Sesja sejmiku województwa podlaskiego przerwana. Opozycja protestowała. "To kompromitacja" grzmi PiS

(mg), (am)
Radni opozycji nie chcieli uczestniczyć w odwołaniu przewodniczącego z KO Karola Pileckiego. - To zabawa i kpina z tej izby - mówił Jarosław Dworzański także radny Koalicji. Po tej wypowiedzi wszyscy radni opozycji wyszli z sali. Sesja została przerwana.

W poniedziałek przewodniczący sejmiku ma spotkać się z szefami wszystkich klubów i ustalić datę kontynuacji sesji.

- To, że przewodniczący nie chce prowadzić sesji, ogłasza przerwy to kompromitacja samorządności. Zobaczymy co zrobi w poniedziałek. Jeżeli nie zwoła sesji i będzie to przewlekał, to może trzeba będzie spróbować innych działań. Trzeba pamiętać ze jesteśmy w trudnej sytuacji. Jest koniec roku, konieczność uchwalenia budżetu, realizacji RPO. Stary zarząd nie wykona wszystkiego. To destabilizacja województwa podlaskiego - mówił tuż po ogłoszeniu przerwy Marek Komorowski, radny PiS.

AKTUALIZACJA:
Sesja już się rozpoczęła. Radni opozycji wyszli z obrad protestując w ten sposób przeciwko wnioskowi PiS o powołanie zastępcy przewodniczącego i odwołanie przewodniczącego sejmiku województwa podlaskiego - Karola Pileckiego (PO). Na wniosek marszałka Artura Kosickiego, przewodniczący został zmuszony do przeprowadzenia głosowania w którym za zmianą porządku obrad opowiedział się cały klub Zjednoczonej Prawicy (16 osób). Potem przewodniczący ogłosił pół godzinną przerwę, żeby odbyć konsultację z radnymi opozycji.

- Przewodniczący sejmiku Karol Pilecki został wybrany także głosami PiS. Nie podlega to żadnej wątpliwości. Pięciu radnych waszego klubu wyraziło zdanie odmienne od rekomendacji klubu. Ja w tym głosowaniu nad odwołaniem przewodniczącego nie będę uczestniczył. To zabawa i kpina z tej izby - powiedział Jarosław Dworzański.

AKTUALIZACJA godz.17:06:
Radni PiS chcieli przeprowadzić wybory do komisji skrutacyjnej. Przewodniczący sejmiku ponownie ogłosił przerwę w obradach pomimo nawoływać Artura Kosickiego i Marka Komorowskiego z PiS. W kuluarach odbywa się tajne spotkanie pomiędzy Arturem Kosickim i Karolem Pileckim.

Na sesji pojawił się na niej również wysłannik z Warszawy. Krzysztof Sobolewski, sekretarz PiS i przewodniczący rady politycznej, który jest też pełnomocnikiem partii na Podlasie. Miał on pilnować przebiegu wyboru zarządu. Na sesji był też poseł Krzysztof Jurgiel. Stwierdził, że wszystko zależy od radnych w sprawie zarządu. - To dorośli ludzie - mówił poseł. Wsparła go posłanka z Łomży, Bernadetta Krynicka.

Zarząd województwa musi zostać wybrany w ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia oficjalnych wyników wyborów. Czyli od 25 października. Minął już ponad miesiąc.

O komentarz całej sytuacji poprosiliśmy posła Krzysztof Jurgiela. - Nie będę tego oceniał. Niech komentują uczestnicy sesji. Jestem szefem partii w regionie, a tu jest sejmik - powiedział szef podlaskich struktur PiS.

Szczegóły dotyczące składu zarządu województwa przedstawimy na sesji. Będą drobne korekty w porównaniu z tym, co rekomendowała Warszawa – zapowiada Artur Kosicki szef klubu PiS w sejmiku i nowo wybrany marszałek województwa podlaskiego.

To właśnie on przedstawi dziś radnym czterech kandydatów do zarządu województwa. Z nieoficjalnych informacji wynika, że nie znajdą się w nim politycy spoza radnych, których wcześniej wskazała centrala PiS w Warszawie. Chodzi o Marcina Sekścińskiego z Porozumienia Jarosława Gowina i Jakuba Fica, który bez powodzenia startował na burmistrza Siemiatycz. To właśnie ich ewentualna obecność we władzach województwa spowodowała bunt w klubie PiS na ostatnich sesjach.

Nie jest też pewne, czy do zarządu trafi Romuald Łanczkowski, radny z Suwałk. Zgodnie z wolą Warszawy miał być wicemarszałkiem. Mówi się, że sam jest gotowy zrezygnować z zarządu.

Raczej pewne stanowisko wicemarszałka ma za to radny z Łomży Marek Olbryś.

Wśród osób, które miałyby wejść do zarządu wymienia się też radną z powiatu sokólskiego Wiesławę Burnos, Stanisława Derehajłę
współpracownika wicepremiera Gowina oraz Aleksandrę Szczudło jako przedstawicielkę Solidarnej Polski. Przy czym jej obecność we władzach stoi pod dużym znakiem zapytania.

Nowy sejmik województwa podlaskiego 2018. Marszałek rodził się w bólach. PO wzięła przewodniczącego sejmiku (zdjęcia, wideo)

– Tak naprawdę o zarządzie będziemy jeszcze rozmawiać tuż przed sesją. Wiele może się zmienić – mówi nam jeden z radnych PiS.

Nie jest też do końca pewne, czy dojdzie do zmiany przewodniczącego sejmiku, choć dzisiejsza sesja rozpoczyna się od tego punktu. Tydzień temu, dzięki buntownikom z PiS funkcję tę zdobył radny opozycji Karol Pilecki. Czy straci stanowisko?

– Będziemy jeszcze o tym rozmawiać na klubie. Mamy pewne zastrzeżenia co do działań pana przewodniczącego. Jak najbardziej zależy nam na współpracy ponad podziałami, natomiast są zastrzeżenia co do bezstronności przewodniczącego – mówi marszałek Artur Kosicki.

Nieoficjalnie mówi się, że Karola Pileckiego mogą zastąpić Marek Komorowski (który już raz przegrał wybory) albo Bogusław Dębski, dawny wicemarszałek.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 33

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
W dniu 29.11.2018 o 20:20, Wyborca napisał:

Radni PIS powinni podać dla obywateli kto zdradził..... mając przewagę nie chciano zgodzić sie nad kandydatami do zarządu z centrali, chcieli ugrać tylko dla siebie.... w wyszło .... chciwość... pazerność.Powtórzę podać kto na 1sesji głosował przeciw PiS. Wywalić na zbity pysk z członkostwa PiS i rozliczyć te osoby i ich rodziny.....Teraz PO wraz z przewodniczącym z wami grają ..... i beda grać.WSTYD i ŻENADA.DALismy wam nasze głosy a wy..... na cała Polskę zrobiliście jazdę bez trzymanki.JAk wy możecie spojrzeć ludziom w oczy.......ZDRAJCY macie to na co zapracowaliscie.

Ciekawe co oznacza "rozliczyć ich rodziny", czyżby dostali stanowiska po linii partyjnej?

N
Nowak

Dlaczego nie napiszecie ze Karol Pilecki przerwał sesje wbrew statutowi?

P
Paweł

Prości ludzie, z takim zacięciem plujecie, że nie macie czasu zapytać: Dlaczego radni PIS zagłosowali za kandydatem przeciwnika? Może warto się zainteresować kogo i na jakie stanowisko przysłali w teczce z Nowogrodzkiej ,że aż miejscowi się zbuntowali?

G
Gość
W dniu 29.11.2018 o 20:53, Ja napisał:

Przegrani powinni uszanować wolę wyborców i zejść ze sceny z honorem - dac rzadzic wygranym - A nie sprowadzać sejmik do poziomu 0

 

Uchwalanie ustaw w nocy bez dyskusji wniosków opozycji, niepublikowanie orzeczeń trybunału konstytucyjnego, uleganie obcym wpływom, łamanie konstytucji...

A ty o poziomie? Żeby mieć poziom trzeba trzymać pion!!!!!

G
Gość
W dniu 29.11.2018 o 20:54, IZA napisał:

PO-PSL pokazuje, że nie ma żadnej klasy

 

Trenerem PO-PSL jest prawość i sprawiedliwość :D

I
IZA

PO-PSL pokazuje, że nie ma żadnej klasy

J
Ja

Przegrani powinni uszanować wolę wyborców i zejść ze sceny z honorem - dac rzadzic wygranym - A nie sprowadzać sejmik do poziomu 0

G
Gość
W dniu 29.11.2018 o 20:20, Wyborca napisał:

Radni PIS powinni podać dla obywateli kto zdradził..... mając przewagę nie chciano zgodzić sie nad kandydatami do zarządu z centrali, chcieli ugrać tylko dla siebie.... w wyszło .... chciwość... pazerność.Powtórzę podać kto na 1sesji głosował przeciw PiS. Wywalić na zbity pysk z członkostwa PiS i rozliczyć te osoby i ich rodziny.....Teraz PO wraz z przewodniczącym z wami grają ..... i beda grać.WSTYD i ŻENADA.DALismy wam nasze głosy a wy..... na cała Polskę zrobiliście jazdę bez trzymanki.JAk wy możecie spojrzeć ludziom w oczy.......ZDRAJCY macie to na co zapracowaliscie.

 

Białostocka prawość i sprawiedliwość powinna być wzorem do naśladowania dla innych prawości i sprawiedliwości. Zadziałali po linii i na bazie swoich ideałów  :D  :D  :D . 

Teraz pora na spektakl pt. " Tak traktujemy PiS jak PiS nas traktuje".

W
Wyborca

Radni PIS powinni podać dla obywateli kto zdradził..... mając przewagę nie chciano zgodzić sie nad kandydatami do zarządu z centrali, chcieli ugrać tylko dla siebie.... w wyszło .... chciwość... pazerność.
Powtórzę podać kto na 1sesji głosował przeciw PiS. Wywalić na zbity pysk z członkostwa PiS i rozliczyć te osoby i ich rodziny.....
Teraz PO wraz z przewodniczącym z wami grają ..... i beda grać.
WSTYD i ŻENADA.
DALismy wam nasze głosy a wy..... na cała Polskę zrobiliście jazdę bez trzymanki.
JAk wy możecie spojrzeć ludziom w oczy.......
ZDRAJCY macie to na co zapracowaliscie.

j
janek

PZPR /PARTIA ZDRAJCÓW PREZESA RABUSIA/ czyli pis spotkało się z I SEKRETARZEM z Warszawki i rozrabia . Jurgiel ty nie tylko seplenisz , i się slinisz , ale jesteś cieniutki . Wstyd że byłeś kiedyś sąsiadem i do koscioła też nie potrafiłeś przyjśc na czas.

g
gość
W dniu 29.11.2018 o 09:35, wacek napisał:

Podać nazwiska zdrajców......... ośmieszyli całe Podlasie.......Kto raz zdradził będzie dalej to robił. Pozbyć się takich ludzi jak najszybciej.

Dla czego zaraz zdrajcy, porządni ludzie, podjęli właściwą rozsądną decyzję, takich ludzi nam trzeba, a nie takich którzy robią to co się im każe odgórnie. Nie wszystkim pasuje lizanie komuś d...y.

X
Xyz

Zero honoru PO-PSL - przegrali i dalej się pogrążają

B
Brawo

Pis chciał postrqszyć we własnych szeregach i wpadł sam w swoją pułapkę z przewodniczącym. Strategia + gratuluje takich rozwiązań Jarek powinien wyciągnąć konsekwencje do tych co głosowali za pleckin

n
nik

Jeżeli w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyborów sejmik nie wybierze swoich władz zostaną zarządzone ponowne wybory i wtedy pogonimy tą czerwono-zieloną zgraję.

J
Jan

Żenada, Platfusy nie dadzą się oderwać od koryta

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3