Segregacja śmieci dla opornych. Sprawdź, jak ułatwić sobie życie, oszczędzać pieniądze i dbać o środowisko

Materiał partnera zewnętrznego Eko region
Codziennie, z każdej strony docierają do nas informacje o tym, że segregacja śmieci to podstawa ekologicznego stylu życia. Mądrze zaplanowane zarządzanie odpadami pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, utrzymanie porządku w mieszkaniu czy domu oraz oczywiście wspiera środowisko. Zdecydowałeś się, że wraz z nadejściem wiosny przyszła odpowiednia pora na podjęcie ekologicznego stylu życia? Wspaniale! Przygotowaliśmy dla Ciebie proste zasady, które już dzisiaj będziesz mógł wcielić w życie!

Organizacja śmieci w domu

Zacznijmy od absolutnej podstawy, czyli organizacji śmieci w domu. Można rzecz jasna wrzucać wszystkie śmieci do jednego dużego pojemnika i segregować je tuż przed wrzuceniem do kontenera, ale… chyba nikt nie ma ochoty sortować kilkudniowych śmieci.

O wiele lepiej jest zadbać o to, by znalazły się one w odpowiednich pojemnikach już w momencie ich wyrzucania. By to zrobić, warto zainstalować kilka mniejszych pojemników, zamiast jednego dużego i już w domu segregować śmieciplastik wrzucać do odpowiedniego kosza, odpady spożywcze do innego, a szkło czy metal do jeszcze innych. Takie działanie nie kosztuje nas ani trochę czasu, bo przecież pojemniki będą znajdowały się blisko siebie i jedyne dodatkowe działanie, jakie musimy wykonać, to zdecydowanie, do którego pojemnika wyrzucamy daną rzecz. Łatwizna!

A co, jeśli nie posiadamy obok domu kontenerów dedykowanych różnym grupom odpadów? Z pomocą przychodzi w takiej sytuacji firma Eko Region, która dostarcza klientom własne, dedykowane kosze (nie worki plastikowe). Warto też wiedzieć, że spółka posiada nowy tabor samochodowy (7 nowych samochodów), co sprawia, że flota jest bardziej ekologiczna, mniej spalin dostaje się do atmosfery.

Sprawdź co oznaczają kolory kontenerów

Gdy już nasze domowe pojemniki na śmieci się zapełnią, wyjmujemy z nich worki i niesiemy do kontenerów. I tu czasem pojawia się problem, bo kontenery nie zawsze są odpowiednio oznakowane. Warto więc zapamiętać, że poszczególne kolory są przypisane do odpowiednich rodzajów śmieci.

Do niebieskiego kontenera wyrzucamy:

  • gazety, czasopisma,
  • gazetki reklamowe, ulotki,
  • książki, zeszyty,
  • opakowania papierowe i tekturowe.

Do żółtego pojemnika wyrzucamy:

  • zgniecione i puste butelki plastikowe po napojach (bez nakrętek),
  • zakrętki od butelek i słoików zgniecione i puste opakowania plastikowe po art. spożywczych, kosmetykach i chemii gospodarczej (bez nakrętek),
  • plastikowe przedmioty, styropian,
  • zgniecione aluminiowe puszki po napojach,
  • metalowe puszki po konserwach i przetworach,
  • zgniecione kartony wielomateriałowe po mleku i napojach (bez nakrętek),
  • torebki, folie z tworzyw sztucznych,
  • worki foliowe, reklamówki, koszyczki po owocach,
  • drobny złom żelazny oraz drobny złom metali kolorowych.

Do białego i zielonego kontenera wyrzucamy:

  • butelki ze szkła barwionego i bezbarwnego po napojach (bez nakrętek),
  • słoiki ze szkła barwionego i bezbarwnego (bez nakrętek, zacisków, a także gumowych uszczelek),
  • szklane opakowania po kosmetykach,
  • puste szklane opakowania po lekach.

Do brązowego kontenera wyrzucamy:

  • resztki jedzenia, warzyw i owoców,
  • skorupki jaj,
  • zawartość worków z odkurzaczy,
  • zwiędłe kwiaty oraz rośliny doniczkowe.

Do kontenera na zielone odpady wyrzucamy:

  • liście,
  • rozdrobnione gałęzie,
  • skoszoną trawę.

Do czarnego kontenera wyrzucamy:

  • porcelanę, tekstylia,
  • szkło stołowe,
  • opakowania po aerozolach,
  • resztki mięsne oraz kości,
  • zużyte materiały higieniczne, w tym pieluchy jednorazowe,
  • żwirek z kuwet dla zwierząt.

Odpady budowlane, sprzęt RTV i AGD, stare meble, baterie? Dowiedz się jak je zutylizować

Wiemy już, do jakich kontenerów wyrzucać większość śmieci, produkowanych przez nas każdego dnia. Co jednak z odpadami, które pojawiają się w naszych domach rzadko i ciężko przypisać je do któregoś z kontenerów? Odpady budowlane, które powstają przy okazji remontów, sprzęt RTV i AGD, stare meble i baterie?

Z pomocą przychodzi nam w tym wypadku portal Eko Region , gdzie znajdziemy wszelkie niezbędne porady oraz szereg ciekawostek i przydatnych rozwiązań, które możemy zastosować we własnych domach i mieszkaniach.

Warto przy okazji wspomnieć, że zakłady Eko Region posiadają nowoczesne instalacje (2 zakłady już powstały, trzeci jest już prawie rozbudowany). Takie zakłady pozwalają na jak najefektywniejsze przetworzenie plastiku i raz jeszcze wprowadzenie go do obrotu, przekazania do dalszego recyklingu.

Plastik stop! Dowiedz się jak zużywać go mniej i czym możesz go zastąpić

Jedną z najdłużej rozkładających się substancji używanych przez ludzi na całym świecie jest rzecz jasna plastik. Przykładowo – butelka plastikowa potrzebuje od 500 do nawet 1000 lat, by w całości się rozłożyć. A przecież plastikowych odpadów przybywa każdego dnia w zastraszającym tempie. Co w takiej sytuacji możemy zrobić, by nie przyczyniać się do zanieczyszczania środowiska tym materiałem?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na produkty, które posiadają na opakowaniach specjalne oznaczenia, informujące, że dane opakowanie zostało wyprodukowane z biodegradowalnego tworzywa. Podstawą jest przy tym używanie wielorazowych, najlepiej płóciennych toreb na zakupy, zamiast jednorazowych foliowych torebek. Wiele restauracji oferuje dziś papierowe słomki do drinków, zamiast znanych nam od lat słomek plastikowych. Dobrze skorzystać z takiej możliwości.

Oprócz tego, zamiast kupować gotowe produkty (jak np. gotowe dania), często opakowane grubą warstwą plastiku, możemy zastanowić się, czy przypadkiem nie moglibyśmy sami przygotować jedzenia, korzystając z niezapakowanych w plastik półproduktów.

Jak bardzo byśmy się nie starali, nie unikniemy jednak w stu procentach plastiku w naszym życiu. Produkty takie jak maszynki do golenia są przecież zapakowane w plastik. Dlatego tak ważne jest, byśmy pamiętali o segregowaniu śmieci.

Odpady organiczne, one też mają swoje miejsce

Osobną, dość sporą gałęzią produkowanych przez nas śmieci są odpady organiczne. Definicja ustawowa mówi, że są to odpady, w których udział substancji organicznej wynosi więcej niż 50 proc. W praktyce to pojęcie obejmuje głównie resztki jedzenia (choć nie wszystkie).

Takie odpady również warto segregować i wyrzucać do brązowych kontenerów lub pojemników. Tutaj przydaje się zastąpienie jednego pojemnika na śmieci kilkoma dedykowanymi dla innych grup odpadów. Pojemnik na odpady organiczne możemy wtedy opróżniać często (wiadomo, takie odpady szybko się psują), natomiast ten na plastik opróżnimy dopiero, kiedy się zapełni.

Wielu ludzi narzeka przy tym na nieregularne lub często zmieniające się terminy odbiorów. Nie jest to problemem w przypadku firmy Eko Region, która korzysta z kalendarza rozpisanego na rok. Warto również pamiętać, że Eko Region to firma oparta w stu procentach na polskim kapitale, a jej ceny są konkurencyjne na rynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Segregacja śmieci dla opornych. Sprawdź, jak ułatwić sobie życie, oszczędzać pieniądze i dbać o środowisko - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny