Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Salon kąpielowy dla minimalistów

Olga Prusińska
Rezygnacja z brodzika nie musi oznaczać rezygnacji z kabiny prysznicowej. Zgodnie z trendem powinna ona być przezroczysta.
Rezygnacja z brodzika nie musi oznaczać rezygnacji z kabiny prysznicowej. Zgodnie z trendem powinna ona być przezroczysta.
Podłoga pod prysznicem może być zagłębiona na kilka centymetrów w stosunku do pozostałej powierzchni łazienki. Może też pozostać na jednakowym z nią poziomie - wszystko zależy od naszej decyzji.

Najważniejsza sprawa, jaka jest do rozwiązania w tak zaprojektowanej łazience, to podłączenie do kanalizacji, które wraz z odpływem powinno się mieścić w grubości stropu i podkładu podłogowego lub podłogi na gruncie.
- Należy jednak pamiętać, aby odpływ z natrysku znajdował się wyżej niż miejsce, gdzie następuje połączenie z pionem kanalizacyjnym - podpowiada Piotr Dereń, ekspert z Grupy Atlas.

Na rynku jest w czym wybierać - dostępne są odpływy punktowe i liniowe, które mogą być zlokalizowane przy ścianie lub na środku podłogi prysznica. Do montowania w narożnikach są odpływy proste i kątowe. Zachowanie spadku odpływu pozwoli na swobodne odprowadzanie wody z podłogi.
- Do projektowanego poziomu wykończonej posadzki należy dopasować także poziom kratki, uwzględniając jednocześnie grubość płytek i zaprawy klejowej do ich mocowania - tłumaczy Piotr Dereń.
Wylewka cementowa w żadnym miejscu nie może być cieńsza niż 3 cm, a dno musi mieć spadek w kierunku wpustu podłogowego.

- Po stwardnieniu wylewki syfon należy otulić taśmą uszczelniającą, a na podłogę i ściany natrysku nakłada się izolację przeciwwodną, na przykład z płynnej folii, tworzącą szczelną "wannę" - wyjaśnia ekspert.
Decydując się na prysznic bez brodzika, musimy zadbać też o izolację ścian i podłogi. Do tego celu można posłużyć się sprawdzonym systemem uszczelnień, zawierającym w składzie płynną folię elastyczną, przeznaczoną do uszczelniania porowatych podłoży mineralnych oraz płyt gipsowo-kartonowych.
- Folię nakładamy na ścianę lub podłogę warstwami przy pomocy pędzla, wałka lub pacy - tłumaczy Piotr Dereń. - Należy przy tym pamiętać, by następną warstwę "malować" po trzech godzinach od położenia pierwszej, a także po zamontowaniu uszczelniających taśm i kołnierzy.
Elementem istotnym dla szczelności izolacji będzie jej prawidłowa grubość, wynosząca w tym przypadku minimum 2 mm.
- Praktycznym sposobem kontroli grubości ułożonej warstwy izolacyjnej jest położenie "na mokro", na pierwszej warstwie izolacji, zbrojenia z siatki elewacyjnej z włókna szklanego - podpowiada ekspert. - Kolejne warstwy masy izolacyjnej nakładamy do zaniknięcia wzoru siatki, co gwarantuje uzyskanie wymaganej grubości.

Płytki - najlepiej antypoślizgowe
Do elastycznego i wodoszczelnego zabezpieczenia naroży, przy kratkach ściekowych, krawędziach przejść rur instalacyjnych należy użyć taśm i kołnierzy uszczelniających.
- Wodoszczelna taśma jest odporna na działanie substancji chemicznych - wyjaśnia Piotr Dereń. - Jest też bardzo dobrze przyczepna do wszelkiego rodzaju mas uszczelniających, co w konsekwencji umożliwia jej łatwy montaż i równomierne ułożenie.
Po wyschnięciu izolacji przeciwwodnej można rozpocząć przyklejanie płytek ceramicznych.
- Przeznaczone na dno natrysku, nie powinny mieć dużych wymiarów, aby łatwiej je było układać na spadzistym podkładzie - mówi ekspert. - Wskazane jest, by ich wymiary nie przekraczały 10×10 cm. Najlepsza będzie drobna mozaika, ale może też być antypoślizgowy gres lub płytki ceramiczne.
Po ułożeniu płytek trzeba dopasować kratkę tak, by nie wystawała ponad okładzinę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny