Sejmik województwa podlaskiego. PiS wydało oświadczenie. Jest gotowe zostawić stanowisko przewodniczącego radnemu PO

(mg)
Narady sejmikowe trwają, a kluby wydają oświadczenia
Narady sejmikowe trwają, a kluby wydają oświadczenia Anatol Chomicz
Sejmik województwa podlaskiego. Potwierdziły się nasze informacje. Karol Pilecki może obronić się na stanowisku przewodniczącego. Taki kompromis proponuje PiS w specjalnym oświadczeniu. Oficjalne stanowisko wydały też KO i PSL.

Szczegóły kompromisu pewnie będą omawiane we wtorek na spotkaniu przewodniczącego sejmiku z szefami klubów. Ma też zapaść decyzja o dacie kontynuacji przerwanej w czwartej sesji. Nieoficjalnie mówi się, że będzie to poniedziałek 10 grudnia. Początek godzina 16.

Na razie wszystkie sejmikowe kluby wydają oświadczenia.

Przewodniczący z PO trzyma sejmik w szachu. Karol Pilecki zatrzyma stanowisko w sejmiku? Czy PiS gotowe na kompromis?

Stanowisko klubu Prawo i Sprawiedliwość

Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości dąży do jak najszybszego zakończenia sporu powodującego paraliż pracy samorządu województwa podlaskiego. Chcemy zgody, która pozwoli rozpocząć normalną działalność władz nowej kadencji. Jesteśmy gotowi na dialog z opozycją, aby osiągnąć kompromis dobry dla przyszłości naszego regionu.

Przerwanie obrad ostatniej sesji sejmiku w dniu 29.11, pomiędzy realizacją kolejnych punktów było niewłaściwe. Arbitralna decyzja przewodniczącego Karola Pileckiego z PO, wbrew większości radnych przeczyła zasadom samorządności i ładu prawnego. Było to postępowanie, które stawiało interes partyjny ponad dobrem całego Sejmiku. Zrywanie sejmików przypomina najgorsze tradycje znane z kart historii – symbolizuje bezład i sobiepaństwo, które prowadzą do anarchii. Nie tak rozumiemy służbę mieszkańcom Podlasia. Chcemy dialogu, opartego na szacunku dla demokracji.

Wzywamy do jak najszybszego wznowienia sesji Sejmiku i dokończenia wyboru władz samorządowych województwa – Zarządu oraz prezydium Sejmiku, a w dalszej kolejności powołania komisji, które będą mogły rozpocząć merytoryczna pracę.
Szanowni Państwo – Radni PO i PSL. Podlaskie nie jest nasze ani Wasze. Jest wspólne – wszystkich mieszkańców, bez względu na poglądy. Nie upolityczniajcie problemów, które stoją przed naszym regionem, na czele ze skuteczną realizacją programów unijnych. Tu czas odgrywa ważną rolę. Opóźnianie decyzji może nieść katastrofalne skutki ze względu na zagrożenie utraty wielu milionów złotych. Pozwólcie nam pracować. Macie prawo nas rozliczać, ale nie macie prawa blokować przekazania władzy. Tego wymaga szacunek dla wyniku wyborów i ładu ustrojowego Rzeczypospolitej wynikającego z Konstytucji.

Jesteśmy gotowi do dialogu. Wyrazem naszej dobrej woli jest możliwość wycofania wniosku o odwołanie przewodniczącego Karola Pileckiego. Oczekujemy jednak od niego współpracy i godnego sprawowania funkcji jako reprezentanta całego Sejmiku.

W imieniu Klubu Prawa i Sprawiedliwości Artur Kosicki Marszałek Województwa Podlaskiego Przewodniczący klubu radnych PiS

Oświadczenie wspólne Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego

W dniu 22 listopada 2018 roku Sejmik Województwa Podlaskiego wybrał głosami radnych naszych klubów, a także części radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości Pana Karola Pileckiego na Przewodniczącego Sejmiku.

W pierwszym wystąpieniu Marszałek-Elekt Pan Artur Kosicki wyraźnie deklarował współpracę ze wszystkimi radnymi, ze wszystkimi klubami Sejmiku Województwa Podlaskiego. Tymczasem, razem z klubem Prawa i Sprawiedliwości praktycznie natychmiast złożył wniosek o odwołanie wspólnego Przewodniczącego Sejmiku, bez podania powodów, łamiąc własne zobowiązania i deklaracje.

Sesja w dniu 29 listopada br. miała być przedstawieniem jednego aktora, w którym klub Prawa i Sprawiedliwości chciał zagarnąć dla siebie całą przestrzeń Sejmiku Województwa Podlaskiego, nie zapraszając do rozmów i spychając na margines przedstawicieli pozostałych klubów. Nasi wyborcy dali nam wyraźny mandat do decydowania o przyszłości naszego regionu. Nie akceptujemy zachowań Marszałka-Elekta, który w pierwszych wypowiedziach zaprezentował nam postawę lekceważącą wobec radnych Sejmiku.
W obronie zasad demokracji, mając na uwadze dbałość o transparentność działalności Sejmiku jak i nowego zarządu - wnioskujemy o spotkanie szefów klubów z Marszałkiem-Elektem i ustalenie zasad współtworzenia Sejmiku.

Jednocześnie sprzeciwiamy się kłamstwom i wprowadzeniem w błąd opinii publicznej przez Pana Artura Kosickiego, a dotyczącym rzekomego zagrożenia środków unijnych. Jak już wielokrotnie informowaliśmy nie grozi nam utrata unijnych funduszy. Do końca 2018 roku nasze województwo, zgodnie z przyjętymi wcześniej założeniami, musiało rozliczyć prawie 167,5 mln euro. Ten cel został osiągnięty i to z nadwyżką prawie miliona złotych już 8 listopada tego roku. Wykonaliśmy zasadę n+3 blisko dwa miesiące wcześniej!

Zapraszanie do rozmów przy jednoczesnym, bezpodstawnym oskarżaniu jest interesującą, ale nie akceptowalną formą prowadzenia dialogu. Niemniej, mamy wciąż dobrą wolę i wyrażamy chęć wypracowania porozumienia i prowadzenia satysfakcjonującej wszystkie strony współpracy w Sejmiku Województwa Podlaskiego.

Szefowie klubów:

Stefan Krajewski – Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego

Karol Pilecki – Klub Koalicji Obywatelskiej

Na następnych zdjęciach przedstawiamy wszystkich radnych sejmiku województwa podlaskiego.

Nowy sejmik województwa podlaskiego 2018. Przedstawiamy 30 r...

Wideo

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
MARCO

PO w radzie miasta bez litości i kultury politycznej wykosiło PiS. Trzeba wywalić Pileckiego z zarządu sejmiku!!!

S
Sebek
W dniu 03.12.2018 o 18:59, Hjob napisał:

Pilecki wykonawca standardów białoruskich swojego pryncypała !! Taki radca który łamie prawo co na to izba?

Opowiedz jak z Misiem było w WOW sebastianie :)

g
gość

Jak to fajnie jest pisać że PO tak płacze za stołkami, a tu proszę jak ładnie skowyczycie. 

G
Gość

Radni PO i PSL wgryźli się zębami w stołki i nie chcą ich opuścić mimo przegranych wyborów. 

H
Hjob
Pilecki wykonawca standardów białoruskich swojego pryncypała !! Taki radca który łamie prawo co na to izba?
z
zenek

dysko-polo rządzi

G
Gość

Uwierzyć pisowcom, to tak jak uwierzyć Morawieckiemu, że w przedszkolu dostał wyrok za obalanie komunizmu.

G
Gość
W dniu 03.12.2018 o 15:50, Krzychooo napisał:

Lepiej być krzywoustym, niż .em i pajacem.

u jurgiela i jankowskiego

K
Krzychooo
W dniu 03.12.2018 o 15:44, Gość napisał:

może krzywousty wróci do boysów  i będzie po problemie- na marszałka to on nie bardzo

Lepiej być krzywoustym, niż .em i pajacem.

P
Pan Pikuś
PO/PSL nadal się panoszy?? Ile można?
G
Gość

może krzywousty wróci do boysów  i będzie po problemie

- na marszałka to on nie bardzo

M
Mateusz
Stanowczo niech PO z PSLem uda sie w wielka i mieskonczona podroz, wystarczy bydlowania w miescie.
K
Klefajstos

Gonić tych POwczyków, nie nachapali się jeszcze, im dalej by7dło od koryta się trzyma tym zdrowiej dla Polski, dla Białegostoku. 

G
Gość

Platforma spadaj ze stołków. Weźcie się do normalnej pracy. Dość już wyciągania pieniędzy z kieszeni ludzi. Oddać władzę dla PIS!!!

A
Artur
Kosicki do dymisji!!!
Dodaj ogłoszenie