Spis treści
Wycieczki rowerowe w woj. podlaskim
We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras rowerowych w woj. podlaskim, które polecają inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.
Sprawdź wybrane trasy o różnym stopniu trudności. Spokojna wyprawa malowniczym szlakiem, a może coś szalonego i trudnego? W wybranych przez nas trasach każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierz plan wycieczki i przygotuj się do wyjazdu.
Zanim wyruszysz na wyprawę, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 07 września w woj. podlaskim ma być od 16°C do 28°C. Nie powinno padać. W niedzielę 08 września w woj. podlaskim ma być od 13°C do 26°C. Nie powinno padać.
🚲 Trasa rowerowa: Do Suraża
- Początek trasy: Choroszcz
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 33,62 km
- Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 24 min.
- Przewyższenia: 39 m
- Suma podjazdów: 360 m
- Suma zjazdów: 366 m
RoweremPoPodlasiu poleca tę trasę
Dzisiejsza traska typowo rodzinna około 35 km bez walorów krajoznawczych i przyrodniczych, ale jak najbardziej edukacyjna. Odwiedziłem muzeum w Surażu (archeologiczno-etnograficzne) porozmawiałem sobie z panem Litwienczukiem, przeniosłem się w "przeszłość", no i dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy o Podlasiu. Pan Litwieńczuk to już ponad 80-letni mężczyzna, ale bardzo ciekawie opowiada o swoich eksponatach i o dawnych dziejach Podlasia. Jak ktoś lubi historię, archeologię i etnografię, no i słuchać, to polecam tę wycieczkę jako rodzinną, bo niedługą. My pojechaliśmy do Uchowa PKP i stamtąd przez Suraż do domu.
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Posejnele - Suwałki
- Początek trasy: Sejny
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 43,53 km
- Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 31 min.
- Przewyższenia: 62 m
- Suma podjazdów: 637 m
- Suma zjazdów: 619 m
Trasę rowerową mieszkańcom poleca Deri
Trasa asfaltem, miejscami ścieżka rowerowa.
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Rajd Rowerowy Piękna Suwalszczyzna 2016 - Dzień 3
- Początek trasy: Suwałki
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 72,29 km
- Czas trwania wyprawy: 7 godz. i 35 min.
- Przewyższenia: 111 m
- Suma podjazdów: 830 m
- Suma zjazdów: 791 m
Trasę dla rowerzystów poleca Lubimyrowery.pl
Przebieg trasy trzeciego dnia Rajdu Rowerowego Piękna Suwalszczyzna i jej smaki organizowanego przez firmę R4FUN (LubimyRowery.pl). Kolejny dzień rowerowej wędrówki to częściowo Mazury i częściowo Suwalszczyzna. tym razem już mniej rowerowej wspinaczki i krajobrazy nieco inne. Więcej dzikich i trudnodostępnych mokradeł, ale za to wielokrotnie mieliśmy okazję napotkać bogactwo fauny i flory tamtejszego regionu. Na okrasę przejeżdżając przez Puszczę Romnicką pokusiliśmy się o poszukiwania dawnych monumentalnych wiaduktów kolejowych przypominających akwedukty.
Nawierzchnia dróg, którymi poprowadzono trasę rajdu zmienna i bardzo urozmaicona, ale przejezdna dla każdego typu roweru turystycznego.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Do Siemianówki
- Początek trasy: Hajnówka
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 53,48 km
- Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 33 min.
- Przewyższenia: 25 m
- Suma podjazdów: 192 m
- Suma zjazdów: 186 m
Fotoimpresje poleca tę trasę rowerzystom
Wyjechaliśmy z Suszczego Borka w kierunku Narewki szosa łatwa, asfaltowa, potem w kierunku Nowego Masiewa i tam w lewo przez las wzdłuż granicy z Białorusią droga gruntową ale twardą. Dopiero za lasem droga zrobiła się bardziej piaszczysta.
Przez wieś Babia Góra prze która prowadzi droga brukowana kamieniami dotarliśmy do Siemianówki, odpoczynek na wieży widokowej i dalej znów lokalną asfaltówką przez Tarnopol Lewkowo Nowe i Grodzisk do Narewki na obiad a z Narewki tą samą drogą powrót na kwaterę.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Do granicy w Jałówce
- Początek trasy: Hajnówka
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 68,06 km
- Czas trwania wyprawy: 9 godz. i 18 min.
- Przewyższenia: 34 m
- Suma podjazdów: 256 m
- Suma zjazdów: 261 m
Fotoimpresje poleca tę trasę rowerzystom
Tradycyjnie z Suszczego Borka przez Podlewkowie pojechaliśmy w kierunku Zalewu Siemianowskiego.
Trasa cały czas lokalnymi drogami asfaltowymi ale ruch samochodów niewielki. Czasem zdarzały się tiry.
W Jałówce widzieliśmy jedną z ładniejszych na naszych szlakach cerkiew, podjechaliśmy też do granicy. Tuż przed granicą jest stary cmentarz z grobem znanej z powieści E. Orzeszkowej Nad Niemnem Rodziny Bohatyrewiczów, oraz ruiny kościoła zniszczonego w czasie wojny. Samego grobu nie obszukaliśmy
Powrót tą samą trasą trochę tylko modyfikowaną w miarę możliwości wyboru drogi.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Litwa-Łotwa-Estonia
- Początek trasy: Sejny
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 1 712,42 km
- Czas trwania wyprawy: 263 godz. i 28 min.
- Przewyższenia: 233 m
- Suma podjazdów: 3 167 m
- Suma zjazdów: 3 142 m
Trasę rowerową mieszkańcom poleca Maciejkicior87
Litwa, Łotwa, Estonia. Czemu ten kierunek? Chciałem zobaczyć białe noce, dlatego urlop zaplanowałem w najdłuższe dni roku.
Trasa poprowadzona jest przez Wilno, Rygę,Tallin. W stolicy Estonii wsiadłem do pociągu, którym dojechałem do Tartu. A z Tartu już na rowerze do Suwałk. Niestety, jedynie w Estonii, rower można przewozić w pociągach. I za jego przewóz nie pobierana jest opłata. By mieć rezerwę czasową, wsiadłem do pociągu i skróciłem sobie dystans, który musiałem pokonać by dotrzeć do domu.
Z Suwałk do Tallina trasa w większości poprowadzona jest drogami asfaltowymi o niewielkim natężeniu ruchu. Natomiast w drodze powrotnej, za Tartu, bardzo dużo odcinków biegnie po drogach gruntowych( w Estonii i na Łotwie). Są to ubite drogi z drobnego żwiru i piachu. Niestety, są na nich poprzeczne koleiny i jeździ się na nich jak po tarce.
Gdzieś na forach przeczytałem, że w lato, w tych krajach, klimat zbliżony jest do naszego. W dzień owszem było +23st, natomiast w nocy, w Estonii, temperatura dwa razy spadła poniżej 0st( zdjęcie-szron na namiocie). Do tego silny wiatr, przez który, by słyszeć swoje myśli, trzeba jechać w kurtce z kapturem na głowie. Gdy wieje z boku, by się poruszać, trzeba jechać bokiem opony. A szprychy wydają dźwięki, jak włączony wiatrak. Nie wiem czy to jest norma, czy tylko tak trafiłem. Było ciekawie.
Na trasie, nigdy nie miałem problemów ze znalezieniem miejsca na obóz. Tereny słabo zaludnione. W koło lasy, łąki.
Nawiguj
Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie
🚲 Trasa rowerowa: Szlak Supraski
- Początek trasy: Czarna Białostocka
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 38,55 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 53 min.
- Przewyższenia: 74 m
- Suma podjazdów: 574 m
- Suma zjazdów: 591 m
RoweremPoPodlasiu poleca tę trasę
O szlaku w necie:
"Rozpoczyna się w Czarnej Białostockiej, na stacji PKP, skąd podąża w kierunku dzielnicy Buksztel, będącą dawniej samodzielną wsią. Dalej prowadzi obok samotnych zabudowań gajówki Czeremcha, poprzez Ożynnik, obok leśniczówki Podjałówka i osadę Podsupraśl, aż w końcu do Supraśla. Prawie w całości trasa prowadzi poprzez atrakcyjne tereny leśne. Częściowo przebiega przez rezerwat przyrody Jałówka, w którym podziwiać można zachowany w naturalnym stanie fragment Puszczy Knyszyńskiej, w tym porośniętą borealnym grądem dolinę strumienia Jałówki. Liczne wzniesienia morenowe o dosyć skromnych stokach czynią wędrówkę bardzo atrakcyjną."
Trasa 39 km. Za miejscowością Ożynnik powinna być strzałka do skrętu w lewo z żółtego szlaku, a nie ma. To trochę mnie zmyliło i dojechałem prawie pod Studzianki. Moja rada: oprócz GPS-a przyda się dobra mapa (skala 1:50 000) z zaznaczonymi kwadratami PK (w praktyce są to słupki z numerami kwadratów) - na którymś zdjęciu jest ten słupek; oraz kompas. Wtedy łatwo odnajdziemy swoje położenie w PK i tak było tym razem. Podsumowując: szlak do przemierzenia najlepiej późną wiosnę, bo do niektórych miejsc nie dało się dojechać.
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Rowerem nad Narew
- Początek trasy: Wasilków
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 26,82 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 9 min.
- Przewyższenia: 47 m
- Suma podjazdów: 128 m
- Suma zjazdów: 169 m
Guber poleca tę trasę
Trasę rowerową dookoła gminy Juchnowiec Kościelny rozpoczynamy w miejscowości Lewickie. Tam jedziemy przez wieś asfaltową drogą, przejeżdżamy przez przejazd kolejowy i dalej prosto docieramy do skrzyżowania. Po prawej mamy wieś Brończany, my skręcamy w lewo. Jedziemy pod górkę, przez las, mijamy po lewej stronie stadninę koni i wjeżdżamy do miejscowości Stacja Lewickie. Przejeżdżamy przez wieś cały czas prosto i dojeżdżamy asfaltową drogą do Juchnowca Kościelnego. Na skrzyżowaniu przy zabytkowym kościele skręcamy w prawo, a następnie po zjechaniu z górki skręcamy w lewo. Kierujemy się cały czas prosto, po około dwóch kilometrach dojeżdżamy do miejscowości Wólka. Tam również jedziemy prosto, dojeżdżając do Biel. Po drodze możemy podziwiać piękne widoki na pola uprawiane przez tutejszych ludzi. W Bielach kierujemy się cały czas prosto. Mijamy miejscowość Złotniki i po niespełna dwóch kilometrach dojeżdżamy do Tryczówki. Tam skręcamy w prawo, kierując się do Doktorc. Drogą jest piękny tunel z drzew, przez który mamy przyjemność przejeżdżać. Dojeżdżamy do Bogdanek, gdzie na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Jedziemy cały czas asfaltową drogą, mijamy Dorożki i po około 3 kilometrach dojeżdżamy do miejscowości Czerewki. Tam skręcamy w prawo i dalej asfaltową drogą kierujemy się w stronę miejscowości Lesznia. Po drodze przejeżdżamy przez przejazd kolejowy. W Leszni skręcamy w prawo do Doktorc, gdzie niespełna po 500metrach możemy podziwiać piękne rozlewiska rzeki Narwi. Znajduje się tam również kąpielisko i niewielka plaża nad rzeką. Przejeżdżając przez most w Doktorcach dojeżdżamy do Strabli. Po lewej stronie mijamy kościółek i jedziemy prosto w stronę stacji PKP. Tam nasza wycieczka dobiega końca.
Ze Strabli można wrócić do Białegostoku Autobusem Szynowym.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Cerkwie, Kościół, Wiatrak - w 30 km!
- Początek trasy: Bielsk Podlaski
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 31,62 km
- Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 59 min.
- Przewyższenia: 5 m
- Suma podjazdów: 5 m
- Suma zjazdów: 0 m
Rowerzystom trasę poleca Adam_falkowski
Trasa, w jaką Państwa chcę zabrać, zaczyna się w jednym z najstarszych miast województwa podlaskiego, mowa o mieście Bielsk Podlaski. Zobaczymy tu piękną cerkiew prawosławną pw. św. Michała Archanioła. Następnie trasa wiedzie nas do wsi Stryki z bajeczną niebieską cerkiewką położoną w lesie na cmentarzu. Takiej egzotyki kolorów nigdzie nie ma!
Wyjeżdżając ze Stryk, kierujemy się do wsi Wyszki, jest to miejscowość gminna. Mamy tu piękny neogotycki kościół pw. św. Andrzeja Apostoła.
Trasę kończymy na wsi Hodyszewo, gdzie znajduje się na polach za wsią przepięknie ustytuowany stary młyn, który lata świetności ma już za sobą, ale jest nie lada gratką dla fanów fotografii. Miejsce jest cudowne, polecam aby wyruszyć tam z aparatem.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Rajd Mazury-Podlasie: Odcinek 8. Mikaszówska - Sztabin
- Początek trasy: Sejny
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 61,07 km
- Czas trwania wyprawy: 7 godz. i 6 min.
- Przewyższenia: 67 m
- Suma podjazdów: 1 419 m
- Suma zjazdów: 1 422 m
Kanczi_waw poleca tę trasę
Kolejny dzień rozpoczął się słonecznie, jednak niestety po jakiś 3 kilometrach nastąpiła olbrzymia ulewa, która towarzyszyła nam przez około pół dnia. Ale cóż, nie ma przebacz, czas nas nagli, więc wkładamy pokrowce na sakwy (no chyba że ktoś ma nieprzemakalne) i trzeba jechać dalej.
Trasę zaczynamy od odcinka leśnego, którym podążamy w kierunku Rudawki (szlak czerwony PSB), dalej przez Wolkusz (gdzie znowu chwila przerwy ze strażą graniczną, ze względu na tereny przygraniczne). Dalej trochę zjechaliśmy z naszego początkowego szlaku, ze względu na zmęczenie po deszczowej pogodzie. W każdym bądź razie za Żabickie skończyły się drogi leśne i dalej już tylko po asfalcie. Trasę kończyliśmy szlakiem R65 (Rowerowy Pierścień Suwalszczyzny).
Nawiguj
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!
Przygotowanie do wycieczki rowerowej
Przed rozpoczęciem sezonu rowerowego pamiętaj, by zadbać o swój jednoślad. Przegląd powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. Można samodzielnie dbać o sprzęt, lub oddać go w ręce specjalistów. W serwisach rowerowych oferowane są kompleksowe usługi serwisowe.
Im lepiej będziesz dbać o rower, tym dłużej Ci on posłuży. Poza tym dobry stan techniczny przekłada się na bezpieczną jazdę. Jest to więc bardzo istotne.
Co najmniej raz na rok powinno się sprawdzić:
- napęd, przerzutki, linki, hamulce
- koła
- łańcuch
Wydawałoby się, że dbanie o rower to prosta sprawa. Nic bardziej mylnego. Jeśli chcesz odpowiednio dbać o swój jednoślad, potrzebny jest szereg czynności. Jednak na pewno przełoży się to na komfort jazdy oraz długotrwałą sprawność roweru.
Jeśli zadbałeś już o rower, pozostało Ci jedynie zaplanowanie trasy i można ruszać w drogę!
Co zabrać na rower?
W zależności od tego, jak długą planujesz wycieczkę, będzie zależeć Twoja lista rzeczy do zabrania ze sobą. Oczywiście na krótkie, jednodniowe wycieczki rowerowe, nie potrzebujemy wielu rzeczy. Sprawa komplikuje się jednak, jeśli planujemy dłuższą wyprawę.
Na wycieczkę rowerową warto ze sobą zabrać:
- wodę
- czapkę z daszkiem lub zwykłą
- rękawiczki na rower
- uchwyt na telefon do roweru
- kask
- okulary
Oczywiście lista rzeczy na rower będzie zależeć od indywidualnych preferencji. Podstawą będzie wygodny strój sportowy oraz buty. Bardzo wygodną opcją są specjalne majtki, spodenki lub legginsy na rower, które są bardzo miękkie, dzięki czemu możemy uniknąć obtarć i większego bólu.
Czapka z daszkiem świetnie sprawdzi się w słoneczny dzień, natomiast zwykła w chłodniejsze dni. Rękawiczki rowerowe zapobiegną obtarciom rąk, a okulary będą chronić Twoje oczy nie tylko przed promieniami słonecznymi ale również przed owadami.
Uchwyt na telefon będzie przydatny, jeśli chcesz swoją trasę śledzić w aplikacji. Kask jest istotny dla Twojego bezpieczeństwa.
Inne przydatne akcesoria: uchwyt na bidon oraz bidon na wodę, nóżka do roweru, zapięcie do roweru, plecak lub saszetka, a także oświetlenie.
Jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę lista będzie znacznie dłuższa. Musisz pomyśleć, choćby o ubraniach na zmianę czy podstawowych narzędziach, które będą przydatne, jeśli rower ulegnie małej usterce (np. łyżki do opon cyz dętka zapasowa).
Podlaskie: najciekawsze atrakcje tajemniczego regionu Polski
W naszym kraju z pewnością nie ma drugiego takiego miejsca – mowa o Podlaskiem, które od lat zachwyca turystów swoją nietuzinkowością i przede wszystkim – tajemniczością. Gęste lasy Puszczy Białowieskiej (wpisanej na Listę światowego dziedzictwa UNESCO), rozlewiska rzek, nad którymi porankami unosi się mleczna mgła i „posiadające uzdrawiającą moc” szeptuchy to tylko kilka z wielu powodów, dla których warto odwiedzić ten region.
Najciekawsze atrakcje woj. podlaskiego znajdziecie właściwie w każdej jego części – w Oszkiniach znajduje się historyczna osada prusko-jaćwieska, w miejscowości Kruszyniany natomiast – najstarszy meczet w Polsce. Zjawiskowo prezentują się też miasta Tykocin i Supraśl, których zabytki i spokojna atmosfera przypadną do gustu tym, którzy pragną wypoczynku z dala od wielkiego miasta.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?