Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanatorium po nowemu. Będzie trudniej, ale są też ułatwienia. Ministerstwo zmieniło przepisy (pobierz nowy druk skierowania)

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
pixabay.com
Nowe skierowanie dopiero po roku od ostatniego dnia leczenia uzdrowiskowego. Czas dostarczenia skierowania do NFZ - tylko 30 dni. Inaczej traci ono ważność. Ale są też ułatwienia - uchylono przepisy dotyczące obowiązku weryfikacji stanu zdrowia pacjenta, opisanego w skierowaniu na leczenie uzdrowiskowe. Zmiany wchodzą w życie już 19 lipca!

Minister 4 czerwca podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową, zgodnie z którym od 19 lipca, ulegnie zmianie dotychczasowy stan prawny - informuje Rafał Tomaszczuk, rzecznik podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kolejka do sanatorium? A właśnie, że nie musisz czekać. Pojedź za kilka dni. Zapłaci NFZ

O co dokładnie chodzi? Po wejściu w życie zmian, lekarz wystawiający dorosłemu pacjentowi skierowanie, zobowiązany będzie do sprawdzenia, kiedy pacjent był ostatnio w sanatorium. Czyli czy upłynął już rok od ostatniego dnia leczenia w uzdrowisku. - Nowe skierowanie może być wystawione jedynie w przypadku, w którym od dnia zakończenia terapii upłynie co najmniej 12 miesięcy - przyznaje Rafał Tomaszczuk.

Kolejną zmianą jest czas, w jakim skierowanie musi trafić do NFZ. Termin to 30 dni od dnia jego wystawienia przez lekarza. Jeśli go nie dotrzymamy, skierowanie zwyczajnie straci ważność.

POBIERZ: Nowy druk skierowania do sanatorium. Będzie obowiązywał od 19 lipca 2019 roku!

- Uchylono też przepisy dotyczące obowiązku weryfikacji stanu zdrowia pacjenta, opisanego w skierowaniu na leczenie uzdrowiskowe. Dotychczas - po upływie 18 miesięcy - każde skierowanie było odsyłane do lekarza w celu jego weryfikacji - przypomina Rafał Tomaszczuk.

Wprowadzono też zmiany w załączniku do rozporządzenia – wzorze skierowania. Usunięto część dotyczącą wskazania przez lekarza kierującego proponowanego miejsca i rodzaju leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej.

Zobacz koniecznie: NFZ. Ułatwienia dla pacjentów. Zobacz na jakie badania i zabiegi nie ma już limitów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny