Sesja samorządu wojewódzkiego [27.04.2020] przejdzie do historii. Radni, ze względu bezpieczeństwa epidemiologicznego, obradowali w najważniejszej sali Opery i Filharmonii Podlaskiej. Z maseczkami na twarzach i w rękawiczkach, rozdzieleni od siebie zielonymi fotelami, które zazwyczaj zapełnione są melomanami.
Na szczęście tym razem obyło się bez kłopotów z akustyką, ale prowadzący obrady na dużej scenie przewodniczący sejmiku miał ograniczoną widoczność.
Zobacz też:Jedyny taki benefis
- To przez przyłbicę - mówił Bogusław Dębski przepraszając radnych, których niezbyt dokładnie rozpoznawał.
Już na początku sejmik podjął uchwałę o przekazaniu dodatkowych 620 tys. z budżetu województwa dla Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP). Jak podkreślał marszałek Artur Kosicki, w ten sposób samorząd chce wynagrodzić jednostki zaangażowane w walkę z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym.
Radny KO Jacek Piorunek apelował, by nie szczędzić pomocy strażakom i pulę zwiększyć o 2 mln.
- Ochotnicy naprawdę stracili tam masę sprzętu, nawet buty - mówił radny.
- Decyzja o tym, które jednostki otrzymają pieniądze zapadną po podsumowaniu akcji gaśniczej i przedstawione radnym na majowej sesji sejmiku - zapewniał marszałek.
Radni przyjęli też Strategię Rozwoju Województwa Podlaskiego do 2030 roku. To najważniejszy dokument, który wyznacza kierunki polityki regionalnej naszego województwa. Zapisy strategii mają wpływ na przyszły program regionalny, kontrakt z rządem, na wszelkie dokumenty rozwojowe w województwie (w tym plany rozwoju poszczególnych sektorów: transportu, zdrowia, polityki społecznej, na strategie samorządowe).
- Jaki jest sens przyjmowania strategii rozwoju strategii województwa, skoro jej założenia powstały przed pandemią. A ona zmieni całkowicie priorytety nie tylko regionu i kraju - pytali radni opozycji.
Mimo tych wątpliwości sejmik przyjął wizję Podlaskiego do 2030 roku. Radni klubu PiS przekonywali, że dokument trzeba przyjąć ze względów formalnych, a później uzupełnić go w formie aneksu.
Wspieramy Lokalny Biznes!
- Analiza uwarunkowań zewnętrznych, jaką uwzględnialiśmy przy pracach nad dokumentem, została przygotowana pod koniec 2019 roku. Wszystkie wymienione w niej uwarunkowania pozostają jednak aktualne w kwietniu 2020 roku. Przygotowane w Strategii cele i kierunki działań stawiają na budowanie silnego regionu w oparciu o zasoby, które będą na pewno ważne, niezależnie od trudności, jakie przeżywamy obecnie - uważa prof. Jacek Szlachta, kierownik Katedry Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, współautor strategii. - Tym bardziej należy podkreślić znaczenie kompetencji mieszkańców, w tym powszechnego stosowania technologii informatycznych, rozwoju nowoczesnego przemysłu, inwestowania w potencjał ochrony zdrowia, a także sprawność instytucji, które powinny pozwolić województwu jak najlepiej przeprowadzić działania związane z ograniczaniem skutków załamania gospodarczego na poziomie unijnym i krajowym.
Tu oglądasz: Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
🔔🔔🔔
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?