Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Schron? To ścisle tajne!

Robert Targoński [email protected] tel. 085 748 95 12
W większości schronów w centrum miasta są dziś sklepy, dyskoteki, usługi
W większości schronów w centrum miasta są dziś sklepy, dyskoteki, usługi fot. Anatol Chomicz
Miasto ma 215 schronów. Ale gdzie one są, tego już białostoczanie się nie dowiedzą. Dlaczego? Bo informacje są poufne.

- Lokalizację znają administratorzy budynków. Ci jednak mają obowiązek chronić tylko własnych lokatorów i pracowników. Reszcie mieszkańców nic do tego - twierdzą miejscy urzędnicy.

W białostockich schronach można się ostrzyc, zrobić sobie zdjęcie, kupić buty czy talerze. Są w nich lokale rozrywkowe z piwkiem i tańcami. Jednak oficjalnie ich lokalizacja to wielka tajemnica.

Do wiadomości... w razie wojny

- Nie mogę podać nic poza ogólną liczbą schronów w mieście. Dane są poufne. Boję się, że mogą być wykorzystane do celów zagrażających bezpieczeństwu - twierdzi Ryszard Iwanowski, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego białostockiego magistratu. - Wszystko regulują odpowiednie ustawy. W razie wojny o bunkrach mają informować administratorzy.

- Przepisy może i są, ale tu nie Szwajcaria. Problem nie jest i nigdy nie był rozwiązany. Nie mamy przecież możliwości technicznych, by informować lokatorów. A o budowaniu schronów nie ma nawet mowy - mówi Wojciech Sykała, specjalista obrony cywilnej w spółdzielni "Piaski".
Sceptyczni pozostają także sami mieszkańcy.

- Już widzę, jak prezes mojego osiedla biega z megafonem i krzyczy: "Proszę państwa, zapraszam do schronu" - śmieje się pan Jan z osiedla Piasta.
Tym bardziej, że miejsc we wszystkich jest tylko dla 22 tysięcy osób. Skorzystać z nich mogą mieszkańcy i pracownicy budynków, pod którymi się znajdują. Obawiać się natomiast nie muszą lokalni notable. Oni mają do dyspozycji oddzielny, dobrze wyposażony obiekt. Oczywiście, ściśle tajny.

Pozostali muszą zadowolić się piwnicami. Najpierw trzeba je jednak dostosować, ale na to pieniędzy nie ma. Są za to na utrzymanie schronów.

Tysiące w bunkrach

To ciekawe

Całe podziemne miasto powstało w latach 60. Później schronów budowano znacznie mniej. W ostatnich latach zaledwie dwa: pod Narodowym Bankiem Polskim i basenem Włókniarza. Ale też dwa zlikwidowano.

Najwięcej schronów, bo aż 101, ma Zarząd Mienia Komunalnego (z tego 22 zajmują sklepy i zakłady usługowe, 17 wykorzystują harcerze, w 22 są piwnice lokatorów, a w 4 archiwa, ponad 20 stoi pustych).
n 76 schronów należy do zakładów pracy, pozostałe są spółdzielni mieszkaniowych.

- Administratorzy mają obowiązek dbać o bunkry. W ubiegłym roku kosztowało to 15 tysięcy złotych, w tym wydadzą ponad 80 tysięcy - przyznają miejscy urzędnicy.
Tymczasem schrony nie są gotowe na natychmiastowe przyjęcie ludności. Brak w nich części podlegających okresowej wymianie. Zwłaszcza filtrów. Bez nich cały bunkier to w zasadzie solidniejsza piwnica.

- Dokupimy je natychmiast po wystąpieniu zagrożenia - kwituje Ryszard Iwanowski. I dodaje: - Natomiast w razie wprowadzenia stanu podwyższonej gotowości cywilni użytkownicy schronów muszą przywrócić im pierwotny stan. Mają na to 48 godzin.

- Nic nie wiem o takim obowiązku - dziwi się właścicielka sklepu w jednym z bunkrów. - Nie dokonałam tu jednak zbyt wielu przeróbek i szybkie przywrócenie funkcji obronnych jest możliwe.

Cywilne życie schronów

Bo od jakiegoś czasu schrony żyją własnym życiem... biznesowym.
W jednym z nich, na ul. Lipowej, Marta Szałaj prowadzi zakład fryzjerski. - Z jednej strony to dobra lokalizacja, bo w centrum. I czynsz jest nieco mniejszy niż w normalnych lokalach - przyznaje. - Ale są też minusy. Klienci nie zawsze tu trafiają. Trzeba obejść budynek i zejść do podziemia. Nie każdy lubi takie klimaty.
Ale lubią je białostoccy przedsiębiorcy. Świadczy o tym ciągle rozszerzająca się oferta "podziemnej" działalności.

Nawet słynny młodzieżowy klub "Metro" mieści się właśnie w takim miejscu. - I wciąż mamy sporo schronów w centrum do wynajęcia. Na Białówny, Piłsudskiego, a nawet Kościelnej - zachęca Lech Konopacki z Zarządu Mienia Komunalnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny