MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ścinasz właśnie drewno na zimę? Nie będziesz mógł nim palić. Prosty powód

Agata Wodzień-Nowak
Wartość opałowa 1 metra sześciennego dla suchego drewna zależy od gatunku.
Wartość opałowa 1 metra sześciennego dla suchego drewna zależy od gatunku. Agata Wodzień-Nowak
Chłodne wieczory i noce już dają się we znaki. Piece, kominki i kozy opalane drewnem wciąż są dopuszczalne do użytku, jednak nie wszystkie. Uchwały antysmogowe mówią także o wymogach dotyczących drewna. Jakim nie wolno palić w piecu? Sprawdź, zanim zapłacisz mandat.

Spis treści

Dlaczego nie zapalisz w piecu drewnem ściętym latem?

W Polsce obowiązują przepisy dotyczące tego, jakim drewnem można palić w piecach, szczególnie w okresie grzewczym, aby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza.

Maksymalna wilgotność drewna opałowego, jaką dopuszczają uchwały antysmogowe, to zazwyczaj 20 proc. Oznacza to, że drewno, które chcesz spalić w swoim piecu, nie może być bardziej wilgotne niż 20 proc.

I od razu wyjaśniamy powody, dla których prawdopodobnie nie będziesz mógł/mogła palić w piecu lub kominku drewnem, które pochodzi ze ścinanego właśnie drewna. Chodzi o czas, najpewniej zbyt krótki, by do października czy listopada wyschło do wilgotności poniżej 20 proc. Piszemy o tym w połowie sierpnia.

Co ważne, wartość opałowa wpływa na cenę drewna.
Co ważne, wartość opałowa wpływa na cenę drewna. Agata Wodzień-Nowak

Drewno wymaga sezonowania, czyli okresu suszenia. Zaraz po ścięciu drzewa ta wilgotność może sięgać ok. 50 proc. Dlatego instytucje rządowe, samorządowe, leśnicy i szereg innych sugeruje, by drewno spalać nie szybciej niż po 6 miesiącach sezonowania. Optymalny okres wynosi od 1,5 roku do 2 lat.

Jakim drewnem nie wolno lub nie powinno się palić?

  • Mokrym: Drewno wilgotne wydziela mniej ciepła i więcej szkodliwych substancji.
  • Impregnowanym: Drewno impregnowane środkami chemicznymi podczas spalania uwalnia szkodliwe związki do atmosfery.
  • Lakierowanym lub malowanym: Farby i lakiery zawierają substancje toksyczne, które podczas spalania przedostają się do powietrza.
  • Z odpadów drewnianych: Odpady drewniane często zawierają zanieczyszczenia, takie jak gwoździe, śruby czy kleje, które mogą uszkodzić piec i zanieczyszczać środowisko.

Jakie drewno jest najlepsze do palenia? Najwyższa kaloryczność

Najlepsze do palenia są suche drewna liściaste, takie jak:

  • dąb
  • buk
  • brzoza
  • jesion

Po pierwsze wymienione gatunki odznaczają się wysoką kalorycznością, czyli produkują dużo ciepła przy mniejszej ilości dymu.
Po drugie występuje w nich niska zawartość żywicy, a to oznacza mniejszą ilość dymu i sadzy. Kolejny powód: długi czas palenia.

Ważne jest, aby zawsze sprawdzać lokalne przepisy, ponieważ mogą one zawierać dodatkowe ograniczenia dotyczące spalania drewna.

Nie tylko mandaty za palenie mokrym drewnem

Piec może skontrolować np. gminna komisja, o czym pisaliśmy: Nie każdy przejdzie kontrolę. Gminna komisja zajrzała do kotłowni u rolnika Tam też wyjaśniamy, jakie kary grożą za brak wymiany pieca. Tymczasem mandat to nie wszystko.

Celem powstania uchwał antysmogowych jest przede wszystkim ochrona środowiska i zdrowia. Spalanie niewłaściwego drewna przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza i pogorszenia jakości życia. Co więcej, mokre lub impregnowane drewno może prowadzić do powstania pożaru (więcej sadzy). Do tego choroby układu oddechowego i krążenia.

Aby chronić środowisko i swoje zdrowie, warto palić suchym, czystym drewnem liściastym. Przed zakupem drewna warto upewnić się, że spełnia ono wymagane normy.

Wartość opałowa 1 metra sześciennego dla suchego drewna zależy od gatunku.
Wartość opałowa 1 metra sześciennego dla suchego drewna zależy od gatunku. Agata Wodzień-Nowak

Jak sprawdzić wilgotność drewna? Najdokładniejszym sposobem jest użycie specjalnego wilgotnościomierza do drewna. Suche drewno ma jaśniejszy kolor, jest lżejsze i wydaje dźwięk przy stukaniu.

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje zakaz używania kotłów tzw. bezklasowych (poniżej klasy 3 lub bez żadnej klasy).

Urzędy gmin np. w Wielkopolsce przypominają, że miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (piece, kominki, kozy) zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i niespełniające ich wymagań będą musiały być wymienione do 1 stycznia 2026 r. Sprawdź, jakie terminy przyjęto w uchwale antysmogowej w twoim województwie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiemy ile osób zginęło w powodzi

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny