Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Setki szkół, mnóstwo pasjonatów lektury

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected] tel. 85 748 95 52
Redakcje "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej" włączyły się w obchody II Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Na zdjęciu: Inauguracja przedsięwzięcia w operze, dzieciom czyta m. in. Adam Kurluta z białostockiego magistratu.
Redakcje "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej" włączyły się w obchody II Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Na zdjęciu: Inauguracja przedsięwzięcia w operze, dzieciom czyta m. in. Adam Kurluta z białostockiego magistratu.
Podsumowanie "Czytam, więc wiem". Myślę, że akcja się udała. Z tego, co widziałem, zainteresowanie nią było duże - ocenia Jerzy Kiszkiel, podlaski kurator oświaty.

Kampanię społeczną "Czytam, więc wiem" rozpoczęliśmy we wrześniu ubiegłego roku. Wzięło w niej udział 955 szkół z całego województwa podlaskiego. Niektóre były niezwykle zaangażowane w nasze propozycje działań, a także wychodziły z inicjatywą i chwaliły się własnymi osiągnięciami. Otrzymaliśmy wiele sprawozdań z działalności szkolnych klubów dyskusyjnych, spotkań autorskich czy happeningów. Nauczyciele bibliotekarze pokazywali, jak te działania wpłynęły na czytelnictwo. Bo celem akcji, jak pisaliśmy, było promowanie czytania, ale też dążenia do pogłębiania wiedzy i rozwijania własnych zainteresowań.

- Najważniejsze, że problem został nazwany, postawiony publiczne - mówi Jerzy Kiszkiel. - Dzięki temu mówi się o potrzebie czytania, o tym, że to wartość sama w sobie. Bo książka nie jest przecież tylko źródłem wiedzy, informacji, ale też przeżyć. Cieszy, że akcja pomogła wzmocnić zainteresowania czytelnicze dzieci i młodzieży.

Szczególnie zależało nam na zaktywizowaniu samych uczniów. Mimo że mieliśmy sporo obaw, cel ten udało się osiągnąć. Chodzi o akcję "Czytam, bo lubię", element naszej kampanii. Zachęcaliśmy w niej młodych do tego, by dzielili się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat przeczytanych książek. Mogły to być szkolne lektury, nowości, czy ulubione książki. Aktywność uczniów przeszła nasze oczekiwania. Od grudnia do końca maja, bo tyle trwała ta akcja, otrzymaliśmy 339 recenzji. Niektórzy autorzy przesyłali nam po kilka swoich prac.

- Prowadząc serwis byłyśmy zaskoczone liczba recenzji - przyznaje Olga Topolewska, prezes białostockiego oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. - W dzisiejszych czasach nie jest łatwo zachęcić ucznia do aktywności. Miłe jest też to, że każdy z nich otrzymał od redakcji upominek. Bardzo wdzięczni za książki są także bibliotekarze. Wiadomo, jak trudno teraz o pieniądze na zakup nowości.

Zachętą do aktywności był też konkurs "Moje pasje, moje stypendium", który przeprowadziliśmy w ubiegłym roku. Jego celem było wsparcie uczniów mających ciekawe pasje. Pieniądze ze stypendiów miały im pomóc je realizować. Także w tym przypadku zainteresowanie młodych było ogromne. Otrzymaliśmy 145 prac. Niektórzy autorzy w niezwykle ciekawy sposób przedstawiali swoje zainteresowania. Choć wybór zwycięzców był trudny, ostatecznie wybraliśmy dziesiątkę laureatów, którzy od listopada do czerwca otrzymywali od nas po 100 zł miesięcznie. Są to: Marcin Bartyś z Białegostoku, Agata Berezowiec z miejscowości Łosinka, Patrycja Malinowska z miejscowości Niewino Borowe, Weronika Kozłowska z Białegostoku, Marta Makuszewska z Białegostoku, Adam Szwajkowski z miejscowości Ostrożne, Katarzyna Ślesicka z Białegostoku, Karol Szyszko z Czartajewa Podleśnego, Tomasz Pytel z Dubicz Cerkiewnych oraz Jakub Rombel z Bielska Podlaskiego. Nasi stypendyści zainteresowania mają różne. Jedni to miłośnicy dawnej motoryzacji, jeszcze inni animacji komputerowych czy meteorologii. Są też artystyczne natury i tacy, którzy pasjonują się uzbrojeniem z czasów II wojny światowej.

Elementem kampanii "Czytam, więc wiem" było także specjalne wydawnictwo. Od września, w każdy wtorek do szkół trafiał tygodnik "Wiem". Prezentowaliśmy w nim ciekawostki ze świata nauki, najnowsze odkrycia, rozmowy. Były też propozycje prostych eksperymentów, które uczniowie mogli przeprowadzić w domowych warunkach. W przyszłym tygodniu ukaże się ostatnie w tym roku szkolnym wydanie tygodnika "Wiem".

Wielu działań związanych z akcją nie udałoby się przeprowadzić, gdyby nie pomoc innych instytucji. Dziękujemy za zaangażowanie pracownikom Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku oraz Miejskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego. Jesteśmy też wdzięczni Maciejowi Żywno, wojewodzie podlaskiemu oraz Jerzemu Kiszkielowi, podlaskiemu kuratorowi oświaty za objęcie honorowym patronatem naszej akcji. Dziękujemy także naszym patronom medialnym: PAP Nauka w Polsce, TVP Białystok oraz Polskiemu Radiu Białystok. Akcję będziemy kontynuować także w przyszłym roku szkolnym. Już pracujemy nad jej formułą.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny