Segregacja śmieci w Białymstoku. Odpady biodegradowalne będą teraz odbierane częściej. I tak do końca września

(mg)
Nowe zasady segregacji śmieci obowiązują od października
Nowe zasady segregacji śmieci obowiązują od października Wojciech Wojtkielewicz
Zmienia się harmonogram odbioru odpadów biodegradowalnych w domach jednorodzinnych. Od maja do końca września resztki owoców i warzyw będą odbierane raz w tygodniu. W przypadku bloków śmieci odbierane są dwa-trzy razy w tygodniu. Ci, którzy nie segregują, muszą liczyć się z ewentualnymi karami.

Nowe zasady segregacji odpadów w Białymstoku obowiązują od 1 października 2018 roku. Mieszkańcy mają obowiązek m.in. oddzielnie składać odpady biodegradowalne, czyli resztki warzyw i owoców. Wcześniej były wrzucane do odpadów zmieszanych. Teraz mają trafiać do kontenerów z napisem bio.

Właśnie zmienił się harmonogram odbioru odpadów bio w zabudowie jednorodzinnej. Firmy odbierające śmieci będą mieszkańców odwiedzać częściej.

- Od maja do końca września są one odbierane raz w tygodniu. Natomiast w okresie od początku października do końca kwietnia - raz na dwa tygodnie - przypomina Zbigniew Gołębiewski, rzecznik miejskiej spółki Lech, która nadzoruje politykę śmieciową w Białymstoku.

Czytaj też: Góry śmieci przy Hallera 42. Bo wyrzucają tu też mieszkańcy sąsiedniego bloku

Dodaje, że mieszkańcy domów jednorodzinnych wywiązują się z obowiązku segregacji odpadów. Nieco słabiej jest w budynkach wielorodzinnych, gdzie mieszkańcy wyrzucający odpady są niejako anonimowi.

- I nieraz zdarza się tak, że choć większość lokatorów segreguje odpady, to nawet jedna osoba może psuć ich pracę - dodaje Zbigniew Gołębiewski.

Czytaj także: Nowe zasady segregacji śmieci w Białymstoku. Zaczynają obowiązywać od 1 października

Czy posypały się już kary za brak segregacji śmieci, choć taka deklaracja została podpisana przez administratora lub właściciela budynku? W grę wchodzą konkretne kwoty. Za segregację mieszkańcy płacą od 9 do 29 zł w zależności od metrażu. Niesegregowane śmieci to koszt od 23 do 54 zł.

Zbigniew Gołębiewski zapewnia, że na razie nikomu nie zostały podniesione opłaty w związku z niewłaściwą segregacją odpadów, choć to może się zmienić.

- Na razie stawiamy na edukację, nie na karanie mieszkańców - podkreśla przedstawiciel spółki Lech.

Zobacz koniecznie: Białystok. Odpady zamiast segregacji trafiają do jednego pojemnika. Będą kary?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-05-08T07:28:02 02:00, wsp m:

Nasza wspólnota mieszkaniowa ma dobre układy z dyskontami i odbieramy od nich zepsute owoce i warzywa i wrzucamy do naszych kontenerów na odpadki bio. Niedawno dostaliśmy nawet list pochwalny za segregację śmieci. Ale do wszystkiego trzeba mieć łeb na karku.

I jeszcze napisz ze macie to za darmo? Nie wciskaj kitu, wiesz po ile chodza odpadki zielone? Wszystko na pniu wykupuja wspolnoty mieszkaniowe

G
Gość
Pojemniki na BIO dla domków jednorodzinnych są za duże - coś tam się zbiera na dnie przez 2 tygodnie. BIO powinno jechać razem ze zmieszanymi do spalarni , bo co tam będą palić jak wszystko posegregujemy ?

Hipokryzja.
G
Gość
Niech wymienią te pojemniki. Niosąc kilka rodzajów śmieci ciężko podnieść jedną ręką i odpowiedni wyrek wrzucić do pojemnika. Kontenery były znacznie lepsze.
G
Gość
Cześć Panowie :) ,Mam na imie Sylwia i mam 25 lat jeżeli masz ochotę Napisz do mnie na www.wyspakobiet.eu jeśli jesteś miłośnikiem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą. Pozdrawiam Milutko :)
G
Gość
Jak wygląda sortowanie śmieci w Hryniewiczach i ile % się odzyskuje? Przyjrzyjcie się temu a zobaczycie jak to wygląda. Dlaczego śmieci z Warszawy trafiają tam a nie lądują w spalarni? Miasto widzi tylko tylko malutkich a swoje spółki?
G
Gość
Kiedy gminy zaczną wypełniać swój obowiązek w sprawie segregacji odpadów i przestaną przerzucać go na mieszkańców? Dlaczego to mieszkaniec ma prowadzić w domu sortownię odpadów?
G
Gość
2019-05-08T07:13:35 02:00, Wnikliwy:

Kto będzie płacił za deratyzację i pozbycie się robactwa i rojów much latających nad tymi pojemnikami bio?

Pan pani i reszta mieszkańców. hhahahahahaa PS zapomniał pan o szczurach które pojawią się przy"jadłodajni".

w
wsp m
Nasza wspólnota mieszkaniowa ma dobre układy z dyskontami i odbieramy od nich zepsute owoce i warzywa i wrzucamy do naszych kontenerów na odpadki bio. Niedawno dostaliśmy nawet list pochwalny za segregację śmieci. Ale do wszystkiego trzeba mieć łeb na karku.
W
Wnikliwy
Kto będzie płacił za deratyzację i pozbycie się robactwa i rojów much latających nad tymi pojemnikami bio?
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie