Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejmik Województwa Podlaskiego powołał Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (zdjęcia)

(dj) na podst. Wrót Podlasia
XXIII sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego
XXIII sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego Wojciech Oksztol/Wrota Podlasia
Od 1 września 2016 roku na mapie podlaskich instytucji kultury przybędzie nam nowa jednostka – Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. Radni Sejmiku Województwa Podlaskiego na XXIII Sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego jednogłośnie przegłosowali powstanie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Zgodzili się tym samym z wnioskiem Zarządu Województwa Podlaskiego o wyodrębnieniu z Muzeum Podlaskiego – Białostockiego Muzeum Wsi.

Za było 26 obecnych na sesji radnych. Nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Po decyzji radnych salę obrad opuścił Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego.

Artur Gaweł, obecny kierownik Białostockiego Muzeum Wsi przedstawił radnym prezentację dotyczącą tej jednostki kultury. Białostockie Muzeum Wsi zostało utworzone na mocy uchwały w 1982 roku. Obecnie zajmuje ono powierzchnię 28 ha, z czego tylko połowa jest użytkowana. Znajduje się na niej 40 obiektów, ponad 20 tys. eksponatów w ogóle, 12 wystaw stałych, a zatrudnionych są 22 osoby. Jest jednym z ośmiu oddziałów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Jak podkreślił dr Artur Gaweł Białostockie Muzeum Wsi już od początku miało być odrębna jednostką, jednak 34 lata temu na przeszkodzie stanął brak odpowiedniej liczby zatrudnionych etnografów.

Białostockie Muzeum Wsi. Dr Artur Gaweł: Usamodzielnienie ułatwi i przyśpieszy rozwój skansenu

- Z każdym rokiem odwiedza nas coraz więcej osób, głównie przy okazji organizowanych u nas festynów. Tylko w ubiegłym roku było to ponad 95 tys. osób – podkreśla Artur Gaweł. – Ważną częścią naszej pracy są zajęcia edukacyjne.

Usamodzielnienie się Białostockiego Muzeum Wsi (a od 1 września Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej) ma być szansą na szybszy rozwój tej jednostki, m.in. przez możliwość samodzielnego aplikowania o dofinansowanie, podniesie tez sprawność zarządzania – teraz będzie można od razu reagować na konieczność naprawy, remontów obiektów muzealnych. Ma też ulec poprawie promocja działań jednostek – obecnie Białostockie Muzeum Wsi nie posiada własnej strony internetowej, profilu na serwisach społecznościowych – to wszystko ma ulec zmianie na lepsze.

Jak podkreśla Artur Gaweł ma być szybciej, dokładniej i lepiej.

W sumie z Muzeum Podlaskiego zostanie wyłączone Białostockie Muzeum Wsi w Osowiczach, Działu Etnografii oraz części Biblioteki w oparciu o pracowników i mienie tych jednostek.

Wszyscy radni chcieli, żeby powstało Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Radni, niezależnie od opcji politycznej, byli zgodni co do potrzeby wyodrębnienia z Muzeum Podlaskiego Białostockiego Muzeum Wsi.

- Oczywiście popieram kierunki rozwoju ale chciałbym, żebyśmy się spotkali za rok na sesji, bo chcielibyśmy wiedzieć co faktycznie dało to wyłączenie z Muzeum Podlaskiego – podkreślał Jacek Piorunek. – Trzymam też za słowo pana marszałka i dyrektora departamentu kultury, którzy zapewnili nas, że koszty funkcjonowania obu placówek: Muzeum Podlaskiego i Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej nie przekroczą obecnego budżetu.

Radny Mikołaj Janowski wyraził nadzieję, że nowo powołane muzeum będzie bardziej otwarte na prywatne spotkania białostoczan.

Natomiast radnego Marka Komorowskiego interesowały faktyczne koszty powołania tej instytucji. - Czy Zarząd ma na ten cel przewidziane środki, albo będzie wnioskował o zmiany w budżecie. Krótko mówiąc - ile to nas będzie kosztowało?

Odpowiedział mu Wicemarszałek Maciej Żywno: - Nie tworzymy kompletnie nowej instytucji tylko wyodrębniamy z już istniejącej, co oznacza, że środki na Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zostaną wyodrębnione z budżetu Muzeum Podlaskiego, plus ewentualnie środki z rezerwy budżetu województwa. Przewidujemy, że może tu chodzić o dodatkowe 100 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny