Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci PK dla miast i gmin przyszłości

(AD, MS)
Studenci PK często są nagradzani za projekty poświęcone lokalnym sprawom. Na zdjęciu Klaudia Sanek, laureatka ostatniej edycji Nagrody Miasta Krakowa z opiekunami naukowymi
Studenci PK często są nagradzani za projekty poświęcone lokalnym sprawom. Na zdjęciu Klaudia Sanek, laureatka ostatniej edycji Nagrody Miasta Krakowa z opiekunami naukowymi Fot. Jan Zych
Inicjatywa. Współpraca młodych inżynierów z samorządami obu stronom przynosi korzyści.

Nowy Sącz, Tarnów, Oświęcim, Kraków, Lanckorona Miechów, Zabierzów, Liszki, Bochnia, Niepołomice - to tylko część miast i gmin, dla których studenci Politechniki Krakowskiej w ostatnim czasie projektowali nowoczesne rozwiązania. Ta współpraca obu stronom przynosi cenne korzyści.

- Inżynierska służba społeczeństwu jest częścią naszej akademickiej misji. W jej realizowanie włączamy studentów, aby stworzyć im możliwość wykorzystania w praktyce wiedzy zdobytej na wykładach i w laboratoriach uczelni. W zdobywaniu takich praktycznych doświadczeń doskonale sprawdza się współpraca z __samorządami - podkreśla rektor PK prof. Kazimierz Furtak.

Planowanie transportu
Uczelnia, jej wydziały i instytuty od wielu lat współpracują z samorządami, często w ramach formalnych porozumień (m.in. z Nowym Sączem, Tarnowem, Krakowem, Żywcem), które ułatwiają studentom kontakty z jednostkami samorządu terytorialnego i dostęp do tematów badawczo-projektowych, ważnych dla lokalnych społeczności.

Studenci PK podejmują je w ramach projektów semestralnych, prac dyplomowych, praktyk studenckich, opracowań studialnych na studiach podyplomowych, startując w konkursach architektoniczno-krajobrazowych czy w ramach działalności kół naukowych. Ciekawym przykładem tej ostatniej inicjatywy jest przygotowanie przez studentów Koła Naukowego Systemów Komunikacyjnych PK (przy wparciu pracowników naukowych Politechniki i jednostek współorganizujących wydarzenie), wstępnych koncepcji obsługi transportowej Światowych Dni Młodzieży.

Twierdza w Lanckoronie, Nowy Sącz jak nowy
Współpraca z samorządami zintensyfikowała się w 2012 roku, gdy - z inicjatywy rektora PK - do burmistrzów i wójtów regionu skierowano ofertę podjęcia przez uczelnię lokalnych tematów badawczych. W efekcie na Politechnice powstało wiele cennych dla gmin opracowań.

Dla gminy Lanckorona powstała praca Patrycji Urbańczyk „Koncepcja udostępnienia turystycznego Twierdzy Lanckorona”, Maciej Dachowski przygotował zaś pracę inżynierską „Wieża widokowa w Świątnikach Górnych”. Patrycja Rzepka na zamówienie burmistrza Suchej Beskidzkiej stworzyła „Koncepcję rewitalizacji fragmentu ulicy Mickiewicza” (w ramach koncepcji zagospodarowania zabytkowego centrum miasta).

Na potrzeby Miechowa Ewa Czekaj opracowała zaś projekt pn. „Rewitalizacja Parku Miejskiego w Miechowie z uwzględnieniem drzewostanu istniejącego”, studenci PK w ramach letnich praktyk inwentaryzowali też miechowską zieleń. W sesji dyplomów magisterskich w 2015 r. powstała praca Patrycji Rzepki „Koncepcja rewitalizacji rynku w Liszkach”. Spójna koncepcja przedstawia uwarunkowania kulturowe, kompozycyjne, przyrodnicze i historyczne, analizę targowisk europejskich, detale miejscowego targowiska oraz wizualizację całości rynku.

Studenci WA przedstawiali też - w ramach konkursu - pomysły na rewitalizację centrum Bochni w formie tzw. Kampusu Salinarnego, a niedawno zaprezentowali aż 80 projektów rewitalizacji Nowego Sącza. WA PK regularnie współpracuje też z gminą Zabierzów, dla której studenci opracowują projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W ostatniej sesji dyplomów inżynierskich wykonane zostały prace dla gmin Wojnicz, Jordanów i Szczucin, a wiosną planowany jest konkurs na projekt zagospodarowania rynku w Nowym Wiśniczu.

Park kulturowy pod Wawelem
Szczególnie wiele wartościowych prac dotyczy spraw Krakowa. Nie dziwi więc, że absolwenci PK niemal co rok zostają laureatami Nagród Miasta Krakowa w kategorii prac dyplomowych poświęconych miastu. Tegoroczne wyróżnienie zdobyła praca magisterska absolwentki Wydziału Architektury Klaudii Sanek pt. „Ogrody Krakusa.

Koncepcja rewitalizacji Krzemionek Podgórskich w Krakowie. Kompleks muzealny Liban”. Studenci PK uczestniczyli w tworzeniu koncepcji parku kulturowego pod Wawelem, w konkursowych projektach prezentowali swoje pomysły na Park Białe Morza czy park krajobrazowy w Branicach, który zostanie zrealizowany według koncepcji studentek PK Elżbiety Kumańskiej i Mileny Mojeckiej. Wkrótce krakowskich realizacji według studenckich pomysłów może być więcej, bo Wydział Architektury PK podpisał w tej sprawie porozumienie z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Chroniąc przed powodzią
W realizację projektów na rzecz lokalnych społeczności zaangażowani są studenci wszystkich wydziałów PK. Beneficjentami prac młodych inżynierów z Wydziału Inżynierii Środowiska są często przedsiębiorstwa i jednostki administracji samorządowej, zajmujące się szeroko pojętą infrastrukturą komunalną i gospodarką wodną, np. przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji.

Praca dyplomowa Bernadetty Dębowskiej „Przelewy burzowe jako newralgiczne punkty sieci kanalizacyjnej. Analiza pracy przelewów burzowych na przykładzie wybranej jednostki osadniczej”, przekazana Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie, może przyczynić do stworzenia elementów bazy dla opracowania programu zrównoważonego rozwoju Krakowa w zakresie gospodarki wodnej.

Analizę wpływu nieszczelności sieci kanalizacyjnej na jej eksploatację na przykładzie Nowego Sącza przeprowadziła z kolei Joanna Dyrek. Bardzo ciekawe opracowanie, związane z kolei z ochroną przeciwpowodziową, przygotowali na WIŚ Jakub Galus i Piotr Cebula. W pracy inżynierskiej pt. „Określenie parametrów zbiornika przeciwpowodziowego na rzece Serafie w Krakowie oraz koncepcji zapory i urządzeń spustowych” pod kierunkiem dr inż. Antoniego Bojarskiego podjęli się stworzenia koncepcji rozwiązania układu ochrony przeciwpowodziowej jednego z newralgicznych rejonów Krakowa.

Dla młodych adeptów inżynierii praca nad praktycznymi problemami to jedno z pierwszych poważnych doświadczeń w zawodowym CV. Pozwala zetknąć się z realiami rynkowymi, np. z wymagającym inwestorem i skromnym budżetem, jest też znakomitą okazją do zaprezentowania się potencjalnym pracodawcom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski