Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sinice atakują. Dwa kąpieliska w Podlaskiem są czasowo zamknięte. Sprawdź, gdzie nie można się kąpać

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Plaża w Augustowie jest czasowo zamknięta
Plaża w Augustowie jest czasowo zamknięta Andrzej Zgiet
Tymczasowy zakaz kąpieli wprowadzono na kilku kąpieliskach w Podlaskiem. Powodem są sinice. – Produkują toksyny, które mogą doprowadzić do zatrucia – tłumaczy Małgorzata Połocka z sanepidu.

Kąpać się nie można na dwóch kąpieliskach ze wszystkich 15. To kąpieliska w Zarzeczanach koło Gródka na zalewie Zarzeczany w powiecie białostockim i na plaży radiowej Trójki nad zalewem w Augustowie nad jeziorem Necko.

Woda niezdatna do kąpieli jest też na plaży przy POSTiWie w Augustowie – to tzw. miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli. Z kolei na kąpielisku w Starym Folwarku, które jeszcze we wtorek było nieczynne, już można się kąpać.

Supraśl. Przyduchy już nie ma, ale kąpielisko pozostaje zamknięte. Otwarcie najwcześniej w poniedziałek

Sanepid regularnie sprawdza stan kąpielisk w województwie.

– Badamy wodę pod względem bakteriologicznym oraz pod względem wizualnym, czyli zakwitu w wodzie sinic czy obecności w wodzie zanieczyszczeń takich jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma i inne odpady. Czasem te zanieczyszczenia są w tak wielkich ilościach, że nie da się ich natychmiast usunąć, w związku z tym takie kąpielisko możemy zamknąć, żeby organizator wszystko uporządkował – tłumaczy Małgorzata Połocka, starszy asystent oddziału higieny komunalnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku.

I wyjaśnia, dlaczego niebezpieczne są również sinice. Te glony wytwarzają toksyny. – A toksyny są bardzo groźne dla zdrowia człowieka, powodują podrażnienia skóry, wysypki, swędzenie, łzawienie oczu. Przy ewentualnym połknięciu – bo przecież czasami w wodzie może zdarzyć się zachłyśnięcie – sinice wywołują biegunki, wymioty, gorączkę, bóle mięśni i stawów. A w przypadku bardzo silnego uczulenia na tę toksynę może nawet dochodzić do zgonu – tłumaczy.

Wybierasz się na kąpielisko? Tym paskudztwem możesz się zarazić na otwartych basenach! Sprawdź, lista jest długa

Nie potrafi jednak powiedzieć, kiedy z kąpielisk znów będzie można bez problemu korzystać. Sytuacja bowiem zmienia się z dnia na dzień. Tu wpływ ma woda, temperatura, warunki atmosferyczne. Sinice – tak jak szybko namnażają się, tak samo szybko mogą zginąć.

– Dlatego obowiązkiem organizatora zarządzającego kąpieliskiem jest codzienna obserwacja toni wody. Ale to samo powinien zrobić każdy, kto wchodzi do wody. Warto zwracać uwagę, czy woda nie jest mętna, czy nie ma dziwnego zabarwienia lub kożucha sinicowego. Wtedy na pewno nie wchodzimy do wody – przypomina Małgorzata Połocka.

Aktualne informacje dotyczące kąpielisk w całej Polsce publikowane są w serwisie kąpieliskowym w internecie na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny