Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ścieżki rowerowe. Rowerzyści wytykają błędy

Wojciech Oksztol
Ta ścieżka jest super - mówi Rafał Stawecki o trasie wzdłuż alei Tysiąclecia Państwa Polskiego. - Ale w tym miejscu jest przerwana i przez to niebezpieczna. Nie wiadomo, kto ma tu pierwszeństwo.
Ta ścieżka jest super - mówi Rafał Stawecki o trasie wzdłuż alei Tysiąclecia Państwa Polskiego. - Ale w tym miejscu jest przerwana i przez to niebezpieczna. Nie wiadomo, kto ma tu pierwszeństwo. Wojciech Oksztol
Nowe ścieżki powstają wzdłuż przebudowywanych ulic. Chociaż jeszcze wiele z nich jest nieskończona, to rowerzyści już zwracają uwagę na błędy w budowanych ścieżkach, jak na przykład wysokie krawężniki czy też brak ciągłości. Urzędnicy odpowiadają jednak, że jeszcze za wcześnie jest na takie uwagi.

To pierwsza droga rowerowa w Białymstoku, na której zastosowano czerwony asfalt. Prowadzi wzdłuż alei Tysiąclecia Państwa Polskiego od skrzyżowania z ulicą gen. Maczka do rogatek miasta. Bez problemu można nią dojechać praktycznie do Białostockiego Muzeum Wsi w Osowiczach. Jednak rowerzyści już zgłaszają uwagi do jej wykonania.

- Nawierzchnia faktycznie jest nowatorska - przyznaje Rafał Stawecki z fundacji Rowerowy Białystok. - Jednak przy wyjazdach z lasu jest przerwana ciągłość drogi rowerowej. Kierowcy aut mogą myśleć, że mają tam pierwszeństwo.

Jego zdaniem są tam też zbyt wysokie kilkucentymetrowe krawężniki. Powinny one mieć wysokość jednego centymetra. - Dodatkowo żółte barierki ustawiono zbyt blisko krawędzi - pokazuje Rafał Stawecki. - To zmniejsza powierzchnię użytkową drogi.

Podobny problem wskazują w rejonie skrzyżowania ulicy Jana Pawła II i Hetmańskiej. Tutaj barierki też znajdują się w zbyt małej odległości od ścieżki.

Nowe drogi na ulicy 27 lipca, gen. Maczka i Kalinowskiego

Drogi rowerowe w tej chwili powstają praktycznie przy okazji każdej przebudowywanej ulicy w mieście. W ubiegłym roku powstały wzdłuż przedłużenia ulicy Świętokrzyskiej, gen. Berlinga czy też kard. Wyszyńskiego. Jak przekonują rowerzyści, nie są one jednak perfekcyjne.

- Na przykład nowa ścieżka wzdłuż ulicy Wiejskiej nagle traci ciągłość - mówi Rafał Stawecki. - W okolicach sklepu w zasadzie trzeba zsiąść z roweru i prowadzić go.

- To nie są jeszcze zakończone inwestycje - odpowiada Janusz Ostrowski, szef Zarządu Dróg i Inwestycji. - Przy odbiorze będziemy sprawdzać, czy wszystko zostało zrobione zgodnie z projektem.

Tłumaczy, że rowerzyści swoje uwagi powinni zgłaszać dopiero po zakończeniu budowy. Rowerzyści uważają, że warto zgłaszać je zawczasu.

W tym roku nowe drogi dla rowerzystów powstaną m. in. wzdłuż ulicy 27 lipca, gen. Maczka czy Kalinowskiego. Dodatkowo na ścieżki magistrat przeznaczy milion złotych. W planach jest dobudowa nowych fragmentów między odcinkami, gdzie nie ma ciągłości oraz szereg poprawek istniejących tras. Odrębna pozycja w budżecie Białegostoku na drogi rowerowe pojawiła się po raz pierwszy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny