Sezon na wrzosy trwa, można je posadzić w ogrodzie lub na balkonie. Jak o nie dbać? W niektórych kulturach wrzos ma swoją symbolikę

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Wrzosy to jedne z chętniej wybieranych ozdób jesiennych. Co powinniśmy o nich wiedzieć?
Wrzosy to jedne z chętniej wybieranych ozdób jesiennych. Co powinniśmy o nich wiedzieć? pixabay.com/pasja1000
Ich nadejście nieodłącznie kojarzy nam się z końcem ciepłego, słonecznego lata. Optymistyczna wersja głosi z kolei, że zamiast żegnać lato, należy witać nimi początek najpiękniejszej pory roku - jesieni. Mowa o wrzosach; bo gdy one kwitną, świat nabiera barw. Można je znaleźć w lasach sosnowych, na torfowiskach, w ogrodach, świetnie sprawdzą się jako roślina domowa. Jak je uprawiać? Jakie mają właściwości? W niektórych kręgach mówi się o pechu, który przynosi posiadanie kwiatów. Oto, co powinieneś wiedzieć o wrzosach.

Spis treści

Większość odmian rozkwita na przełomie sierpnia i września, niektóre pojawiają się już w lipcu. Jesienne kwiaty przy odpowiedniej pielęgnacji i sprzyjających warunkach pogodowych można podziwiać nawet do końca października. W ogrodach najczęściej sadzi się barwy białe, fioletowe lub różowe.

- Kwiaty wrzosów są chętnie odwiedzane przez owady, w tym także pszczoły. Miód wrzosowy jest jednym z najbardziej aromatycznych i wyjątkowo smacznych miodów. Ma galaretowatą konsystencję i ciemny, czerwono-brunatny kolor. Nasiona wrzosu są przenoszone przez mrówki (konkretnie robotnice murawki darniowca) - ten rodzaj zoochorii nazywamy myrmekochorią – informują w sieci Lasy Państwowe.

Przesądy związane z wrzosami. Co symbolizują - szczęście, a może niedostatek?

Dziś wielu z nas docenia przeciwzapalne i antybakteryjne działanie kwiatów wrzosów, ale kiedyś roślina nie była taka popularna. Co więcej, mówiono, że ten, kto ją ma w domu ściąga na siebie nieszczęście. Zwłaszcza w krajach skandynawskich symbolika ubóstwa była szeroka. O ile niektórzy wierzyli w przesądy na temat rośliny, w innych krajach miała symbolizować dobrobyt. Szkoci wierzyli, że wrzosy kwitną tam, gdzie nie przelano krwi, a obrośnięte pola zamieszkują wróżki i elfy. W Polsce gospodynie domowe trzymają się teorii, że kwiaty wrzosu wpływają uspokajająco, czasem traktuje się je nawet jako afrodyzjak.

Wrzosy w ogrodzie. Kiedy je sadzić i jak pielęgnować?

Wrzosy zalicza się do roślin krótkowiecznych, każda z odmian różni się kolorem i wysokością. Najwcześniejsze kwitną w lipcu, większość jednak widujemy na przełomie sierpnia i września. Zdarza się, że niektóre okazy dopiero jesienią zaczynają puszczać kwiaty. Niektóre z roślin ogrodowych nie wymagają zbyt wiele uwagi, niestety wrzos się do nich nie zalicza. Potrzebuje konkretnego stanowiska w półcieniu, najlepiej w miejscu, gdzie nie będzie narażony na wiatr. Jako delikatny okaz natury należy go podlewać ostrożnie, przelany szybko zgnije.

Sadzenie wrzosów zazwyczaj odbywa się wiosną lub jesienią, doświadczeni ogrodnicy mówią o przełomie marca i kwietnia lub przełomie września i października. Sadzonki w gruncie potrzebują kwaśnego podłoża, mało który ogród ma idealne warunki, często więc potrzebna jest dodatkowa gotowa warstwa, którą można dostać w sklepach. Dobrze jest zachować regularne odstępy, aby wzrastające dary jesieni mogły się ukorzenić.

- W przypadku, gdy gleba ma inny odczyn należy, przed posadzeniem roślin, usunąć część ziemi na głębokość 10-15 cm, nasypać torfu i przekopać głęboko do 25-30 cm, mieszając dotychczasowe podłoże z torfem o pH 4,5-5,0 – przypomina na swojej stronie Polski Związek Działkowców.

Wrzosy lubią towarzystwo wielu roślin, które mają podobne wymagania uprawowe. Można więc tworzyć piękne wrzosowiska otoczone iglakami, ozdobnymi trawami, krzewami owocowymi, astrami lub hortensjami.

Wrzosy na balkonie. Czy da się je uprawiać w doniczce?

Często wrzosy tworzą piękne, pełne barw grupy. Dla tych, którzy marzą o ogrodzie, jest rozwiązanie. Uprawa wrzosów w domu. Okazuje się, że w doniczce rośliny mogą cieszyć oko równie długo, jak te hodowane na zewnątrz. Wystarczy kwaśne podłoże, najlepiej dedykowana wrzosom mieszanka dostępna w każdym markecie ogrodniczym. Osłonka doniczkowa musi być przepustowa i odprowadzać wodę. Nadmiar wody sprawi, że roślina zgnije, więc warto ją podlewać tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa jest już przesuszona.

Właściwości kwiatów wrzosu. Na co pomoże?

Fioletowych kwiatów nie spożywa się na surowo, zwłaszcza w dużych ilościach mogą powodować problemy układu trawiennego. W medycynie naturalnej od wieków jednak docenia się gotowe preparaty, wyciągi lub napary.

Wrzosy korzystnie wpływają na pracę nerek, leczenie dróg moczowych, łagodzą skurcze, działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Aromat, podobnie jak lawenda, ma właściwości uspokajające i relaksujące. W kosmetologii zaś wyroby z dodatkiem rośliny opóźniają procesy starzenia się skóry i nawilżają włosy.

Tej jesieni postaw na wrzosy. Kwiaty zamiast plastiku? Ekoakcja w Bydgoszczy

Obecnie na bazarkach można spotkać doniczki z sadzonkami wrzosów za średnio 8-10 zł za sztukę. Od lat także ekolodzy dbają o to, aby wrzos kojarzył się z naturą. W 2019 roku w Koninie mieszkańcy mogli wymienić śmieci na sadzonki, w tym roku w Bydgoszczy na tapet poszedł plastik. W zamian za zdanie butelek i nakrętek można otrzymać roślinkę. Akcja odbędzie się 17 września na placu przed Centrum Handlowym Focus.

Źródło: Lasy Państwowe, PZD

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Chińskie "superkrowy" zmienią oblicze rolnictwa?

Materiał oryginalny: Sezon na wrzosy trwa, można je posadzić w ogrodzie lub na balkonie. Jak o nie dbać? W niektórych kulturach wrzos ma swoją symbolikę - Strefa Agro

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie