Samorząd gospodarczy puka do Sejmu

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected] tel 85 7489552
W poniedziałek projekt ustawy o samorządzie został skierowany równocześnie na dwie drogi legislacyjne: do komisji gospodarki i do Prezydium Sejmu, na ręce marszałka Bronisława Komorowskiego.
W poniedziałek projekt ustawy o samorządzie został skierowany równocześnie na dwie drogi legislacyjne: do komisji gospodarki i do Prezydium Sejmu, na ręce marszałka Bronisława Komorowskiego.
Pięć organizacji biznesowych chce ustanowienia przedstawicielstwa przedsiębiorców, z którym z mocy ustawy muszą się liczyć polskie władze.

Miałoby być tak: przedsiębiorcy mieliby swój samorząd w postaci izb wojewódzkich oraz ich reprezentacji ogólnopolskiej. W izbach równy głos mieliby mikroprzedsiębiorcy, mali, średni i duzi.

Na finansowanie izb szedłby odpis w wysokości 0,2 proc. podatku VAT płaconego w danym regionie. Członkostwo w samorządzie nie byłoby obowiązkowe.

 

Co miałby robić taki samorząd? Prowadziłby m.in. system informacji gospodarczej i sądownictwo polubowne, kształciłby syndyków, wydawał opinie dotyczące konkurencji, opiniował projekty aktów prawnych regulujących działalność gospodarczą itp. A regionalne i centralne władze państwowe i samorządowe byłyby zobowiązane zasięgać opinii izby lub Krajowej Rady Powszechnego Samorządu Gospodarczego. Miałyby także ustawowy obowiązek ustosunkować się do ich postulatów, wniosków i uwag w określonym prawem czasie.

Więcej szczegółów dotyczących projektu ustawy, informacje o historii samorządu gospodarczego i informacje o obecnym zaangażowaniu organizacji biznesowych w życie publiczne - w załącznikach obok tekstu.

Tak zakłada projekt ustawy, którego pomysłodawcą jest Business Centre Club, a popierają go zarówno Krajowa Izba Gospodarcza, jak i Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług, Polska Rada Biznesu oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

– Byłoby to wreszcie oddanie głosu wszystkim przedsiębiorcom na wzór rozwiązań stosowanych w Niemczech czy Francji – mówi Krzysztof Żukowski, wiceprezes BCC i kanclerz Loży BCC w Białymstoku.– W tej chwili, mimo istnienia różnych organizacji biznesowych, w życiu gospodarczym kraju nie bierze udziału blisko 97 procent przedsiębiorców.

Również Witold Karczewski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku i wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej widzi zalety tego rozwiązania.: Musi być reprezentacja przedsiębiorców, z którą liczy się ustawodawca. Dziś wybiera on sobie partnerów do dyskusji według dowolnego klucza. A jak nie chce, to nie wybiera.

W poniedziałek projekt ustawy o samorządzie został skierowany równocześnie na dwie drogi legislacyjne: do komisji gospodarki i do Prezydium Sejmu, na ręce marszałka Bronisława Komorowskiego.

– Może to nie jest wizja doskonała, ale trzeba nad nią pracować – podkreśla Witold Karczewski i zaznacza, że rozumie opory Konfederacji Pracodawców Polskich czy Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan wobec nowych koncepcji: Te organizacje mają swoich przedstawicieli np. w Komisji Trójstronnej, mają swoją pozycję i nie chcą jej utracić. Ale w całej Unii Europejskiej działają samorządy wszystkich przedsiębiorców. U nas też powinien.

Wojciech Winogrodzki,
szef Podlaskiego Związku Pracodawców należącego do KPP Lewiatan:
Zgadzam się z tym, że rola środowisk biznesowych w stanowieniu polityki gospodarczej jest za mała. Każdy wie, że zarówno Komisja Trójstronna, jak i Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego nie mają mocy sprawczej. Ale czy chodzi o to, żeby wszystkich przedsiębiorców spędzić do kolejnej organizacji, nie byłbym pewien. Tę inicjatywę traktuję jako taką wrzutkę w roku wyborczym, gdy politycy są bardziej skłonni się z nami liczyć. Bo na razie nie widać, żeby się liczyli. 

Konieczny zakaz eksportu drewna, inaczej wiele firm upadnie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie