Siatkówka. Derby województwa podlaskiego dla BAS Białystok [Galeria]

Jakub Laskowski
BAS Białystok (na czarno) w derbowym meczu rozprawił się z Centrum Augustów
BAS Białystok (na czarno) w derbowym meczu rozprawił się z Centrum Augustów Anatol Chomicz
W drugoligowych derbach BAS Białystok pokonał Centrum Augustów 3:1.

Obawiałem się tego meczu, bo to było pierwsze starcie o punkty dla zupełnie nowego zespołu - mówi trener BAS Białystok Marcin Śliwa, po zwycięstwie w derbach z Centrum Augustów.

Dla białostockiej drużyny był to pierwszy mecz ligowy w tym sezonie, gdyż w inauguracyjnej kolejce BAS pauzował.

Jak się okazało, zespół ze stolicy regionu celująco zdał egzamin, od początku spotkania był stroną dominującą i szybko budował przewagę. Pierwszego seta gospodarze wygrali pewnie do 20.

Przebieg drugiej partii zapowiadał podobne rozstrzygnięcie. Do stanu 19:12. Wtedy goście poprawili grę w obronie, odbili kilka piłek i zaczęli odrabiać straty. Ostatecznie ulegli jednak do 23, ale dobrą postawę przełożyli na kolejny set. W nim już Centrum dominowało, wygrywając do 19.

- Gdyby nie zły początek drugiego seta, to mogło być różnie - twierdzi Wojciech Iwanowicz, trener augustowskiej drużyny. - Jeśli wywrze się presję na BAS, to można z nimi grać na równorzędnym poziomie. Dobrze prezentowaliśmy się w obronie i podbijaliśmy mnóstwo piłek - dorzuca.

Jeżeli kibice zgromadzeni w hali Szkoły Podstawowej nr 24 mieli nadzieję na wyrównany mecz i trochę emocji w czwartym secie, to się rozczarowali. Wszystko za sprawą środkowego BAS Cezarego Stanisławajtysa, którego zagrywki rozbiły obronę przyjezdnych. 26-latek zakończył znakomitą serię przy stanie 14:9 dla jego zespołu, a takiej straty podłamane Centrum nie potrafiło już odrobić.

- Wiadomo, że nie wszystko wychodziło, bo były dosyć długie przestoje w naszej grze. Ale były też momenty fajnej gry. Pokazaliśmy się jako młody rozwojowy zespół i myślę, że czas działa na naszą korzyść - ocenia Śliwa. - Indywidualnie dużo więcej wymagam od zawodników niż pokazali w tym meczu. Czarek Stanisławajtys wypadł bardzo dobrze nie tylko na zagrywce, ale w całym spotkaniu - kończy.

W następnej kolejce białostocki zespół zagra w hali liderującej Legii Warszawa. Centrum czeka pauza.

Wyniki 2. kolejki
BAS Białystok - Centrum Augustów 3:1 (25:20, 25:23, 19:25, 25:15).
BAS: Stanisławajtys, Tomczak, Wojtkowski, Borkowski, Ostaszyk, Guzewicz, Obrębski (libero) oraz Tokajuk, Makar, Walasek.
Centrum: Haraburda, Szlejter, Leik, Iwanowicz, Kowalski, Gołkowski, Jeleniewski (libero) oraz Filipow, Kossobudzki.

Huragan Wołomin - MOS Wola Warszawa 1:3, Huragan Międzyrzec Podlaski - AZS UWM Olsztyn 1:3, AZS UW Warszawa - Legia Warszawa 0:3.
Pauzowało: Metro Warszawa.

1. Legia 2 6 6:1
2. AZS Olsztyn 2 6 6:2
3. BAS BIAŁYSTOK 1 3 3:1
4. Metro 1 3 3:1
5. CENTRUM 2 3 4:3
6. Wola Warszawa 2 3 4:4
7. Huragan W. 2 0 2:6