Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serce dla Puszczy Białowieskiej to największa walentynka w Polsce (zdjęcia)

(adek)
Serce dla Puszczy Białowieskiej to największa walentynka w Polsce
Serce dla Puszczy Białowieskiej to największa walentynka w Polsce Greenpeace
W Warszawie powstała największa w Polsce walentynka. Kilkaset osób ułożyło ogromne zielone serce, któremu towarzyszyło hasło „Cała Puszcza pod ochroną”. W ten sposób zaapelowali o objęcie całej Puszczy Białowieskiej specjalną ochroną i wyłączenie jej spod rygorów ustawy o lasach, które dotyczą lasów gospodarczych.

Polki i Polacy kochają Puszczę Białowieską. To nie tylko niezwykle piękny, ale i najcenniejszy przyrodniczo las w Polsce. Ostatni fragment pradawnych lasów nizinnych, jakie kiedyś porastały Europę. Dlatego w całości powinien być chroniony. Niestety, obecnie tylko nieco ponad 1/3 obszaru Puszczy Białowieskiej objęta jest należytą ochroną. Dlatego z okazji Dnia Świętego Walentego w Warszawie powstała dla Puszczy największa walentynka w Polsce. Jest ona apelem o objęcie tego wyjątkowego lasu w całości specjalną ochroną.

Puszcza Białowieska to wyjątkowy las i zasługuje na wyjątkowe traktowanie. Potrzeba jej ochrony łączy ludzi ponad wszelkimi podziałami. Dlatego dzisiaj wraz ze 100 tysiącami osób, które podpisały się pod petycją “Kocham Puszczę” apelujemy o objęcie całej Puszczy należytą ochroną i wyłączenie jej spod rygorów ustawy o lasach, które dotyczą lasów gospodarczych - powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.

Na Placu Defilad w Warszawie powstała walentynka o wymiarach 12m x11m. Przedstawia ona serce symbolizujące Puszczę, na którym zielonym igliwiem zaznaczono obszar obecnie objęty ochroną - czyli niewiele ponad 1/3 powierzchni Puszczy. Mieszkańcy Warszawy i organizacje ekologiczne - Greenpeace, WWF, Fundacja Greenmind, Dzika Polska i Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot wspólnie wypełnili pozostałą część serca igliwiem, aby w ten nietypowy sposób pokazać, że cała Puszcza, a nie tylko jej fragment, powinna być w pełni chroniona. Jednocześnie już ponad 100 tysięcy osób powiedziało „Kocham Puszczę" i podpisało się pod apelem do premier Szydło o pełną ochronę Puszczy Białowieskiej na stronie kochampuszcze.pl.
Sytuacja w Puszczy pokazuje, że obowiązujące zabezpieczenia, m.in. wypracowane przez zespół prezydenta Lecha Kaczyńskiego rozwiązania włączone do obecnego Planu Urządzania Lasu, są niewystarczające. Cały obszar Puszczy Białowieskiej powinien zostać objęty specjalnym statusem ochronnym i nie powinna być tam prowadzona gospodarka leśna - powiedział Paweł Średziński, rzecznik prasowy WWF Polska.

Jeśli utrzymane zostanie status quo, Puszczy grozi wielkie niebezpieczeństwo - w każdej chwili minister środowiska może wydać zgodę na wielokrotne zwiększenie wyrębu drzew w Puszczy Białowieskiej, a to oznaczać będzie utratę jej wyjątkowego, naturalnego charakteru. Jeśli Minister Jan Szyszko, wbrew opinii świata nauki, podpisze aneks do Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Białowieża, potwierdzi, że uważa Puszczę za zwykły las gospodarczy.

Zdjęcia z wydarzenia: https://www.flickr.com/photos/greenpeacepl
Zdjęcia uczestników wydarzenia online: http://kochampuszcze.livewallstream.com
Wideo z wydarzenia pojawi się na www.vimeo.com/greenpeacepl

O Puszczy Białowieskiej:

Puszcza Białowieska to ostatni w Europie nizinny las o cechach naturalnych. Poza obszarami chronionymi na jej terenie znajdują się fragmenty naturalnych lasów, jakie przed wiekami porastały Europę. Aby chronić ten niezwykły ekosystem i zachodzące w nim procesy, w 2005 roku cały obszar Puszczy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
Konieczność specjalnej ochrony Puszczy Białowieskiej dostrzegał m.in. prezydent Lech Kaczyński, którego zespół ekspertów przygotował projekty ustaw, uznających konieczność poszerzenia granic Białowieskiego Parku Narodowego, a także 250 tysięcy osób, które w 2010 roku podpisały się pod inicjatywą ustawodawczą, mającą umożliwić w przyszłości powiększenie Parku. Mimo, że obecnie obowiązujący Plan Urządzenia Lasu dla trzech nadleśnictw Puszczy Białowieskiej powstał między innymi na bazie rozwiązań wypracowanych przez zespół prezydenta Kaczyńskiego, zarówno prezydenckie projekty ustaw, jak i inicjatywa obywatelska zostały zignorowane przez rządzących.

Stanowisko organizacji ekologicznych w sprawie zwiększenia wycinki w Puszczy Białowieskiej:

Puszcza Białowieska jest najcenniejszym lasem w Europie i jednym z najcenniejszych na świecie. Jej największą wartością są niewymuszone przez człowieka procesy ekologiczne oraz niezwykłe bogactwo gatunków.

Choć w swojej historii Puszcza Białowieska nie raz była na krawędzi zniszczenia za sprawą prowadzonej przez człowieka gospodarki leśne, nadal jej znaczący obszar jest lasem naturalnym o pierwotnym charakterze. Pozostałe fragmenty lasu mają wszelki potencjał, by właśnie takim lasem się stać, o ile pozostawimy je w spokoju.

Puszcza Białowieska jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym będącym częścią światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO i wpisanym na listę najcenniejszych obiektów przyrodniczych na świecie. Ten wyjątkowy las zasługuje na wyjątkowe przepisy ochronne, o co zabiegał między innymi zespół ekspertów do spraw Puszczy Białowieskiej prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

My także uważamy, że cały obszar Puszczy Białowieskiej powinien zostać objęty specjalnym statusem i nie powinna być tam prowadzona gospodarka leśna w myśl Ustawy o lasach, która dotyczy drzewostanów o charakterze gospodarczym. W życie tego wyjątkowego lasu nie powinien ingerować człowiek. Nie ma żadnych przyrodniczych powodów, aby wycinać tu jakiekolwiek drzewa. Puszcza może dostarczać drewno jedynie dla zaspokojenia najpilniejszych potrzeb lokalnej społeczności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny