Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ścieżka edukacyjna po Bojarach. Kiedy powstanie, nie wiadomo.

Tomasz Mikulicz
Przez lata mówiło się o Bojarach, nie wspominając słowem o ludziach, którzy tam żyli. Teraz może się to zmienić. Stowarzyszenie Nasze Bojary chce stworzyć ścieżkę edukacyjną szlakiem dawnych mieszkańców. Póki jescze są po nich ślady.
Przez lata mówiło się o Bojarach, nie wspominając słowem o ludziach, którzy tam żyli. Teraz może się to zmienić. Stowarzyszenie Nasze Bojary chce stworzyć ścieżkę edukacyjną szlakiem dawnych mieszkańców. Póki jescze są po nich ślady. Fot. Archiwum
Stowarzyszenie Nasze Bojary chce stworzyć ścieżkę edukacyjną szlakiem dawnych mieszkańców dzielnicy. Miasto na razie nie ma na to pieniędzy.

Bojary zajmują bardzo ważne miejsce w dziejach Białegostoku. Chcemy przybliżyć ludziom ich bogatą historię - mówi Zbigniew Klimaszewski ze Stowarzyszenia Nasze Bojary.

Stowarzyszenie wpadło na pomysł stworzenia ścieżki edukacyjnej biegnącej poprzez serce Bojar, czyli takie ulice jak: Staszica, Koszykowa, czy Wiktorii.

- Zamierzamy ustawić tablice informacyjne przy miejscach z którymi wiąże się jakaś ciekawa historia. Tam gdzie do dziś nie zachowały się dawne domostwa, powstałyby tablice ze zdjęciami archiwalnymi - podkreśla Klimaszewski.

Piłsudski odwiedził Białystok

Dodaje, że jednym z takich domów jest ten stojący kiedyś przy ulicy Wiktorii 6, gdzie w 1905 roku Józef Piłsudski spotkał się z członkami działającej w konspiracji Polskiej Partii Socjalistycznej.

- Przyszły marszałek był zresztą na Bojarach częstym gościem. Jako towarzysz Wiktor nocował przed pierwszą wojną światową m.in. u Godyńskich przy ulicy Starobojarskiej 9, czy Ruszczewskich, którzy mieli dom u zbiegu ulicy Ogrodowej i Sienkiewicza - opowiada Zbigniew Klimaszewski.

W dwudziestoleciu międzywojennym w ocalałym do naszych czasów domu przy ulicy Wiktorii 2 mieszkał zaś Leon Mitkiewicz, wysoki wojskowy, który był doradcą generał Władysława Sikorskiego.

- Właśnie tego typu ciekawostki na pewno zainteresują zarówno białostoczan, jak i turystów. Nauczyciele w ramach lekcji historii mogliby zabierać tu swoich uczniów. Ci ostatni dowiedzieliby się na przykład, że w kamienicy przy ulicy Staszica 14 mieszkał Michał Goławski, znany białostocki działacz oświatowy, autor pierwszego przewodnika turystycznego po Białymstoku i okolicach - mówi Klimaszewski.

Bojary - szlak tajnego nauczania

Podkreśla, że w ramach szlaku należałoby też oznaczyć te domy w których w latach II wojny światowej odbywało się tajne nauczanie.

- Faktem jest, że na Bojarach takich miejsc było w skali całego miasta najwięcej. Uczono się na przykład w domu przy ulicy Staszica 8, gdzie mieszkanie wynajmował Józef Zimmerman. To sławny białostocki malarz, znany przede wszystkim ze wspaniałych pejzaży - podkreśla Klimaszewski.

Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego twierdzi, że w przypominaniu życiorysów tak znamienitych postaci tkwi najwyższa wartość planowanej ścieżki.

- Przez lata mówiło się o Bojarach, nie wspominając słowem o ludziach, którzy tam mieszkali. Dzięki ścieżce może uda się to zmienić - mówi Lechowski.

Wiadomo jednak, że na ten cel potrzebne są pieniądze. Chociaż pomysł stworzenia ścieżki został na wniosek Naszych Bojar wpisany do uchwalonego niedawno przez radnych Lokalnego Programu Rewitalizacji, z jego realizacją mogą być kłopoty.

- Kiedy powstawał obecny budżet miasta, LPR nie był jeszcze uchwalony. Pieniądze na ścieżkę mogłyby być wygospodarowane w budżecie przyszłorocznym - mówi Urszula Sienkiewicz, rzecznik prezydenta miasta.

Dodaje, że najpierw Nasze Bojary muszą jednak złożyć wniosek w którym określony by był m.in. kosztorys inwestycji.

- Oczywiście, że złożymy taki wniosek. Najpierw musimy określić w których miejscach będą ustawione tablice - mówi Zbigniew Kowalczuk, szef Stowarzyszenia Nasze Bojary.

Dodaje, że koszt inwestycji to około 10 tysięcy złotych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny