Sejmowa komisja przegłosowała poprawki PiS do ustawy medialnej

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Sejmowa komisja przegłosowała poprawki PiS do ustawy medialnej
Sejmowa komisja przegłosowała poprawki PiS do ustawy medialnej Adam Jankowski
Sejmowa komisja do spraw kultury i środków przekazu przegłosowała poprawki PiS i Kukiz’15 do nowelizacji ustawy medialnej. Poprawki opozycji zostały odrzucone. O 17.00 Sejm wznowi posiedzenie, aby zagłosować nad nowelizacją.

Trwa posiedzenie sejmowej komisji kultury i środków przekazu, na której posłowie podjęli decyzję ws. zgłoszonych podczas wcześniejszej debaty poprawek.

Ostatecznie komisja przegłosowała poprawki PiS. Zgodnie z nimi stacja TVN będzie miała siedem miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów, jeśli zostaną one przegłosowane w parlamencie.

Komisja przyjęła także poprawkę Kukiz’15, która mówi, że spółki Skarbu Państwa nie będą mogły kupować udziałów w prywatnych mediach.

Poprawki zgłoszone przez opozycję zostały odrzucone.

Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła na posiedzeniu komisji, że ustawa PiS jest „szkodliwa nie tylko z powodu tego, że ograniczy swobodę i wolność mediów w naszym kraju, ale także jest niezgodna, a wynika to z ekspertyz, i z konstytucją, i z obowiązującym polskim prawem, i z umowami międzynarodowymi”. - Tak złej ustawy nie powinniśmy procedować – mówiła na posiedzeniu sejmowej komisji kultury – mówiła posłanka Koalicji Obywatelskiej.

W odpowiedzi Marek Suski PiS stwierdził, ze omawiana ustawa dotyczy stosunków gospodarczych i przestrzegania prawa w Polsce. - Niezależnie jakie to są podmioty, polskie prawo powinno być przestrzegane i ta ustawa, nie zmienia przepisów, jakie są w Polsce, bo do tej pory przepisy takie obowiązywały. 49 proc. to maksymalna ilość udziałów podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i jeżeli jest jakaś firma, która obchodzi te przepisy to też i ta ustawa będzie jej dotyczyć, ale ona ma zabezpieczyć polski rynek przede wszystkim przed różnymi zakusami wrogich nam państw i jest potrzebna po to właśnie, żeby nasz rynek chronić, a tak jak zresztą we wszystkich krajach Unii Europejskiej rynek medialny jest chroniony przez państwa różnego rodzaju ustawami, a tam, gdzie wpuszczono różne na przykład rosyjskie media, tam są ogromne kłopoty z przekłamaniami, a nawet ingerencję w wybory – powiedziała poseł.

Oświadczenia majątkowe polityków opublikowane. Kto zarobił najwięcej?

Oświadczenia majątkowe polityków opublikowane. Kto zarobił najwięcej?

Co zawiera ustawa PiS?

Autorzy nowej ordynacji tłumaczą, że w proponowanej zmianie w art. 35 ust. 2 przede wszystkim wyrażono wprost, że wskazane w nim ograniczenia mają zastosowanie również do (polskich) spółek z pośrednim kapitałowym udziałem osób zagranicznych, czyli do (polskich) spółek, w których uczestniczy inna spółka polska mająca w charakterze swoich udziałowców lub akcjonariuszy osoby zagraniczne.

Zaznaczono, że w proponowanej zmianie w art. 35 ust. 3 usuwa się regulację przewidującą, że „spółka zależna od osoby zagranicznej mającej siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego może uzyskać koncesję bez konieczności stosowania ograniczeń z art. 35 ust. 2 ustawy”.

Co więcej koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych ma być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna „nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

Ponadto w nowym art. 35 ust. 4 przewidziano regulację zgodnie z którą zastosowanie przepisów art. 35 ust. 1-3 „nie może prowadzić do dyskryminacji podmiotów polskich w stosunku do osób zagranicznych”.

Wskazano, że efektem proponowanych zmian „powinno być jednoznaczne i nie budzące wątpliwości interpretacyjnych osiągnięcie celu w postaci identycznego, w świetle przepisów ustawy o radiofonii i telewizji, statusu prawnego spółek z siedzibą w Polsce i spółek z siedzibą w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Były poseł PO przechodzi do Hołowni

Wideo

Materiał oryginalny: Sejmowa komisja przegłosowała poprawki PiS do ustawy medialnej - Polska Times

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
grzeg
Uważam, że ta ustawodawcza inicjatywa jest trafna i usprawiedliwiona - zarówno w sensie prawnym jak i społecznym.
g
gapcio
po co ten Sejm i jego komisje ???!!!
Dodaj ogłoszenie