Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojna hybrydowa grozi Polsce? Jak się przed nią obronić? Straż graniczna będzie na pierwszej linii ognia [ZDJĘCIA]

ren, x-news
Wojna hybrydowa to aktualnie najpoważniejsze zagrożenie na współczesnym polu walki
Wojna hybrydowa to aktualnie najpoważniejsze zagrożenie na współczesnym polu walki PoOSG
Wojna hybrydowa to największe zagrożenie na współczesnym polu walki. Jak się zachowywać, gdy zacznie się hybrydowy konflikt? Tego uczyli się się strażnicy graniczni.

Wojna hybrydowa, a właściwie jej ostatnia faza, polega na tym, że przeciwnik przechodzi do zadań bojowych. Jak postępować w tej sytuacji, żeby nie przegrać konfliktu?

Wojna hybrydowa grozi Polsce?

Możliwych scenariuszy działania na wypadek wybuchu wojny hybrydowej, uczyli się strażnicy graniczni. W dniach od 16 do 20 kwietnia pogranicznicy ćwiczyli na Suwalszczyźnie. Nieprzypadkowo. To kraina, która graniczy z Rosją, Litwą i Białorusią. Była to druga faza ćwiczeń Brama-18. Pierwszy etap rozpoczął się 9 kwietnia br. w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Druga faza treningu odbywała się na terenie działania Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Uczestnicy ćwiczenia w ostatnim dniu pobytu na Suwalszczyźnie mieli okazję zapoznać się z infrastrukturą i zadaniami, jakie realizują funkcjonariusze Straży Granicznej na przykładzie Placówki SG w Płaskiej (60 km od granicy z Rosją, 17 km do granicy z Białorusią). Trzeci i ostatni etap realizowany jest w Warszawie, w murach Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych ASzWoj i zakończy się 27 kwietnia.

Ostatnia faza wojny hybrydowej

Scenariusz ćwiczenia Brama - 18 skupia się na ostatniej fazie wojny hybrydowej, a więc na etapie, gdy przeciwnik przechodzi od działań przygotowawczych do bojowych.

- Przed uczestnikami ćwiczenia stoi wiele zadań związanych m.in. z przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji, podjęciem współdziałania z administracją państwową oraz pozostałymi służbami w rejonie, rekonesanse w terenie, wypracowanie decyzji dotyczących obrony brygady i dywizji - mówi mjr SG Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka PoOSG.

Celem ćwiczenia jest m.in. nauka rozwiązywania problemów taktycznych, doskonalenie umiejętności indywidualnej i zespołowej pracy osób funkcyjnych na stanowiskach dowodzenia, ale także współdziałania ze Strażą Graniczną oraz Wojskami Obrony Terytorialnej w zakresie oceny terenu, wykorzystania miejscowej infrastruktury, zdobywania informacji, przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym i wsparcia bojowego.

Ze strony Straży Granicznej w ćwiczeniu udział biorą funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG, Komendy Głównej Straży Granicznej, Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG oraz Centrum Szkolenia SG.

Wojna hybrydowa - wideo na YouTube

Zobacz koniecznie: P. Kowal: Do wojny hybrydowej Rosja nie potrzebuje mniejszości rosyjskiej (źródło: TVN24/x-news)

Europa w sprawie Ukrainy popełnia błąd za błędem - ocenia Paweł Kowal, komentując porozumienie ws. zawieszenia broni w Donbasie. Według niego porozumienie daje Władimirowi Putinowi dodatkowe "wichajstry" do regulowania sytuacji na Ukrainie.

Jak dodaje Kowal, Rosja stwarza zagrożenie także Polsce, ale ewentualna wojna hybrydowa nad Wisłą będzie miała inny charakter niż na Ukrainie.

- Rosja nie będzie się posługiwała wszędzie mniejszością rosyjską. Kto zagwarantuje, że jutro nie przeprowadzi cyberataku na polskie elektrownie? Czy jesteśmy na to gotowi? - pyta Kowal.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto