MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sąd: Niech Zielony płaci. Federacja Zielonych i Rafał Kosno toną w długach.

Urszula Zimnoch [email protected] tel. 085 748 95 81
Rafał Kosno, szef Federacji Zielonych, protestuje przeciwko niemal każdej większej inwestycji w mieście
Rafał Kosno, szef Federacji Zielonych, protestuje przeciwko niemal każdej większej inwestycji w mieście Fot. Anatol Chomicz
Federacja Zielonych i Rafał Kosno toną w długach. Tę samą organizację, która na potęgę sprzeciwia się niemal każdej inwestycji w mieście. Teraz sąd chce, by Kosno płacił koszty wytoczonej przez siebie sprawy. Na dodatek na konto Zielonego wszedł komornik.

Liczba dnia

Liczba dnia

40 - tyle protestów wysłała Federacja Zielonych do magistratu tylko od marca 2008 roku do dziś

Praktyka wygląda tak. Federacja składa pozew czy wniosek w sądzie w sprawie jakiejś inwestycji i jednocześnie prosi o zwolnienie ze wszystkich kosztów procesów. Bo jest organizacją pożytku publicznego. A po drugie, nie ma pieniędzy.

Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w to nie uwierzył. I uznał, że stowarzyszenie nie powinno korzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Postanowienie wydano 27 lipca. Nie jest jeszcze prawomocne.
Na co zwykle skarży się Rafał Kosno? A to na budowę campusu uniwersyteckiego przy ulicy Ciołkowskiego, a to znów chciał być stroną w sprawie budowy stadionu przy Słonecznej. Ostatnio oprotestował też wysypisko w Hryniewiczach. Oczywiście przegrał. Takich spraw jest mnóstwo. - Protestów wpływa do nas sporo - przyznaje Karol Świetlicki z biura komunikacji społecznej magistratu. Urząd naliczył 40 pism Kosny w ostatnim roku!

Wpadł na lakierni

Bo właśnie sprawa budowy lakierni przy ulicy Nowowarszawskiej w Białymstoku okazała się przełomowa. Federacja Zielonych bardzo chciała być w niej stroną. Wtedy może protestować.
Najpierw prezydent odrzucił wniosek Kosny. Zielony poskarżył się więc w sądzie. Ale i tu przegrał. Z całej sprawy pozostały jedynie koszty.

I jak zwykle federacja poprosiła o zwolnienie z kosztów i ustanowienie darmowego radcy prawnego. Przedstawiła dokumenty, które świadczą o tym, że organizacja nie ma pieniędzy. Ale według Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego są one niepełne. Bo np. brakuje wyciągów z kont bankowych.
Więc płacić powinien.

- Będziemy odwoływać się od tej decyzji - zapowiada Kosno.
Sąd pouczył go przy okazji, że jeśli rozpoczyna walkę, to powinien przewidzieć, że poniesie koszty.

Kosno: Składamy odwołania

Skoro tak, to Federacja Zielonych nie powinna w ogóle chodzić do sądów. Bo tonie w długach. Minus 6 tysięcy złotych - to wynik za ubiegły rok działalności.

Na dodatek komornik już raz zajął konto bankowe, żeby odzyskać 7200 złotych. To wynik przegranej batalii sądowej z czerwca ubiegłego roku. Komornicy nie ujawniają jednak szczegółów sprawy.

- Ta kwota to koszty radcy prawnego, który obsługiwał stronę przeciwną - mówi Rafał Kosno. Sam nie pamięta, o jaką sprawę chodzi. - Ale to on zażądał od nas pieniędzy. Uważam, że to niezasadne.

Toczą się jednak inne postępowania o egzekucję.

- Cały czas składamy odwołania - mówi Kosno.

A ogólne zadłużenie z tego tytułu to już 20 tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny