Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skąd wziąć pieniądze na własną firmę

(peż)
Pieniądze na własną firmę można zdobyć nie tylko na emigracji
Pieniądze na własną firmę można zdobyć nie tylko na emigracji sxc
W poszukiwaniu pieniędzy na własną firmę nie trzeba emigrować.

Kiedy już mamy pomysł na własny biznes, kolejnym etapem jest zastanowienie się, ile potrzebujemy pieniędzy, aby go uruchomić i poradzić sobie w pierwszych miesiącach prowadzenia działalności - mówi Agnieszka Kurajew z Podlaskiego Funduszu Kapitałowego działającego przy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. - Pamiętajmy, że celem nie jest samo pozyskanie pieniędzy, ale uruchomienie naszego pomysłu.

Jak zauważa, przez etap analizowania stanu naszych oszczędności, będąc na początku biznesowej drogi, zazwyczaj przechodzimy bardzo szybko. I stajemy przed pytaniem: skąd pozyskać fundusze? Odpowiedź pierwsza: 3F - Family, Friends, Fools czyli rodzina, przyjaciele, i "naiwni z kasą". Znają nas, są w stanie podjąć ryzyko i powierzyć nam swoje oszczędności.

- Wszystko pięknie, pod warunkiem, że rodzice, teściowie, kolega czy znajomy mają wolne fundusze i chcą zostać "aniołami biznesu" - nie ukrywa ekspertka.- Jeśli źródełko 3F okaże się niewystarczające, pozostają nam instytucje zewnętrzne.

Jakie? Po pierwsze dotacja. Instytucjami, w których możemy pozyskać informacje są: urząd marszałkowski, urząd pracy i inne instytucje otoczenia biznesu np. PFRR.

- Idąc tą drogą - ocenia pani Agnieszka - musimy mieć dużo: czasu, cierpliwości, odporności na biurokrację oraz " to coś", co zdecyduje, że to właśnie my zostaniemy wybrani.

Pieniądze na własną firmę. Bank?

No to może bank? - Kierunek jak najbardziej słuszny - mówi nasza rozmówczyni - ale warunki kredytu mogą nas zaskoczyć. Przede wszystkim trzeba znaleźć bank, który może finansować start-up, czyli początkującego przedsiębiorcę. Po drugie, trzeba go przekonać, że nasz biznes się powiedzie. Po trzecie, znaleźć zabezpieczenia itd.

Pozostaje jeszcze czwarta opcja: fundusze pożyczkowe, czyli pieniądze, które trzeba zwrócić, aby skorzystali z nich kolejni przedsiębiorcy.

Ale mają one swoje ogromne zalety. - W tym przypadku istnieje większe zrozumienie dla start-up'ów, a przy okazji można liczyć na porady i konsultacje ze strony doświadczonych doradców - zachęca Agnieszka Kurajew. - Warunki cenowe są porównywalne z ofertą bankową, a niejednokrotnie może się okazać, że są wyjątkowo atrakcyjne (np. pożyczka za zero czyli 0 oprocentowania i 0 prowizji).

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny