Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejm: Wysłuchanie publiczne w sprawie ochrony środowiska

Marta Gawina
Wikipedia
Podlaskie samorządy będą mogły wypowiedzieć się w Sejmie o ochronie parków narodowych. Posłowie wysłuchają argumentów samorządowców i ekologów w trakcie wysłuchania publicznego. Każdy może wziąć w nim udział.

Wysłuchanie publiczne w parlamencie odbędzie się trzynastego marca. Główny temat to obywatelski projekt zmiany ustawy o ochronie przyrody. Zakłada on między innymi odebranie samorządom decydującego głosu w sprawie powoływania i poszerzania parków narodowych.

W trakcie sejmowego wysłuchania m.in. samorządowcy, mieszkańcy naszego regionu, jak i ekolodzy, będą mogli zabrać głos. Przedstawią swoje argumenty posłom z komisji ochrony środowiska i samorządu terytorialnego. Wniosek złożył podlaski poseł SLD Eugeniusz Czykwin.

- Lokalne samorządy powinny mieć prawo do zabrania głosu w tej sprawie - nie ma wątpliwości poseł Czykwin, który nie zgadza się na przyjęcie obywatelskiego projektu w kształcie zaproponowanym przez pomysłodawców zmian.

Podlascy samorządowcy skorzystają z wysłuchania publicznego.

- Jak najbardziej wybieramy się do Sejmu. W najbliższym czasie ustalimy skład delegacji, a 8 lutego spotykamy się z kolegami z województwa warmińsko-mazurskiego. Chcemy przed wizytą w Warszawie porozmawiać na temat tego projektu, może ustalić wspólne stanowisko - mówi Włodzimierz Pietruczuk, starosta hajnowski.

Samorządowców w przygotowywaniu się do wizyty w Warszawie chcą wspierać nasi politycy. Wśród nich jest poseł PO Robert Tyszkiewicz.

- Wysłuchanie publiczne jest szczególnie ważne przy projektach społecznych. Pozwala stronie rządowej wsłuchać się w opinie różnych środowisk, instytucji. Dlatego jest tak ważne, by wszystkie argumenty wybrzmiały bardzo mocno - dodaje poseł Tyszkiewicz.

Pod obywatelskim projektem dotyczącym ochrony przyrody podpisało się ćwierć miliona Polaków, w tym wiele organizacji ekologicznych.

Ekolodzy chcą, by gminy wydawały opinie, ale niewiążące.

- W naszym kraju wciąż są obszary, które wymagają skutecznej formy ochrony, a taką jest w stanie zapewnić wyłącznie park narodowy. Na poszerzenie czeka Białowieski Park Narodowy. Objęcie ochroną całej Puszczy Białowieskiej nie jest możliwe, bo władze samorządowe mogą wetować plany ministra środowiska - podkreślają członkowie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, które podpisało się pod projektem.

Nad ewentualnymi zmianami w ustawie o ochronie środowiska pracują na razie sejmowe komisje. Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się głosowanie w tej sprawie.

Miliony za poszerzenie

W 2010 roku Ministerstwo Środowiska chciało powiększyć Białowieski Park Narodowy na terenie gmin Białowieża, Narewka i Hajnówka. W zamian samorządy miały dostać 75 mln zł na inwestycje proekologiczne. Samorządowcy nie zgodzili się na poszerzenie parku i zablokowali plany ministerstwa. Powodem była m.in. obawa przed podwyżkami cen drewna i ograniczeniem w jego zakupie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny