Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ścieżki rowerowe: Zamiast fragmentów, kompletna sieć

Marta Gawina [email protected] tel. 85 748 95 13
Chciałabym, żeby ścieżki rowerowe były ze sobą połączone – mówi Izabela Wanczewska. – To zdecydowanie ułatwi poruszanie się po mieście.
Chciałabym, żeby ścieżki rowerowe były ze sobą połączone – mówi Izabela Wanczewska. – To zdecydowanie ułatwi poruszanie się po mieście. Andrzej Zgiet
Powstanie ponad dziesięć kilometrów nowych tras przy kilkunastu ulicach. Co ważne - ścieżki zostaną połączone. Takie plany ma białostocki magistrat. Ogłosił przetarg na przygotowanie koncepcji rowerowej inwestycji. - Czekam na to - mówi białostoczanka Izabela Wanczewska.

Jeżeli tylko pozwala pogoda, zawsze wybieram rower. Tak jest szybciej, wygodniej i taniej. Choć ścieżek rowerowych w mieście przybywa, zdarza się, że trasa nagle się urywa i dalej trzeba jechać chodnikiem albo ulicą. Wybieram to pierwsze rozwiązanie, choć wiem, że to przeszkadza pieszym. Ale ważniejsze jest bezpieczeństwo - podkreśla Izabela Wanczewska.

Teraz magistrat chce ułatwić życie rowerzystom. - W naszym mieście jest ich coraz więcej, w planach jest też uruchomienie roweru miejskiego. Dlatego chcemy połączyć ze sobą ścieżki rowerowe - mówi Janusz Ostrowski, dyrektor Zarządu Dróg i Inwestycji Miejskich.

Został już ogłoszony przetarg w tej sprawie. Chodzi o przygotowanie koncepcji budowy odcinków dróg rowerowych wzdłuż konkretnych ulic. Jest wśród nich m.in. ul. Chrobrego, świętego Ojca Pio i Zwierzyniecka - druga strona, ul. Zwycięstwa i Kolejowa, gdzie ścieżka zostałaby połączona z trasą rowerową przy al. Solidarności. W planach są także drogi rowerowe wokół placu Uniwersyteckiego w kierunku ul. Malmeda i Grochowej, połączenie ścieżek wokół placu Katyńskiego i Akademickiej od strony ul. Świętojańskiej.

- Dodatkowe ścieżki na pewno się przydadzą. Białostoczanie chętnie jeżdżą rowerami. Szczególnie widać to wieczorami, kiedy ludzie wyjeżdżają na rekreacyjne przejażdżki. Na wielu trasach jest tłoczno - uważa Maciej Samborski, białostocki rowerzysta.

- Nasza koncepcja przewiduje budowę ponad 10 kilometrów tras. Część odcinków miałoby powstać już w przyszłym roku. W projekcie budżetu mamy zapisane 2 mln zł. Chcemy też zdobyć kilka milionów z projektów unijnych. Jest na to szansa - dodaje Janusz Ostrowski.

Przypomina, że jeszcze w tym roku powinny zostać ogłoszone przetargi na budowę pięciu kolejnych odcinków dla rowerzystów. Chodzi o trasy, dla których koncepcja została przygotowana wcześniej: od ulicy Baranowickiej do Sulika, wzdłuż ulic Bohaterów Getta, Lodowej, Kawaleryjskiej oraz Mickiewicza od Ciołkowskiego do Zwierzynieckiej.

- Ich budowa mogłaby rozpocząć się wczesną wiosną - dodaje Janusz Ostrowski.

Wtedy mają też być już dostępne miejskie rowery. Tak przynajmniej zapowiada magistrat.

- Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg - zapowiada Urszula Mirończuk z białostockiego urzędu miejskiego.

Do dyspozycji ma być około 300 rowerów na 30 stacjach. Pojazdy będą dostępne od marca do listopada, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Pierwsze 20 minut jazdy ma być bezpłatne.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny