MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sezon grzewczy 2019: Kiedy włączą ogrzewanie na białostockich osiedlach?

mc
Piotr Krzyżanowski
W twoim mieszkaniu jest coraz zimniej? Musisz wyciągnąć ze swojej szafy grube swetry i ciepłe skarpety? To znak, że prawdziwa jesień zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym, mieszkańcy białostockich osiedli zastanawiają się, kiedy ich mieszkania zaczną być ogrzewane.

Już niedługo, 23 września, rozpocznie się astronomiczna jesień. Będzie ładnie, kolorowo i niestety z dnia na dzień coraz zimniej. W piątek (20.09) temperatura w Białymstoku nocą może spaść do 3°C.

W związku z tą zmianą warunków atmosferycznych, koniec września oznacza zazwyczaj początek sezonu grzewczego. W czwartek (19.09) ogrzewanie włączono już w Spółdzielni Mieszkaniowej "Słoneczny Stok". Ciepłem mogą zacząć się więc cieszyć mieszkańcy należących do niej osiedli: Leśna Dolina, Zielone Wzgórza i Słoneczny Stok.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w weekend czeka nas ocieplenie. Termometry w naszym mieście będą wskazywać od 13 do 18 °C. Dlatego też przedstawiciele innych białostockich spółdzielni wstrzymują się na razie z decyzją o włączeniu ogrzewania.

- Zarząd na bieżąco monitoruje temperatury i prognozę pogody. Decyzja o włączeniu ogrzewania może zapaść każdego dnia. Jeżeli prognozy będą zapowiadały kolejne chłodne dni, na pewno zostanie ona podjęta od razu – usłyszeliśmy w Białostockiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Część białostoczan skarży się się, na panujący w ich mieszkaniach chłód.

- W moim mieszkaniu jest bardzo zimno, zwłaszcza że jest ono na parterze. Na zewnątrz temperatura w nocy spada poniżej 10 stopni, co sprawia, że chłód w środku staje się coraz bardziej uciążliwy – twierdzi pani Agnieszka, mieszkanka osiedla Młodych.

Inni natomiast uważają, że przedwczesne włączenie ogrzewania jest niepotrzebnym marnowaniem pieniędzy.

- Uważam, że mogą zacząć grzać dopiero w październiku. Jak na razie temperatury w porównaniu do tego, co czeka nas zimą, nie są aż tak niskie, by narzekać – mówi pani Magda z osiedla Przydworcowego.

Co na temat ogrzewania mówi prawo?

Zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki z 2007 roku, okres grzewczy to czas, "w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów".

Nie ma on jednak prawnie ustalonej konkretnej daty rozpoczęcia i zakończenia. Jest ona zależna od panujących warunków atmosferycznych. Przepisy mówią natomiast o minimalnej temperaturze, jaka powinna panować w pomieszczeniach. Jeśli chodzi o biura czy pokoje mieszkanie, wymagane minimum to 20 °C.

Jesień 2019: Sezon na "nie idę, bo zimno", ciepły koc i prze...

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny