Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ścieżki Kopernika. Uczniowie opracują album dzikich zwierząt Podlasia

Marta Gawina [email protected] tel. 85 748 95 13
Uczniowie z dziewięciu szkół za pomocą fotopułapek będą obserwować ssaki zamieszkujące południe naszego regionu. Potem wydadzą książkę. Taki jest cel projektu, na który ministerstwo nauki przekazało właśnie 200 tys. zł.

Konkurencja była duża. W ramach konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Ścieżki Kopernika", który ma rozbudzać naukowe pasje młodzieży, oceniono dziesiątki projektów. Z każdego regionu Polski wybrano jeden najlepszy.

- Nasz pomysł wygrał w województwie podlaskim. Na jego realizację dostaniemy 200 tysięcy złotych - mówi dr Tomasz Samojlik z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, która wspólnie m.in. z Politechniką Białostocką przygotowała projekt "e-Przyrodnik: Bioróżnorodność zespołów dużych ssaków leśnych południowego Podlasia".

Do udziału w nim zostali zaproszeni uczniowie z dziewięciu podlaskich szkół ponadgimnazjalnych m.in. z Supraśla, Hajnówki, Białowieży czy Bielska Podlaskiego.

- Postanowiliśmy zaproponować młodzieży innowacyjne badania dotyczące ssaków zamieszkujących Puszczę Białowieską, czy też okoliczne lasy. Będą one prowadzone za pomocą fotopułapek - tłumaczy dr Tomasz Samojlik.

Umieszczone w nich kamery i aparaty fotograficzne uwiecznią dzikie zwierzęta. Potem uczniowie będą je opisywać. Pomoże im w tym Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej.

- Przekażemy uczniom specjalny program komputerowy, na którym będą mogli pracować. Chodzi m.in. o możliwość rozpoznawania zwierząt oraz ich zachowań na podstawie zdjęć i filmów z fotopułapek - mówi dr Dorota Mozyrska, prodziekan wydziału informatycznego na politechnice.

Możliwa będzie też elektroniczna komunikacja między szkołami i jednostkami naukowymi biorącymi udział w projekcie. Uczniowie w każdej chwili będą mogli skonsultować się z naukowcami.

Wyniki badań wraz ze zdjęciami zostaną opublikowane w specjalnej książce. - Myślę, że znajdą się tam informacje o popularnych gatunkach w naszym regionie, jak łosie, żubry, sarny, jak i tych rzadszych na przykład rysiach, wilkach - dodaje przedstawiciel PAN.

Projekt rozpocznie się zaraz po wakacjach. Zgodnie z regulaminiem konkursu powinien zakończyć się w 2014 roku. - Jestem przekonana, że "Ścieżki Kopernika" sprawią, że młodych ludzi zafascynowanych nauką będzie więcej. Otwierają one bowiem możliwości niekonwencjonalnego sposobu zdobywania wiedzy - mówi prof. Barbara Kudrycka, minister nauki.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny