Sinice kiedyś klasyfikowano jako rośliny, ale obecnie należą do królestwa bakterii. Występują najczęściej w wodzie morskiej, choć mogą pojawiać się także w innych środowiskach. Rozwojowi sinic sprzyja m.in. upał i bezwietrzna pogoda, a problemy z nimi, których doświadczyliśmy już w ubiegłym roku to jeden ze znaków ocieplenia klimatu. Można było spodziewać się, że sinice w Bałtyku pojawią się również w tym roku, a to będzie oznaczać zamknięcie niektórych kąpielisk. Pierwsze z nich już były nieczynne, bo zaatakowały je sinice. Będzie tylko gorzej.
Sinice w Bałtyku 2019. Dlaczego przez sinice zamyka się kąpieliska?
Sinice rozmnażają się wegetatywnie, a na to, czy i w jakim tempie zakwitną, wpływ w dużej mierze ma pogoda. Wyższe temperatury, brak wiatru i gwałtownych zmian pogody – to najlepsze warunki do rozwoju sinic. W ubiegłym roku sinice w Bałtyku zepsuły turystom lipiec i nic dziwnego, bo to właśnie koniec lipca jest czasem, kiedy najczęściej pojawiają się sinice w morzu Bałtyckim. W tym roku jest podobnie - w połowie lipca sinice w Bałtyku pojawiły się na pierwszych kąpieliskach, które zostały już zamknięte. W lipcu jednak pogoda jest dość chwiejna i GIS często zmienia decyzje w sprawie kąpielisk, na zmianę otwierając i zamykając niektóre z nich. W sierpniu pogoda się poprawi, wraz z nią sinice będą miały świetne warunki do rozwoju i w związku z tym możemy spodziewać się, że kąpieliska będą zamykane w większej ilości i na dłużej.
Niestety, niezmiennie pojawienie się sinic w Bałtyku będzie oznaczało zamknięcie kąpielisk w miejscu wystąpienia bakterii. Wszystko dlatego, że stanowią niebezpieczeństwo dla człowieka ze względu na toksyczne związki, które produkują. Kontakt z sinicami grozi nam wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, a groźne jest zarówno pływanie w wodzie, w której znajdują się sinice, jak i picie jej. Główne objawy kontaktu z sinicami to wysypka, biegunka, wymioty oraz objawy grypopodobne (gorączka, bóle mięśni i stawów), ale pechowcy mogą doznać nawet uszkodzenia nerek i wątroby.
Sinice w Bałtyku 2019. Które kąpieliska są zamknięte?
Sinice w Bałtyku w ubiegłym roku doprowadziły do czasowego zamknięcia aż kilkudziesięciu plaż. Największy problem z sinicami był w Zatoce Gdańskiej – zamknięte były kąpieliska w popularnych wśród turystów miejscowościach, takich jak Rewa, Jastarnia czy Trójmiasto.
Sinice w Bałtyku pojawiły się już w połowie lipca 2019, doprowadzając do zamknięcia z niektórych kąpielisk. Zaczęło się od Zatoki Gdańskiej - najpierw zamknięto kilka kąpielisk w Gdyni i Gdańsku.
Sinice w Bałtyku 2019. Które kąpieliska są zamknięte?
Obecnie sinice chwilowo odpuściły i można kąpać się we wszystkich kąpieliskach w Bałtyku. W ubiegłych tygodniach zamykano jednak co i rusz nawet kilkanaście kąpielisk jednocześnie. Były to m.in.:
- Kąpielisko Jurata "Międzymorze"
- Puck - plaża po wschodniej stronie części falochronu portu jachtowego na Zatoce Puckiej
- Mechelinki
- Gdynia Babie Doły
- Gdynia Śródmieście
- Gdynia Redłowo
- Gdynia Orłowo
- Gdańsk Klipper Jelitkowo
- Gdańsk Jelitkowo
- Molo Gdańsk Brzeźno
- Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno
- Gdańsk Stogi
Musimy jednak mieć na uwadze, że wysoka temperatura i brak wiatru sprzyjają rozwojowi sinic. Można więc spodziewać się, że w najbliższych tygodniach kąpieliska dalej będą zamykane z powodu sinic.
Niestety, rozkwit sinic często przypada na szczyt wyjazdów urlopowych, jeśli więc sinice w Bałtyku pojawią się w większej ilości kąpielisk, mogą zepsuć wakacje wielu turystom wybierającym się nad morze. Na serwisie kąpieliskowym prowadzonym przez Główny Inspektorat Sanitarny można sprawdzać, które kąpieliska są zamknięte i z jakiego powodu. Mapa kąpielisk jest aktualizowana na bieżąco.
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?