MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sejm potępił rosyjską manipulację historią. „Jeden poseł Janusz Korwin-Mikke miał to gdzieś”

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Sejm potępił rosyjską manipulacje historią. „Jeden poseł Janusz Korwin-Mikke miał to gdzieś”
Sejm potępił rosyjską manipulacje historią. „Jeden poseł Janusz Korwin-Mikke miał to gdzieś” fot. adam jankowski / polska press
Sejm przez aklamację przyjął projekt uchwały w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec manipulowania faktami i zakłamywania historii przez polityków Federacji Rosyjskiej w celu dyskredytowania Polski i pogarszania relacji rosyjsko-polskich. Projekt został przyjęty oklaskami na stojąco. Na swoim miejscu pozostał jedynie Janusz Korwin-Mikke.

Prezydent Rosji Władimir Putin, pod koniec ubiegłego roku, stwierdził, że przyczyną wybuchu II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 r. Oskarżał też Polskę o współpracę z Niemcami w celu ataku na Związek Radziecki.

W czwartek polscy posłowie przez aklamację przyjęli uchwałę wyrażająca sprzeciw wobec zakłamywaniu przez Rosję faktów historycznych.

Sejm potępia wypowiedzi Putina
„Sejm Rzeczpospolitej Polskiej potępia prowokacyjne i niezgodne z prawdą wypowiedzi przedstawicieli najwyższych władz Federacji Rosyjskiej próbujących obciążać Polskę odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej. Wielkości narodu oraz stosunków między państwami nie można budować na kłamstwie i fałszowaniu historii, dlatego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jest zobowiązany przypomnieć, że do wybuchu II wojny światowej doprowadziły dwa ówczesne mocarstwa totalitarne: hitlerowskie Niemcy i stalinowski Związek Sowiecki” - czytamy w dokumencie.

W projekcie uchwały przypomniano, że po zawarciu 23 sierpnia 1939 r. w Moskwie paktu Ribbentrop-Mołotow pierwszymi ofiarami obu totalitaryzmów były Polska i państwa Europy Środkowo-Wschodniej, a II wojna światowa spowodowała śmierć dziesiątek milionów ludzi, powstanie w Europie nazistowskich obozów koncentracyjnych i Holocaust - jedną z największych zbrodni w dziejach ludzkości.

Zaznaczono także, że sowiecki totalitaryzm zwracał się też przeciw własnym obywatelom, wśród których byli Rosjanie. Zaznaczono także, że sowiecki totalitaryzm zwracał się też przeciw własnym obywatelom, wśród których byli Rosjanie

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej nie godzi się na powrót do imperialnych fałszerstw, które cofają dialog historyczny władz Rosji z innymi narodami. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd ofiarom nazistowskiego i sowieckiego totalitaryzmu i wyraża pragnienie, żeby historia ich męczeństwa nigdy nie była fałszowana i traktowana instrumentalnie” - podkreślono.

Gawkowski: Janusz Korwin-Mikke „miał to gdzieś”

Przyjęcie uchwały prawie wszyscy posłowie przyjęli oklaskami na stojąco. Prawie, bo na swoim miejscu pozostał parlamentarzysta Konfederacji Janusz Korwin-Mikke.

Ten fakt nie umknął posłowi Lewicy Krzysztofowi Gawkowskiemu, który skomentował w mediach społecznościowych zachowanie Korwin-Mikkego. - Prawie cały Sejm przez aklamację przyjął uchwałę sprzeciwiającą się manipulowaniem historii przez Federację Rosyjską! Prawie, bo jeden poseł Janusz Korwin-Mikke, miał to gdzieś! - napisał na Twitterze Gawkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sejm potępił rosyjską manipulację historią. „Jeden poseł Janusz Korwin-Mikke miał to gdzieś” - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny