Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sheila Fitzpatrick - Zespół Stalina. Niebezpieczne lata radzieckiej polityki

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Sheila Fitzpatrick (ur. 1941) – wykładowczyni historii Rosji na uniwersytecie w Sydney. Absolwentka wydziału historii na uniwersytecie w Melbourne. Doktoryzowała się w St Antony’s College w Oksfordzie. W latach 1969–1972 pracowniczka londyńskiej School of Slavonic and East European Studies. Przez wiele lat profesor uniwersytetu w Chicago. Członkini amerykańskiej Academy of Arts and Sciences oraz australijskiej Academy of the Humanities. Laureatka nagrody przyznawanej przez Mellon Foundation za dorobek naukowy. Przez lata redaktorka ,,The Journal of Modern History”. Autorka wielu książek na temat historii Rosji. Za Zespół Stalina otrzymała m.in. australijską nagrodę premiera oraz zajęła II miejsce w konkursie ForeWord Reviews.
Sheila Fitzpatrick (ur. 1941) – wykładowczyni historii Rosji na uniwersytecie w Sydney. Absolwentka wydziału historii na uniwersytecie w Melbourne. Doktoryzowała się w St Antony’s College w Oksfordzie. W latach 1969–1972 pracowniczka londyńskiej School of Slavonic and East European Studies. Przez wiele lat profesor uniwersytetu w Chicago. Członkini amerykańskiej Academy of Arts and Sciences oraz australijskiej Academy of the Humanities. Laureatka nagrody przyznawanej przez Mellon Foundation za dorobek naukowy. Przez lata redaktorka ,,The Journal of Modern History”. Autorka wielu książek na temat historii Rosji. Za Zespół Stalina otrzymała m.in. australijską nagrodę premiera oraz zajęła II miejsce w konkursie ForeWord Reviews. Wydawnictwo Czarne
Rosyjskie słowo „komanda" zostało przetłumaczone przez Sheilę Fitzpatrick, a za nią przez autorkę polskiego przekładu Karolinę Iwaszkiewicz, jako zespół. Ale zdaniem australijskiej historyczki i słowo „szajka” czy nawet „banda” byłoby w wypadku „grupy trzymającej władzę” na miejscu.

W „Zespole Stalina” łatwo można prześledzić jak początkowo grupa przyjaciół, która pojawiała się we właściwym miejscu i właściwym czasie przy Józefie Stalinie, staje się grupą potakiwaczy. Inteligentnych, zdolnych kierować poszczególnymi dziedzinami gospodarki, a jednocześnie potrafiących pogodzić się z zesłaniem własnej żony do obozu pracy. W zamian za życie? Utrzymanie stanowiska? Wystarczy tylko dowiedzieć, że Wiaczesław Mołotow, i premier i minister spraw zagranicznych, czyli ten, który razem z Hitlerem wbił Polsce nóż w plecy w 1939 roku, godząc się na pobyt żony za drutami do końca życia twierdził, że choć Stalin w pewnych sprawach postąpił źle, to zasadniczo był wielkim i niezastąpionym przywódcą.

Wypada tylko dodać, że jednym z najbardziej jaskrawych efektów owej współpracy „zespołu Stalina” był wielki głód na Ukrainie, uznany w 2010 roku przez ukraiński sąd za zbrodnię ludobójstwa. Jednak „zespół” przetrwał ten wielki mord, przetrwał skutek eksterminacji oficerów armii sowieckiej, napaść Hitlera na Rosję. Żelazne charaktery pozwoliły czołowym współpracownikom Stalina rządzić ZSRR nawet po śmierci dyktatora.

"Zespół Stalina. Niebezpieczne lata radzieckiej polityki" to bardzo ciekawa książka pokazująca z innej strony otoczenie Stalina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny