Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ściana może być inna. Płytki zamiast obrazu.

Magdalena Angelika Szymańska
Płytki ceramiczne ostatnio zaczęły wkraczać także na salony, a nawet do sypialni. Duże, ciekawe wzory i motywy pięknie uzupełniają wnętrze.
Płytki ceramiczne ostatnio zaczęły wkraczać także na salony, a nawet do sypialni. Duże, ciekawe wzory i motywy pięknie uzupełniają wnętrze.
Mamy trzy rodzaje płytek: podłogowe, ścienne, czyli popularnie zwane glazurą oraz uniwersalne, nadające się i na podłogi i na ściany. Różnią się one od siebie stopniem ścieralności, wytrzymałością, nasiąkliwością i poślizgowością.

Glazura choć jest o wiele bardziej podatna na ścieranie niż płytki podłogowe, to ma swoje zalety: jest odporna na działanie powszechnie stosowanych środków chemicznych, a także łatwo ją czyścić.

- Płytki podłogowe dzielimy na kilka rodzajów: terakotę, klinkier i gresy, w skład których wchodzą gresy szkliwione, nieszkliwione, polerowane oraz satynowe - wyjaśnia Robert Jemielity, kierownik salonu Cortina w Białymstoku. - Różnią się one od siebie wytrzymałością na uszkodzenia i zużywanie, warstwą wierzchnią połyskiem. Dzięki temu, że są mocno sprasowane mają bardzo dużą wytrzymałość.

Kupując płytki podłogowe musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim stopień ich ścieralności.

- Najbardziej odpornie na ścieranie są gresy nieszkliwione - wyjaśnia Robert Jemielity. - Z powodzeniem posłużą nam one przez długi czas i ciągle będą wyglądać tak samo. Nieco mniej odporne na ścieranie są płytki szkliwione. Rysy i ewentualne obtłuczenia na takich płytkach są bardziej widoczne. O stopniu ścieralności płytki decyduje klasa ścieralności. Jest ich pięć. Im jest ona wyższa, tym płytki są bardziej odporne na ścieranie.

Przeważnie płytki klasy I, II i III stosuje się na ściany, zaś klasy IV i V na podłogi.

Twardość płytki też nie jest bez znaczenia. Oznaczana jest ona w skali Mohsa: od jednego do dziesięciu. Im wartość wyższa, tym płytki są twardsze.

Wybierając płytki na zewnątrz pomieszczenia zwróćmy szczególną uwagę do jakiej grupy nasiąkliwości one należą. Grupa I oznacza do 3 proc. chłonności wody, grupa IIa - od 3 do 6 proc., grupa IIb - od 6 do 10 proc., grupa III to nasiąkliwość powyżej 10 proc.. Pamiętajmy - im grupa jest niższa, tym płytki są mniej porowate i trudniej przyjmują zabrudzenia i wodę. Natomiast na schody zalecane są płytki antypoślizgowe z grup od R9 do R13. Im wyższa wartość, tym płytki mniej śliskie.

- Zdarzają się klienci, którzy pytają mnie jakie płytki: ciemne czy jasne są praktyczniejsze - mówi Robert Jemielity. - To zależy od tego, gdzie będą one położone. Zdecydowanie polecam kolory stonowane, pośrednie, mazane. Brud na nich jest mniej widoczny, a co za tym idzie wyglądają estetyczniej.

Duże jest modne

W tym sezonie najbardziej liczy się rozmiar.

- Największym powodzeniem cieszą się płytki rektyfikowane bez zaokrąglonych brzegów, czyli popularnie nazywane bezfugowymi - wyjaśnia Robert Jemielity. - Są one cięte do układania na styk, z dodatkiem odrobiny fugi. Najbardziej popularne są te o dużych wymiarach: 30 na 60, nawet do metra długości. Te o wymiarach 10 x 10 praktycznie się nie sprzedają. Jeśli chodzi o kolorystykę to przeważają stonowane kolory: brązy i beże. Ludzie młodzi wybierają bardziej odważne kolory: szarości, biele, czernie i czerwienie.

W ostatnim czasie lat na rynku pojawiły się płytki o mocno nasyconych kolorach, z interesującymi wzorami, które są odpowiedzią na fascynację stylem pop-art. Występują tu płytki w soczystych, owocowych kolorach z graficznymi nadrukami, zaczerpniętymi z otaczającej nas natury. Przeważają tu czernie, czerwienie i biele.

Wśród kolekcji łazienkowych coraz częściej zaczynają się pojawiać serie, które dotychczas spotykane były przeważnie w kuchniach. Do łazienek wprowadza się płytki inspirowane stylem rustykalnym. Nawiązuje się także do orientu.

Ostatnio dużą popularnością cieszą się też kwiaty. Są one dodawane do gładkiego, jednolitego tła, w postaci kwiecistych błyszczących listw, przeplatających się wraz ze złotymi matitami czy koralikami. Nowością jest również grafika imitująca strukturę skóry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny