Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejmik podlaski wypowiedział umowy z Białorusią: Koniec współpracy z tymi, którzy wspierają rosyjską wojnę z Ukrainą

Andrzej Matys
Andrzej Matys
UMWP w Białymstoku
Województwo podlaskie nie będzie już współpracowało międzyregionalnie z dwoma obwodami z Białorusi. Państwem, które otwarcie wspiera wojenne działania Rosji na Ukrainie. Tak zdecydowali radni. Powołali też komisję, która będzie zajmowała się pomocą dla Ukraińców. Tworzą ją radni wszystkich opcji.

Początkowo część radnych (w tym marszałek Artur Kosicki była za zerwaniem współpracy międzyregionalnej z dwoma białoruskimi obwodami: brzeskim(z 2018 roku) i grodzieńskim (z 2017 roku). Białoruś jest bowiem sojusznikiem Rosji w wojnie z Ukrainą. Potem górę wzięła opcja za zawieszeniem, gdyż część radnych uznała, że zerwanie jest zbyt gwałtowną reakcją, a zawieszone porozumienie kiedyś (i ewentualnie) można będzie łatwiej przywrócić.

W przerwie obrad marszałek województwa przygotował nowy projekt uchwały, na mocy której samorząd podlaski zawiesza na czas nieograniczony współpracę z dwoma obwodami na Białorusi. Jak mówił Artur Kosicki, właśnie taką formę w przypadku Białorusi wybrał (28.02) sejmik województwa lubelski, który jednocześnie wypowiedział też umowy o współpracy z miastami w Rosji.

Czytaj również:

Jednak podczas dyskusji radni z różnych klubów uznali, że zwieszenie to jednak zbyt miękka forma i zaczęli opowiadać się za zerwaniem współpracy. Ostatecznie (ze względów formalnych wynikających z zawartych umów) ustalili, że projekt uchwały będzie dotyczył wypowiedzenia współpracy międzyregionalnej w trybie natychmiastowym.

„W dniu 24 lutego 2022 roku Federacja Rosyjska dokonała zbrojnej inwazji na Ukrainę, łamiąc tym samym prawo międzynarodowe. W swojej nieuzasadnionej bezpodstawnej agresji Federacja Rosyjska wspierana jest przez Republikę Białoruś, która użycza jej terytorium i umożliwia atak na Ukrainę także od północy” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
„Dziś – 28 lutego 2022 roku - potwierdzona została śmierć co najmniej 358 ukraińskich cywilów. W tej bezzasadnej, strasznej wojnie zginęło również 16 dzieci, a 45 zostało rannych. Mając na uwadze powyższe wszelka współpraca z administracją publiczną, w tym samorządową państw-agresorów jest niemożliwa”.

- Wypowiedzenie to jest to samo, co zerwanie umowy. To jest tylko semantyka. Pamiętajcie o tym - stwierdził radny PiS Sebastian Łukaszewicz.

Dopiero po tych ustaleniach radni wprowadzili do porządku obrad głosowanie nad tym projektem , a potem na projektem dotyczącym powołania komisji doraźnej do spraw Ukraińców.

Czytaj również:

W głosowaniu nad wypowiedzeniem umowy o współpracy radni sejmiku byli zgodni i wszyscy radni (26 osób), którzy uczestniczyli wtedy w sesji.
Chwilę później, z taką samą jednomyślnością poparli wniosek o utworzenie komisji doraźnej, w której znalazło się 15 radnych ze wszystkich klubów obecnych w sejmiku. Komisję ds. pomocy Ukraińcom tworzą:

  • Jerzy Leszczyński, Bogdan Dyjuk, Sławomir Nazaruk, Karol Pilecki, Igor Łukaszuk, Anna Augustyn i Jacek Piorunek, Artur Kosicki, Wiesława Burnos, Marek Malinowski, Stanisław Derehajło, Justyna Żalek, Paweł Wnukowski, Sebastian Łukaszewicz i Wanda Mieczkowska.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny