MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ścieżki rowerowe w Białymstoku. W tym roku przybędzie ponad 7 kilometrów tras dla jednośladów. Zobacz, gdzie powstaną [ZDJĘCIA]

(mg)
Al. Solidarności - tu ścieżka rowerowa powstaje od ul. Kaczmarskiego i połączy się z trasą budowaną przy ul. Antoniukowskiej.
Al. Solidarności - tu ścieżka rowerowa powstaje od ul. Kaczmarskiego i połączy się z trasą budowaną przy ul. Antoniukowskiej. Wojciech Wojtkielewicz
Jeszcze w tym roku zakończy się budowa trasy przy al. Solidarności i ul. Antoniukowskiej. Miasto planuje też inwestycje w ścisłym centrum. Ścieżki mają pojawić się przy ul. Kalinowskiego i wzdłuż Rynku Siennego. - Ciągle są czarne punkty na rowerowej mapie miasta - podkreślają rowerzyści.

- Obecnie w Białymstoku mamy ok. 145 kilometrów ścieżek rowerowych i ścieżek pieszo-rowerowych. W 2020 roku ma powstać łącznie kolejnych 7,7 kilometrów - informuje Anna Kowalska z białostockiego magistratu.

Rowerzyści w końcu bezpiecznie będą mogli podróżować ul. Antoniukowską i al. Solidarności. Trwa już bowiem budowa 1,6 kilometrowej trasy, która połączy obydwie ulice. Inwestycja rozpoczyna się od skrzyżowania Antoniukowskiej z Wierzbową, a kończy na skrzyżowaniu al. Solidarności z ul. Kaczmarskiego. Drogowcy przebudują też sygnalizację świetlną, wykonają oznakowanie pionowe i poziome oraz zadbają o zieleń. Co ważne, nowa trasy połączy się z istniejącymi już ścieżkami.

W tym roku zakończy się też budowa drogi dla rowerów wzdłuż ul. Branickiego na odcinku od Piastowskiej do Baranowickiej. Inwestycja powstaje przy okazji nowej pętli dla autobusów między Branickiego, a Piastowskiej. Zakończyć powinna się wiosną tego roku.

Kolejna inwestycja planowana na ten rok to trasa przy al. Jana Pawła II. Miasto wyłoniło już wykonawcę, a prace powinny wkrótce ruszyć. Nowa ścieżka będzie biegła na odcinku od ul. Bacieczki do ul. Konstytucji 3 Maja. Pojawi się tam także kładka pieszo-rowerowa nad rzeką Białą oraz nowy chodnik. Drogowcy zadbają też o zieleń. Co ważne - nowa trasa rowerowa połączy się ze ścieżką, którą dojedziemy do trasy niepodległości.

Droga dla jednośladów powstaje też przy Klepackiej przy okazji przebudowy tej ulicy. Tu prace powinny zakończyć się w najbliższych miesiącach.

Bardziej przyjazne rowerzystom ma być też centrum miasta.

- Nowe ścieżki rowerowe i trasy pieszo-rowerowe powstaną m.in. przy ulicach: prezydenta Kaczorowskiego, Sienny Rynek, ul. Marjańskiego i Kalinowskiego - wymienia Anna Kowalska.

W budżecie miasta na ten rok zapisano też budowę ścieżki od ul. Marczukowskiej do basenu i miasteczka ruchu drogowego. Inwestycja ma powstać w ramach budżetu obywatelskiego i zakończyć się w przyszłym roku.

W sumie do rowerowe inwestycje miasto chce przeznaczyć w tym roku ok. 10 mln zł

Co o planach miasta sądzą rowerzyści?

- To dobrze, że na Antoniuku powstaje infrastruktura rowerowa. Niestety, jeżeli nie zostanie połączona z centrum kładką pieszo-rowerową wzdłuż wiaduktu przy ul. Dąbrowskiego, to będzie miała tylko niewielkie znaczenie lokalne - uważa Piotr Kempisty rowerzysta i przedstawiciel Instytutu Działań Miejskich.

Przypomina, rowerzyści od lat apelują o normalny przejazd przez wiadukt. To jeden z najtrudniejszych punktów dla jednośladów. Żeby nie narażać się na mandat, rower na wiadukcie trzeba prowadzić.

Nowe ścieżki rowerowe w Białymstoku. Sprawdź, gdzie miasto chce je wybudować [TRASY, PRZEBIEG, ZDJĘCIA]

Gdzie są jeszcze problemy?

- Powinna powstać droga dla rowerów wzdłuż ul. Legionowej, aż do ul. Branickiego. Proponowany odcinek omijający Legionową jest kręty, niewygodny i niebezpieczny, przeplata się bowiem z ruchem pieszym - dodaje Piotr Kempisty.

Bolączką jest też ul. Jurowiecka. Niedawno przebudowany został jej fragment od ul. Ciepłej do Poleskiej. Choć powstały dwie jezdnie i buspas, o ścieżce rowerowej zapomniano.

- W Białymstoku, w przeciwieństwie do innych miast wojewódzkich, które aspirują do bycia miastami przyjaznymi rowerzystom, brakuje wydzielonego budżetu rowerowego, a ścieżki powstają głównie przy okazji inwestycji drogowych - komentuje Piotr Kempisty.

Jego zdaniem poważnym problemem jest to, że projekty nowych tras nie są konsultowane z ich przyszłymi użytkownikami.

Na Podlasiu jest wiele ciekawych miejsc, do których prowadzą trasy rowerowe. Zobaczcie te, które są najbliżej stolicy Podlasia. Gdzie wybrać się w weekend rowerem? Kliknij kolejne zdjęcie i sprawdź najciekawsze szlaki rowerowe w okolicach Białegostoku.

Szlaki rowerowe w Białymstoku i okolicach. Gdzie na rower w ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny