Silna ósemka

  Silna ósemka

  Maryla Pawlak-Żalikowska

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  W ubiegłym roku najlepiej rozpoznawalną marką mleka w Polsce było Łaciate, produkowane przez SM Mlekpol z Grajewa

  W ubiegłym roku najlepiej rozpoznawalną marką mleka w Polsce było Łaciate, produkowane przez SM Mlekpol z Grajewa ©Fot. Archiwum

  BOS, BAT i Mlekpol najlepsze spośród podlaskich firm na listach liderów polskiej gospodarki.
  W ubiegłym roku najlepiej rozpoznawalną marką mleka w Polsce było Łaciate, produkowane przez SM Mlekpol z Grajewa

  W ubiegłym roku najlepiej rozpoznawalną marką mleka w Polsce było Łaciate, produkowane przez SM Mlekpol z Grajewa ©Fot. Archiwum

  Komentarz

  Komentarz


  Edmund Borawski, prezes SM Mlekpol w Grajewie:

  Miniony rok był trudny dla mleczarstwa ze względu na kwestie kwot mlecznych. Rolnicy zwiększali produkcję, potem płacili kary za przekroczenie limitów, a ich nerwowość odbijała się też na nas, jako producentach.

  Rynek zbytu także nie należał do łatwych, choć do konkurencji już jesteśmy przecież przyzwyczajeni. Ten rok zapowiada się lepiej - popyt, w tym też na artykuły mleczarskie, napędza... koniunktura w budownictwie. Dlaczego? Bo gospodarka się rozpędza, a to się przekłada na wzrost płac.  Wczoraj zostały opublikowane dwie "pięćsetki": listy "Rzeczpospolitej" i "Polityki". Oba rankingi zaprezentowały czołówkę polskich firm. Głównym kryterium, decydującym o miejscu na liście, był przychód ze sprzedaży.

  Nazwy widoczne

  Z naszego województwa w gronie największych firm jest osiem przedsiębiorstw. Według kolejności (odpowiednio w "Rzeczpospolitej" i "Polityce") były to: SM Mlekpol z Grajewa (141., 125. miejsce), SM Mlekovita (168., 146.), Pfleiderer Grajewo (201., 160.), Zakład Energetyczny Białystok (233., 202.), Barter (312., 267.), British American Tobacco (326., 75.), Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego w Białymstoku (411., 368.) i Pronar Narew (491., 440.).

  Jak widać, sposób liczenia "Polityki" był dla naszych firm łaskawszy - generalnie jednak zestaw firm pozostaje w obu rankingach ten sam.
  Drastyczna jest tylko różnica miejsc BAT-a w obu rankingach: w "Polityce" firma jest na czele regionu, w "Rzeczpospolitej" "w ogonie". Tygodnik, jako przychód ze sprzedaży, podał 2 mln 155 mln 957 tys. złotych, a gazeta - 616 mln 800 tysięcy. Z naszych informacji wynika, że ta druga wartość jest liczona bez uwzględnienia w cenie sprzedaży produktów BAT podatku VAT i akcyzy (czego nie stosowano w przypadku innych firm).

  A kondycja augustowskiej fabryki BAT-a w tym roku jest wyjątkowo dobra: brytyjska firma przeniosła bowiem całą swoją produkcję do Augustowa, po zlikwidowaniu fabryki w Southampton. Zainwestowała miliony euro i zwiększyła zatrudnienie o 150 osób.

  BOS, Polmos - liderzy ukryci

  Jednak podlaskie firmy są także "ukryte" w rankingu pod nazwami spółek matek. Białostocki BOS "schowany" jest w lubelskim Eldorado (na 39. miejscu w "Polityce", 44. w "Rzeczpospolitej"), a Polmos - w CEDC (odpowiednio 44. i 66. pozycja).

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Poranny.pl poleca

  Wideo