Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku spełniają swoje marzenia

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku zapewnia seniorom różne formy spędzania wolnego czasu poprzez możliwość pogłębiania  wiedzy w różnych dziedzinach, odkrywania i rozwijania talentów, pielęgnowania pasji i spełniania marzeń. Studencka rodzina liczy już 750 osób.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku zapewnia seniorom różne formy spędzania wolnego czasu poprzez możliwość pogłębiania wiedzy w różnych dziedzinach, odkrywania i rozwijania talentów, pielęgnowania pasji i spełniania marzeń. Studencka rodzina liczy już 750 osób. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
W życiu nigdy nie jest za późno na trzy rzeczy: naukę, spełnianie marzeń i miłość do drugiego człowieka. I właśnie te wartości nasi słuchacze spotykają w UTW. Większość z nas odnajduje tu ponownie sens swojego życia – mówi Maria Szulga, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku ma za zadanie pobudzanie aktywności umysłowej, fizycznej i społecznej wśród swoich studentów. Zapewnia im różne formy spędzania wolnego czasu poprzez możliwość pogłębiania wiedzy w różnych dziedzinach, odkrywania i rozwijania talentów, pielęgnowania pasji, spełniania marzeń.

Na UTW działa wiele sekcji zainteresowań. Każdy odnajduje tutaj swoje miejsce i ma możliwość samorealizacji. Jak widać, seniorzy chcą i potrafią być aktywni w różnych dziedzinach. Ich hasło to „Uczymy się przez całe życie”.

Uroczystości i projekty

Studencka rodzina liczy już 750 osób. Ostatni rok upłynął studentom – seniorom pod znakiem uroczystych obchodów XXV-lecia powstania UTW w Białymstoku. W maju odbyła się uroczysta konferencja w auli Politechniki Białostockiej, na której odznaczono wyróżniających się studentów pracujących społecznie na rzecz innych.

- W ostatnim roku sporo się działo – mówi Maria Szulga. - Odbył się np. pierwszy wojewódzki przegląd twórczości Uniwersytetów Trzeciego Wieku z regionu Podlasia. Realizowaliśmy cztery projekty krajowe i dwa międzynarodowe. Krajowe to: „Finanse współczesnego Seniora”, finansowany przez NBP oraz drugi projekt z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - „Senior XXI wieku - w cyfrowym świecie” (w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kreatywne Podlasie). Z tego projektu oprócz warsztatów, które były prowadzone nie tylko dla naszych słuchaczy i poznawania tajników cyfrowego świata, zostały zakupione: komputer stacjonarny, kolorowa drukarka, laptop, tablet, dysk przenośny oraz 3 stanowiska komputerowe. Realizowaliśmy też projekt „Wiosna z kulturą”, który był finansowany przez prezydenta Białegostoku oraz „Spotkanie opłatkowe” dla naszych najstarszych słuchaczy.

W trakcie realizacji były też dwa projekty międzynarodowe. Jednym z nich był projekt „Wiedza to szansa na akceptację”. Był to projekt szkoleniowy na temat szeroko pojętego problemu fali uchodźców do Europy. Drugi projekt ph. „Cultural and nature Heritage is European Strength and Treasure” („Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze to europejska siła i skarb”) ma na celu stworzenie możliwości i zapewnienie działań społecznych dla dorosłych i seniorów dla zaspokojenia ich potrzeb edukacyjnych oraz podniesienia poczucia odpowiedzialności za wzajemne europejskie wartości kulturowe i środowiskowe.

Wykłady, wiedza i rozwijanie pasji

Najbardziej masową formą zajęć cieszących się największą popularnością są wykłady, organizowane w auli Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Cieszą też słuchaczy zajęcia fakultatywne organizowane przez białostockie muzea: Muzeum Wojska, Podlaskie, Uniwersyteckie Muzeum Przyrodnicze, Uniwersytet Muzyczny oraz Książnicę Podlaską.

Studenci UTW aktywnie uczestniczą w sekcjach – są to m.in. sekcje artystyczne, a wśród nich Chór Astra, zespół Podlaskie Korale, sekcje taneczne, malarskie – grupa „Pędzel” i „KOLOR”, sekcja redakcyjna, sekcje nauki języków obcych, komputerowa, teatralna, fotograficzna, kreatywności, turystyki pieszej i wyjazdowej, hafciarska, sekcje gimnastyczne, sekcja opieki i pomocy koleżeńskiej, sekcje sportowe chodzenia z kijkami nornic-walking, żeglarska, rowerowa, gry w siatkówkę, bilard, ping-pong, szachy, brydż i „Zabawa modą”.

Dzięki zajęciom w tych sekcjach seniorzy odkrywają ukryte talenty i realizują swoje pasje (na co wcześniej ie mieli czasu). Ludzie chcą i potrafią być aktywni – w wieku 60 czy 80 lat. Na przykład Danuta Łopatecka, mająca 80 lat prowadzi społecznie od 25 lat sekcję gimnastyki rekreacyjnej dla słuchaczy UTW i mieszkańców osiedla w białostockim klubie „Jubilat”. Jest to największa sekcja gimnastyczna, licząca ponad 50 osób. Pasją pani Danuty jest amatorskie malarstwo. Miała ona wiele wystaw i zdobywała nagrody. Seniorka bierze udział w każdej zabawie tanecznej.

Oprócz edukacji seniorzy lubią się bawić na balach. W ostatnim roku wzięli udział w pięciu balach i sześciu biesiadach. Organizowane były wernisaże malarskie prac słuchaczy i wystawy fotograficzne. Były również wyjazdy wspólne na wczasy - trzy grupy (Dębki, Darłówek i Jastrzębia Góra) oraz wycieczki zagraniczne - Wiedeń i Petersburg oraz wiele rajdów po Podlasiu, kuligi, wspólne kolędowanie itp.

Natomiast Danuta Sajur, która jest członkiem UTW Białystok 11 lat, realizuje zadania koordynatora projektów międzynarodowych. W tym czasie pozyskała 7 dotacji na te projekty - razem na kwotę prawie 332 000 euro.

– Początkowa działalność UTW to była bardziej pomoc społeczna i organizowanie różnych form prostej aktywności ruchowej i społecznej – mówi Danuta Sajur. – Teraz to inna organizacja, która realizuje różne zadania i aktywności seniorów poprzez szeroko rozumianą edukację wykonywaną poprzez wykłady, seminaria, ponad 40 sekcji i międzynarodową działalność edukacyjną. Jeszcze z 10 lat temu widzieliśmy ogromną różnicę pomiędzy seniorami a nowymi pokoleniami wynikającą z niesamowitego wręcz postępu w dziedzinie nowych technologii. Teraz nasi studenci to zupełnie inni ludzie, gdyż pozyskali również tę wiedzę poprzez różne szkolenia, ale i również poprzez uczestnictwo w edukacyjnych projektach międzynarodowych. A poza tym cała działalność UTW opiera się na wolontariacie, co rzadko się zdarza.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Kuriera Porannego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny