Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja rady powiatu. Przyjęto informacje z wykonania budżetu za pierwsze półrocze 2009 roku

Marian Olechnowicz
– W imieniu klubu radnych  PiS- LPR wnioskuję o wyższą podwyżkę pensji staroście od tej proponowanej – mówił na sesji radny Zenon Żukowski (z lewej). –  Jesteśmy największym powiatem w Polsce i  skala zadań jest duża.
– W imieniu klubu radnych PiS- LPR wnioskuję o wyższą podwyżkę pensji staroście od tej proponowanej – mówił na sesji radny Zenon Żukowski (z lewej). – Jesteśmy największym powiatem w Polsce i skala zadań jest duża. Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Nie zgadzamy się na proponowaną podwyżkę zarobków starosty - grzmiał na sesji Zenon Żukowski, szef opozycyjnego Klubu PiS-LPR. - Proponujemy jeszcze wyższą - mówił, budząc zdumienie radnych koalicji PO i Nasze Podlasie. - Bo powiat białostocki otrzymał certyfikat jakości ISO, a budżet jest w dobrej kondycji.

Skarbnik o budżecie

Skarbnik o budżecie

Maria Borodziuk, skarbnik powiatu białostockiego:

Zaplanowany w grudniu ubiegłego roku budżet wynosił 77 milionów złotych. Po kilku zmianach w trakcie realizacji, budżet wzrósł do prawie 90 milionów.

Czyli o 13 milionów złotych, ale zwiększyły się także nasze wydatki, głównie drogowe. Prawie 7 milionów złotych dostaliśmy z tzw. schetynówek.

Obserwujemy jednak spadek dochodów powiatu. O prawie 400 tysięcy będą mniejsze zyski z opłat drogowych, co oznacza, stagnację na rynku motoryzacyjnym.

Prawie trzydzieści punktów liczył porządek obrad XXVI sesji rady powiatu. Najważniejsze było przyjęcie informacji z wykonania budżetu za pierwsze półrocze 2009 roku.

Aż dziewięć uchwał dotyczyło porozumień z gminami powiatu białostockiego, które dotyczą remontów i przebudowy dróg o statusie powiatowych. Jest tak dlatego, że coraz więcej samorządów sprawnie sięga po rządowe pieniądze w ramach tzw. schetynówek.

Bezpieczny budżet

- Do końca czerwca zrealizowaliśmy 46 proc. budżetu 2009 roku - mówiła Maria Borodziuk skarbnik powiatu. - Zaplanowany w grudniu ubiegłego roku budżet wynosił 77 milionów złotych. Po kilku zmianach wzrósł do prawie 90 milionów.

O prawie 30 proc. spadły dochody z podatku od osób fizycznych. Jednak coraz więcej problemów finansowych dotyczy działalności Powiatowego Urzędu Pracy.

Przede wszystkim wzrosło bezrobocie, a tym samym wydatki tej instytucji. Tymczasem po zmianie ustawy, od wiosny tego roku składkę zdrowotną za bezrobotnych płaci Urząd Pracy. Jednak rząd nie ma na ten cel dodatkowych pieniędzy. Zabraknie więc kilku milionów.

- Czy bezrobotni, których składka zdrowotna jest nieopłacona nie będą mogli korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej - pytali radni.

- Nie ma takiej opcji - pocieszał wicestarosta Adam Kamiński. - Wszyscy mają zapewnioną opiekę zdrowotną. Zaległe pieniądze rząd przekaże na początku 2010 roku.

Trudne są też negocjacje z władzami Białegostoku o dofinansowanie budżetu PUP, który w 2/3 obsługuje bezrobotnych z miasta. Dlatego Wiesław Pusz, starosta powiatu, zaproponował zamrożenie wydatków urzędu pracy.

Gminy naprawią powiatowe drogi

Wiadomo, że gminy mają większe niż powiaty wpływy z podatków. Prawdziwą żyłą złota jest gazociąg, z którego samorządy czerpią niemałe zyski. I dlatego najlepiej się ma budżet Michałowa. Burmistrz tego miasta wystąpił do starostwa z ofertą prowadzenia i finansowania przebudowy drogi Szymki-Nowosady-Zaleszany.

- Zostaną tam wykonane chodniki, krawężniki, zjazdy oraz nowa nawierzchnia - tłumaczył Marek Jędrzejewski, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.

Duże inwestycje drogowe planuje też gmina Zawady. Natomiast odcinek drogi powiatowej Białystok- Kleosin, przebiegającej przez gminę Juchnowiec Kościelny został zaliczony do drogi wojewódzkiej.
Duża inwestycja szykuje się w gminie Suraż. Tamtejsze władze starają się pozyskać pieniądze z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych i przymierzają się do remontu drogi we wsi Zawyki.

- Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, wówczas dołożymy 625 tysięcy złotych - tłumaczył dyrektor Marek Jędrzejewski.

Jest więc nadzieja, że mieszkańcy tej wsi doczekają się lepszej drogi. Dodajmy, że kończy się remont skrzyżowania w centrum Suraża.

Brawami radni nagrodzili przyznanie starostwu certyfikatu ISO, który jest potwierdzeniem jakości i sprawności działania powiatowego urzędu. Tym bardziej, że tylko nieliczne powiaty na Podlasiu mogą szczycić się posiadaniem takiego certyfikatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny