Sesja Rady Miasta Białystok: Spór o marsz równości. Wotum zaufania, absolutorium i studium zagospodarowania przyjęte [ZDJĘCIA]

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Prezydent Tadeusz Truskolaski ma powód do zadowolenia. Dostał wotum zaufania i absolutorium. Wojciech Wojtkielewicz
Na wtorkowej (18 czerwca) sesji rady miasta udzieliła prezydentowi wotum zaufania oraz absolutorium. Przyjęła też studium zagospodarowania przestrzennego. Nie obyło się jednak bez niespodzianek. Jak wniosek PiS o powstrzymanie marszu równości.

Spór o Marsz Równości w Białymstoku

- Sposób realizacji własnych praw nie może polegać na nachalnym, ostentacyjnym i często agresywnym narzucaniu swoich poglądów innym uczestnikom życia społecznego - czytał Henryk Dębowski z PiS.

Na początku sesji przedstawił projekt stanowiska, które chciał by przyjęła rada miasta. W sprawie sprzeciwu wobec zapowiadanego przez Stowarzyszenie Tęczowy Białystok na 20 lipca marszu równości.

Według Dębowskiego przechodnie, a bardzo często również dzieci, nie powinny być nie z własnej woli uczestnikami "gorszącego spektaklu", który jak twierdzi miał miejsce na niedawnych paradach w Warszawie i Gdańsku. Radny stwierdził, że zgoda na marsz oznacza duże prawdopodobieństwo wystąpienia "zachowań prowokacyjnych i niepożądanych, obrażających uczucia religijne mieszkańców, jak również mogących zagrażać zdrowiu ludzi oraz ich mieniu".

- Jeśli rada miasta przyjmie to stanowisko, to będzie wstyd - komentował radny niezależny Maciej Biernacki. - Środowisko LGBT nie jest w Białymstoku duże. Bardziej obawiałbym się, że na marsz przyjdą skini i zaczną rozrabiać. Nie chcę żyć w państwie, w którym jeśli coś obrazi uczucia ministra Zielińskiego, to minister sprawi, że do tego kogoś o 6 rano przyjdzie policja (to nawiązanie do głośnej sprawy tęczy nad wizerunkiem Matki Boskiej - przyp. red.).

Klub KO poprosił o chwilę przerwy po czym wszyscy oprócz Marka Tyszkiewicza wstrzymali się od głosu.

- Osobiście nie jestem zwolennikiem ideologii LGBT, co nie znaczy że chciałbym zakazywać temu środowisku marsz

- mówił w kuluarach Karol Masztalerz z KO.

Jako że wstrzymujących się od głosu było aż 13 radnych, a głosów popierających stanowisko PiS - 10, projekt został odrzucony. Rada miasta nie zabrała więc głosu na temat marszu.

Wotum zaufania dla prezydenta Białegostoku

Kolejnym punktem, który rozpalił emocje na sesji było przyjęcie wotum zaufania wobec prezydenta Tadeusza Truskolaskiego. Choć wynik był łatwy do przewidzenia, nie obyło się bez humorystycznych wręcz akcentów.

Po tym, jak prezydent przedstawił raport o stanie miasta, do głosu dopuszczone zostały trzy mieszkanki, które wygłosiły peany wobec władz i dynamicznego rozwoju Białegostoku. Henryk Dębowski porównał to do scen ze słynnego "Misia", co radni KO ostro skrytykowali. Okazało się zresztą, że jedna z pań startowała do rady miasta z KO, a druga należy do młodzieżówki PO (szerzej o dyskusji w tym punkcie przeczytasz w piątek 21 czerwca w Magazynie - przyp. red.).

W zeszłym roku prezydent miał problem: Prezydent Białegostoku bez absolutorium. PiS nie zaskoczyło

Po przegłosowaniu wotum zaufania, radni przyznali prezydentowi absolutorium. Co ciekawe, czwórka radnych PiS wstrzymała się od głosu. Wśród nich był Piotr Jankowski, który w poprzedniej kadencji - jako przewodniczący komisji rewizyjnej - ostro oceniał prezydenckie sprawozdania z poszczególnych budżetów.

- Prezydent tym razem lepiej wykonał budżet, czyli zrealizował większy procent inwestycji niż w poprzednich budżetach. Mniej też mniej podróży zagranicznych

- tłumaczył nam w kuluarach.

Studium zagospodarowania przestrzennego w Białymstoku uchwalone

Radni uchwalili też studium zagospodarowania przestrzennego. Jak można było przewidzieć, PiS oburzało się, że przedstawiony na sesji projekt nie zawiera poprawek przegłosowanych przez ten klub w poprzedniej kadencji. A były to poprawki na korzyść firmy Jaz-Bud, która chce się budować na terenie dawnej fabryki Fadom przy al. Jana Pawła II i w miejscu rozebranej hali Włókniarza przy ul. Świętokrzyskiej. Urbaniści mieszkaniówki tam jednak nie przewidzieli.

Studium uderza w Jaz-Bud: Projekt studium zagospodarowania gotowy, Jaz-Bud grozi, że opuści Białystok. W poprzedniej kadencji za deweloperem ujął się PiS

Konrad Zieleniecki z PiS dopytywał, czy wojewoda - skoro nowej radzie przedstawiono projekt bez poprawek - nie uchyli przez to studium. Oburzał się też, że studium mówi też o wyznaczeniu łącznika przyrodniczego, czyli pasa zieleni w okolicach ul. Towarowej i Ryskiej. To również teren Jaz-Budu. Deweloper zbudował już tam kilka bloków i chciałby stawiać kolejne.

Większościowe KO przyjęło niemniej studium. Dyrektorka departamentu urbanistyki Agnieszka Rzosińska mówiła, że łączniki przyrodnicze są w mieście potrzebne. Według niej nie ma zagrożenia, że wojewoda uchyli uchwałę, bo wszystko jest zgodne z prawem.

Czy w tej sytuacji Jaz-Bud opuści Białystok? Sprawa nie jest jeszcze przesądzona.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 46

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-06-18T19:57:55 02:00, Mefi:

Jazbud widocznie słabo posmarował. Przepraszam, miałem na myśli "lobbował". Inni deweloperzy jakoś potrafią się ogarnąć i mogą nawet puszczać z dymem budynki pod miejsce swoich potworków.

2019-06-19T12:40:04 02:00, Gość:

Tak jest, szczególnie dwa pożary domów na Angielskiej, gdzie teraz niejaki deweloper stawia moloch

bo sa deweloperzy sluszni i nie sluszni

jednym wolno wszystko a drugiemu na dzialkach budowlanych chca robic parki

G
Gość
2019-06-18T19:57:55 02:00, Mefi:

Jazbud widocznie słabo posmarował. Przepraszam, miałem na myśli "lobbował". Inni deweloperzy jakoś potrafią się ogarnąć i mogą nawet puszczać z dymem budynki pod miejsce swoich potworków.

Tak jest, szczególnie dwa pożary domów na Angielskiej, gdzie teraz niejaki deweloper stawia moloch

G
Gość

Wystarczy tym Deweloperom kasy. Niech się wyprowadza. Buduje dobie prywatny kościół księdza ma w Kieszeni i większość radnych PiS-u w Białymstoku. Obłuda i pycha prezesa nie zna granic a podwykonawców wyzywa złodzieje . Prawdziwy Pan przez z Podlasia

G
Gość

Gdzie jest zarejestrowane Stowarzyszenie Tęczowy Białystok? Nie ma ich w rejestrze stowarzyszeń zwykłych, ani w KRS. Może to po prostu grupka jakichś genderów, którzy udają organizację.

G
Gość

"... Czy w tej sytuacji Jaz-Bud wyniesie się z Białegostoku? ..."

Tzw dziennikarze co to za słownictwo "wyniesie się" ???

Obiektywni dziennikarze napisali by "opuści" , "przeniesie siedzibę".

G
Gość
2019-06-18T21:35:13 02:00, Gość:

tam bieda wielka, że JazBud się wyporowadzi... Wszystkim będzie tylko lepiej, mniej betonowych kloców z 500 mieszkaniami w każdym, każdemu też będzie więcej zielieni, której to coraz mniej w naszym mieście

2019-06-18T22:07:12 02:00, Gość:

Szczegolnie te zielen widzisz frajerze wokol molochow na Jurowieckiej

2019-06-19T07:07:24 02:00, Gość:

temat dotyczy JazBudu a nie Jurowieckiej bałwanie jeden

2019-06-19T07:24:20 02:00, Gość:

tumanie temat dotyczy deweloperow i ich budownictwa

z twego belkotu wynika ze w Bialymstoku dziala tylko Jazbud

2019-06-19T08:24:39 02:00, Gość:

temat dotyczy JazBudu, jak nie umiesz czytać to wróć do pierwszej klasy szkoły podstawowej. I nie wyzywaj ludzi, bo to świadczy tylko o tobie jakim jesteś prostakiem i chamem

2019-06-19T08:39:23 02:00, Gość:

dyskusja dotyczy deweloperow

osoba z niedowidzeniem czy wybiorczo czytajaca, tzw "wyzywanie" bylo rewanzem , a jak ty zakonczyles swoje wypociny?

a kto zaczął wyzywać od frajera?

G
Gość
2019-06-18T22:04:58 02:00, Gość:

wojewoda uchyli uchwałę na 100%

miasto uderza tylko w jednego przedsiebiorce ktory dziwnym trafem jest nie po jedynie slusznej linii totalnych

2019-06-19T07:11:15 02:00, Gość:

nie. Chodzi o to , że JazBud kupił tereny sportowo-rekreacyjne (tereny przy Świętokrzyskie) i chce je zamienić na bloki. Inni deweloperzy nie kupili takich terenów. Jeśli zlikwidujemy te tereny to gdzie młodzież będzie trenowała? Będziemy szukać kolejnych terenów pod boiska? Znajdziemy? Ile to potrwa? 10 lat? Bezsens całkowity

2019-06-19T07:26:06 02:00, Gość:

Bzdury do kwadratu. Jazbud kupił tereny przy Świętokrzyskiej z prawem do budowy mieszkań. Jest ostra jazda bo ten teren miał zakupić jedynie słuszny deweloper a tak się nie stało.

2019-06-19T08:23:35 02:00, Gość:

to sportowa Hala Włókniarza i boiska były na terenach przeznaczonych pod mieszkaniówkę?! Z tego co pamiętam, a mieszkam w okolicy od 40 lat, to tereny te były terenami sportowo-rekreacyjnymi i JazBud cały czas wnioskował o przekwalifikowanie tych terenów na mieszkaniowe. Pamiętam nawet jeden z artykułów, gdzie radna z naszego miasta dokładnie odpowiedziała Panu Sawickiemu, że kupując tereny znał ich przeznaczenie w planie miejscowym, a teraz myśli, że miasto zrobi mu prezent. Może w międzyczasie było tak, że tereny miały być pod mieszkaniówkę (przyjazne JazBudowi PiS może chciało to zmienić), ale do tego nigdy nie doszło i tereny nadal są sportowe

Teren przy Świetokrzyskiej był kupiony z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe. Nikt nie kupuje działek pod parki czy inne rekreacje.

G
Gość
2019-06-18T21:35:13 02:00, Gość:

tam bieda wielka, że JazBud się wyporowadzi... Wszystkim będzie tylko lepiej, mniej betonowych kloców z 500 mieszkaniami w każdym, każdemu też będzie więcej zielieni, której to coraz mniej w naszym mieście

2019-06-18T22:07:12 02:00, Gość:

Szczegolnie te zielen widzisz frajerze wokol molochow na Jurowieckiej

2019-06-19T07:07:24 02:00, Gość:

temat dotyczy JazBudu a nie Jurowieckiej bałwanie jeden

2019-06-19T07:24:20 02:00, Gość:

tumanie temat dotyczy deweloperow i ich budownictwa

z twego belkotu wynika ze w Bialymstoku dziala tylko Jazbud

2019-06-19T08:24:39 02:00, Gość:

temat dotyczy JazBudu, jak nie umiesz czytać to wróć do pierwszej klasy szkoły podstawowej. I nie wyzywaj ludzi, bo to świadczy tylko o tobie jakim jesteś prostakiem i chamem

dyskusja dotyczy deweloperow

osoba z niedowidzeniem czy wybiorczo czytajaca, tzw "wyzywanie" bylo rewanzem , a jak ty zakonczyles swoje wypociny?

G
Gość

Bialostocki Pis topi sie we wlasnym szambie. Jak sie JarKacz dowie to bedzie dym. PiSJaz-Bud

G
Gość
2019-06-18T21:35:13 02:00, Gość:

tam bieda wielka, że JazBud się wyporowadzi... Wszystkim będzie tylko lepiej, mniej betonowych kloców z 500 mieszkaniami w każdym, każdemu też będzie więcej zielieni, której to coraz mniej w naszym mieście

2019-06-18T22:07:12 02:00, Gość:

Szczegolnie te zielen widzisz frajerze wokol molochow na Jurowieckiej

2019-06-19T07:07:24 02:00, Gość:

temat dotyczy JazBudu a nie Jurowieckiej bałwanie jeden

2019-06-19T07:24:20 02:00, Gość:

tumanie temat dotyczy deweloperow i ich budownictwa

z twego belkotu wynika ze w Bialymstoku dziala tylko Jazbud

temat dotyczy JazBudu, jak nie umiesz czytać to wróć do pierwszej klasy szkoły podstawowej. I nie wyzywaj ludzi, bo to świadczy tylko o tobie jakim jesteś prostakiem i chamem

G
Gość

A jak glosowal syn dewelopera: Sawicki z Pisu? Na pewno honorowo wstrzymał się od głosu XD

G
Gość
2019-06-18T22:04:58 02:00, Gość:

wojewoda uchyli uchwałę na 100%

miasto uderza tylko w jednego przedsiebiorce ktory dziwnym trafem jest nie po jedynie slusznej linii totalnych

2019-06-19T07:11:15 02:00, Gość:

nie. Chodzi o to , że JazBud kupił tereny sportowo-rekreacyjne (tereny przy Świętokrzyskie) i chce je zamienić na bloki. Inni deweloperzy nie kupili takich terenów. Jeśli zlikwidujemy te tereny to gdzie młodzież będzie trenowała? Będziemy szukać kolejnych terenów pod boiska? Znajdziemy? Ile to potrwa? 10 lat? Bezsens całkowity

2019-06-19T07:26:06 02:00, Gość:

Bzdury do kwadratu. Jazbud kupił tereny przy Świętokrzyskiej z prawem do budowy mieszkań. Jest ostra jazda bo ten teren miał zakupić jedynie słuszny deweloper a tak się nie stało.

to sportowa Hala Włókniarza i boiska były na terenach przeznaczonych pod mieszkaniówkę?! Z tego co pamiętam, a mieszkam w okolicy od 40 lat, to tereny te były terenami sportowo-rekreacyjnymi i JazBud cały czas wnioskował o przekwalifikowanie tych terenów na mieszkaniowe. Pamiętam nawet jeden z artykułów, gdzie radna z naszego miasta dokładnie odpowiedziała Panu Sawickiemu, że kupując tereny znał ich przeznaczenie w planie miejscowym, a teraz myśli, że miasto zrobi mu prezent. Może w międzyczasie było tak, że tereny miały być pod mieszkaniówkę (przyjazne JazBudowi PiS może chciało to zmienić), ale do tego nigdy nie doszło i tereny nadal są sportowe

G
Gość
2019-06-19T07:46:32 02:00, ona60:

po JAZ- budzie nikt plakać nie będzie, mnie kościołów zasponsoruje !

to o to chodzi w tym calym zamieszaniu

lewactwo ma ostry bol dvpy?

o
ona60

po JAZ- budzie nikt plakać nie będzie, mnie kościołów zasponsoruje !

G
Gość

"...do głosu dopuszczone zostały trzy mieszkanki, które wygłosiły peany wobec władz i dynamicznego rozwoju Białegostoku.... Okazało się zresztą, że jedna z pań startowała do rady miasta z KO, a druga należy do młodzieżówki PO..."

Bareja wiecznie żywy. Czy w tym totalnym towarzystwie ktoś jeszcze myśli? Czy wszyscy to giganci intelektu pokroju Petru?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3