabezpieczenie imprez. Zapraszamy też zespoły folklorystyczne. Takie imprezy są przecież doskonałą promocją Podlasia - podkreśla dr Gaweł.

Dzięki finansowemu wsparciu muzeum zorganizuje także cykl tematycznych zajęć edukacyjnych oraz spotkań rodzinnych.

I tak, co dwa tygodnie, od końca marca do końca września, w skansenie będą się odbywały spotkania pod hasłem "Niedziela Rodzinna w skansenie".

- Podczas festynów nasi goście mogą poznać dawne zwyczaje oraz unikalne, ginące rzemiosła - podkreśla Artur Gaweł

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny