Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Schrony wywołują emocje. Urzędnicy wiedzą swoje, a wspólnoty swoje

Anatol Chomicz
Wiele białostockich wspólnot mieszkaniowych chciałoby czerpać ze schronów korzyści.
Wiele białostockich wspólnot mieszkaniowych chciałoby czerpać ze schronów korzyści. Anatol Chomicz
Mieszkańcy chcą zarabiać na schronach. Zarząd Mienia Komunalnego się na to nie zgadza.

Karol Świetlicki z biura prasowego magistratu:

W przypadku wyodrębnionych i zbytych lokali mieszkalnych opodatkowaniu podlega lokal wraz z udziałem w gruncie i częściach wspólnych budynku. Udział jest określony stosunkiem powierzchni użytkowej lokalu do całkowitej powierzchni użytkowej budynku w odniesieniu do powierzchni działki.
Opłaty reguluje ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. 2010 Nr 95 poz. 613) oraz Uchwała Nr XVIII/169/11 Rady Miejskiej Białegostoku z 28.11.2011 roku.

Właściciele lokali opłacają podatki od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste wyłącznie w odniesieniu do posiadanego lokalu i związanego z nim udziału. Podatków za lokale gminne, np. schrony nie wnoszą. Ustawa z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. 2000 Nr 80 poz. 903 ze zm.) wyróżnia dwa rodzaje lokali: mieszkalne oraz o innych funkcjach.

Każdy lokal o funkcjach innych niż mieszkalne (jak np. schron) należy do zbioru lokali o innym przeznaczeniu. W zasobach Białegostoku znajduje się około 100 schronów. Wszystkie podlegają nadzorowi Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego. Około 20 procent jest zarządzanych przez wspólnoty, a pozostałymi zarządza głównie Zarząd Mienia Komunalnego.

W latach 1970-1990 były przypadki, w których zbywano lokale mieszkalne z udziałem w częściach nieruchomości wspólnej, w skład której wchodziły schrony. Zbywanie lokali w takich budynkach jest kontynuowane na zasadach takich jak przy sprzedaży pierwszego lokalu.

W takich przypadkach schronami zarządzają wspólnoty mieszkaniowe. Do obowiązków zarządcy należy utrzymywanie pomieszczeń w dobrym stanie technicznym, z czym związane są znaczące wydatki. Niewielka część tych pomieszczeń jest wynajmowana, zwłaszcza w centrum miasta na różne cele, w tym również na lokale usługowe, czy sklepy.

W umowach najmu jest klauzula określająca doprowadzenie w ciągu 48 godzin stanu pomieszczeń do zgodnego z ich formalnym przeznaczeniem. Schrony będące własnością gminy Białystok są usytuowane w kondygnacji podziemnej i tylko nieliczne posiadają wejścia bezpośrednio z ulicy.
Z uwagi na to nie są wynajmowane na działalność komercyjną, z powodu braku zainteresowania. Dlatego też gmina udostępnia takie schrony na harcówki wynajmowane za symboliczne opłaty niepokrywające kosztów ich utrzymania.

Nasza Czytelniczka z jednej ze wspólnot mieszkaniowych:

Ja to wszystko wiem, ale w matematyce jest tak (do szkoły chodziłam i nie miałam pod tzw. górkę), że jak zamienia się całość na ułamek zwykły, to licznik musi zgadzać się z mianownikiem.
W moim bloku przy sprzedaży pierwszego lokalu napisano, że sprzedaje się lokal numer 1 wraz z częściami wspólnymi budynku. Wówczas do części wspólnych zaliczano pralnię, suszarnię oraz piwnice, gdyż nie było pomiarów. Skoro schron nie jest wyodrębniony z części wspólnych, to pozostaje własnością wszystkich mieszkańców. Ale skoro ZMK twierdzi, że to on zarządza mieniem komunalnym, co będzie jeśli sprzeda jeszcze sześć mieszkań i na pozostałych pięć zbraknie udziałów? Nie licząc schronu, który tych udziałów nie ma. Zgodnie z wiedzą matematyczną, licznik równy jest mianownikowi.

Jak sprzedać coś co nie istnieje? I jak się do tego ma Konstytucja, która gwarantuje prawo własności swoim obywatelom? Jak to jest, że właściciele nie mogą dysponować swoim majątkiem?
W moim akcie notarialnym jest napisane: "Z powołanego na wstępie aktu pełnomocnictwa wynika, że pełnomocnicy są umocowani między innymi do zawarcia w imieniu i na rzecz Gminy Białystok umów w formie aktu notarialnego, których przedmiotem będzie ustanowienie odrębnej własności lokali oraz ich sprzedaż wraz z udziałami we wspólnych częściach budynków i w prawie własności gruntu albo wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu, a także podpisywania aneksów do tych umów."

Po konsultacjach z prawnikiem twierdzę, że schron jest częścią wspólną budynku, gdyż się w nim znajduje, co chyba nie ulega wątpliwości.

(Imię i nazwisko do wiadomości redakcji).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny