Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sięgnijmy po niemieckie wzorce. Żeby młodym wreszcie ułatwić zdobycie pracy

(peż)
Zamiast dreptać w miejscu, może warto skorzystać z najlepszych wzorców. Zapraszamy na konferencję w Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej.

Bezrobocie wśród młodzieży w Unii Europejskiej jest najniższe w Niemczech i w Austrii, gdzie w połowie 2013 r. wynosiło odpowiednio 7,5 oraz 9,3 proc.. Tymczasem w całej UE przekroczyło 23 proc., a w Polsce nawet 27 proc. W tych krajach najkrócej trwa tez czas poszukiwania pracy przez młodych ludzi.
Na tę sytuację składa się na pewno wiele czynników, ale jednym z istotniejszych jest specyficzny dla tych krajów system kształcenia zawodowegp - tzw. system dualny, łączący naukę w szkole z nauką praktyczną zawodu w firmach. Tala metoda nauczania stosowana jest w Niemczech, Austrii, Danii, Holandii, Szwajcarii. Charakterystyczne także jest, że tych państwach około 50 - 60 prroc.  młodych ludzi wybiera kształcenie zawodowe.  W Polsce to jedynie 15-20 proc.!

Na pytanie, jak to się dzieje, że w Szwajcarii, czy Niemczech system kształcenia zawodowego skutecznie przygotowuje młodych ludzi do wejścia na rynek pracy, a polski nie, odpowiedzieć ma zaplanowana na 15 września br konferencja w Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska) w Warszawie. Jej tytuł to " Rola i znaczenie kształcenia zawodowego we współpracy Polska-Niemcy. Różne doświadczenia, różne systemy edukacji, podobne wyzwania rynku pracy".

Wśród zaproszonych panelistów są m. in. minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki, wiceminister pracy Jacek Męcina, a także przedstawiciele Federalnego Ministerstwo Edukacji i Badań Niemiec oraz Federalnego Instytutu ds. Kształcenia Zawodowego. Są także przedstawiciele firm – pracodawców, realizujących w Polsce projekty w zakresie kształcenia zawodowego na wzór niemiecki, a wśród nich np. Jacek Gałek, dyrektor generalny firmy Häring-Polska mającej siedzibe w Łodzi.  W 2008 roku przedsiębiorstwo rozpoczęło współpracę z Publiczną Policealną Szkołą Nowoczesnych Technologii dla Dorosłych w Łodzi w celu stworzenia nowatorskiego systemu kształcenia opartego na bazie najnowszego sprzętu techno – dydaktycznego. Rok później firma rozpoczęła kształcenie uczniów w systemie dualnym w zawodzie technik-mechanik wg autorskiego programu nauczania, opracowanego wspólnie ze szkołą w formie innowacji pedagogicznej. Jak czytamy na stronie internetowej Häring-Polska, cały cykl kształcenia kładzie duży nacisk na rozwój umiejętności praktycznych. Odpowiednie przygotowanie teoretyczne realizowane jest na zajęciach w szkole (2 razy w tygodniu) oraz podczas specjalistycznych szkoleń. Natomiast zajęcia praktyczne (3 razy w tygodniu) odbywają się w firmie Haering Polska na przygotowanym do tego parku maszynowym.

– Połączenie teorii z praktyką przynosi firmie olbrzymie korzyści. W naszym przypadku wiązało się to ze sporymi nakładami, jednak pracownicy, którzy zostają potem z nami, sprawdzają się o wiele bardziej niż osoby, które zatrudnilibyśmy w procesie tradycyjnej rekrutacji – oceniał Jacek Gałek w grudniu ub.roku podczas  konferencji "Projekt praca dla młodych", która odbyła się na Uniwersytecie Łódzkim. Gośćmi specjalnymi tej debaty byli m.in. komisarz UE ds. zatrudnienia László Andor i minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Opinia
- Potrzebuję zdecydowanie większej liczby  pracowników technicznych niż wykształconych "ogólnie". To samodotyczy kierunków : zarządzania, marketingu, itp.... - mówi Bogusław Łącki, prezes białostockiej firmy Automatyka Pomiary Sterowanie. - Jestem zdecydowanie ZA wyegzekwowania zajęć praktycznych w procesie kształcenia zawodowego. Ale praktyki same się nie wdrożą: wymagają przemyślanego działania i nakładów na realizację. Uważam, że nalezy także propagandowo poprzzeć politykę kształcenia technicznego... po kulcie pracy mamy odreagowanie w kierunkach nietechnicznych. Widzę szereg starań szkolnictwa zawodowego w kierunku współpracy z przedsiębiorcami, czy to programowej, czy też praktycznej, ale moim zdaniem na razie są to działania polityczne a nie "od podstaw".

******

Zgłoszenia i informacje o konferencji - na www.ahk.p  i www.edunet-poland.pl

Udział w konferencji jest nieodpłatny. Ilość miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.

******

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny