Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąd Rejonowy. Mediatorzy będą dyżurować za darmo

Magdalena Kuźmiuk [email protected] tel. 85 748 95 12
Halina Borys-Pakieła - białostocka mediatorka
Halina Borys-Pakieła - białostocka mediatorka Wojciech Wojtkielewicz
Sprzyja budowaniu porozumienia, pozwala wypracować rozwiązanie problemu, które akceptują obie strony sporu, zapewnia im równorzędną pozycję, pozwala spojrzeć na problem oczami drugiej strony, poza tym jest szybsza i tańsza. To najważniejsze zalety mediacji. Choć w Polsce została wprowadzona już kilkanaście lat temu, wciąż nie jest chętnie wykorzystywana w praktyce. By to zmienić, mediatorzy będą dyżurować w Sądzie Rejonowym w Białymstoku.

- Mediacja to ukłon w stronę społeczeństwa. Musimy jednak zmienić jego świadomość, by do ludzi dotarło to, że sami mają szansę uregulować to, co powstało w ich życiu chaotycznego. Przejmują odpowiedzialność, dostają szansę samodzielnego rozwiązania konfliktu. Pomoże im mediator - mówi Halina Borys-Pakieła, wiceprezes Krajowej Izby Mediatorów & Arbitrów.

Mediacja może być pomocna w konfliktach rodzinnych, małżeńskich, nawet towarzyskich czy koleżeńskich, także w sprawach spadkowych, majątkowych i cywilnych, pracowniczych, w sprawach gospodarczych, karnych, a także dotyczących nieletnich, w sporach urzędowych.

Choć ta metoda rozwiązywania konfliktów funkcjonuje w Polsce od kilkunastu lat, wciąż nie jest chętnie wykorzystywana. Pokazują to np. statystyki białostockiego sądu rejonowego z pierwszego półrocza tego roku. Na 55 spraw, które zostały skierowane do postępowania mediacyjnego, ugodą zakończyło się 17. Porozumienie zawierane było w sprawach karnych i rodzinnych.
- Mediacja jest bardzo niedoceniana przez sędziów, prokuratorów i policjantów, którzy mogą kierować strony do mediacji - uważa Halina Borys-Pakieła.

Zaznacza, że skłócone ze sobą osoby z pomocą mediatora sięgają do rozwiązania całego konfliktu. Co jest także ważne np. w przypadku mediacji gospodarczej. Wspólnie ustalone warunki ugody pozwalają zachować biznesowym partnerom dobre relacje na przyszłość.

- Jeśli ludzie do porozumienia dochodzą sami, to jest to o wiele głębsze niż jakikolwiek wyrok sądu, gdzie zawsze jedna ze stron jest pokrzywdzoną, wygraną, a druga przegraną. W mediacji obie strony wygrywają. Bo to jest ich porozumienie - podkreśla białostocka mediatorka.

By przybliżyć zasady mediacji, od listopada do maja przyszłego roku w sądzie przy ul. Mickiewicza 103 mediatorzy będą prowadzić konsultacje. Mogą się na nie zgłaszać wszyscy, którzy są zainteresowani rozwiązaniem sporu właśnie na drodze mediacji. Dyżury odbywają się w każdy trzeci czwartek miesiąca w godz. 9-13.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny