Sąd chce zabrać dziecko niepełnosprawnej matce

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
- Ja nie oddam córki dobrowolnie! – płacze Joanna Gawryś-Wojtyś z Zielonej Góry. Cierpi na czterokończynowe porażenie mózgowe. Pięć miesięcy temu urodziła zdrową córeczkę. Sąd chce jej ją zabrać.

- Jestem zaradną osobą - mówi niepełnosprawna Joanna Gawryś-Wojtyś. - Poruszam się za pomocą wózka elektrycznego, ale dla mnie nie ma barier. Robię sama zakupy, potrafię sama się ubrać, umyć, ugotować. Uważam, że moje ograniczenia ruchowe nie są argumentem do odbierania mi dziecka.

Mimo to, w listopadzie MOPS poinformował, że zgodnie postanowieniem sądu, kobieta ma przekazać dziecko do rodziny zastępczej i ma na to siedem dni. Termin mija we wtorek, 22 listopada.

Jestem sprawna intelektualnie!

Joanna Gawryś-Wojtyś od urodzenia cierpi na porażenie mózgowe. Pięć miesięcy temu urodziła zdrową córkę - Wiktorię.
Jak informuje kobieta, już dwie godziny po porodzie MOPS chciał przekazać jej córkę do adopcji. - Rozpłakałam się i zadzwoniłam do mamy.

Wtedy też matka kobiety, Krystyna Gawryś, zdecydowała się zająć córką i wnuczką. Jeszcze przed narodzinami dziecka Joanna rozstała się z mężem i zaczęła życie z innym partnerem, który jest ojcem jej dziecka. Jednak pani Joanna wraz z mężem postanowili naprawić relację i wspólnie wychować małą Wiktorię. Niestety mąż kobiety nadużywał alkoholu, leczył się w szpitalu psychiatrycznym, ostatecznie opuścił rodzinę i wniósł pozew o rozwód.

Obecnie w wychowaniu dziecka pomaga pani Joannie jej matka oraz bliscy. Jednak Krystyna Gawryś przeszła udar, ma dużą wadę wzroku, orzeczenie o niepełnosprawności. Musi się też opiekować mężem, który cierpi na chorobę Heinego Medina i Alzheimera. Opiekuje się więc trzeba osobami, sama mając kłopoty ze zdrowiem.

Pani Joanna uważa, że to mogło przeważyć na decyzji sądu. Niepełnosprawnej dziewczynie w codziennych pracach pomaga opiekunka z Centrum Usług Opiekuńczych. Odwiedzają ją też przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Chęć pomocy przez całą dobę przy wychowaniu pięciomiesięcznej Wiktorii wyraziła też bliska znajoma rodziny, Zofia Urbańska.

Uzasadnienie sądu

W decyzji sądu, w którym orzeka on, że na czas trwania postępowania dziewczynka ma zostać przekazana do rodziny zastępczej, można przeczytać m.in.: „Na rozprawie w dniu 29.09.2016 roku uczestniczka postępowania wniosła o ograniczenie jej władzy rodzicielskiej poprzez nadzór kuratora oraz pozbawienie władzy rodzicielskiej uczestnika postępowania”.

Jak informuje nas matka pięciomiesięcznej Wiktorii:- Sąd orzekł bez mojej wiedzy wyrok, na posiedzeniu zamkniętym - mówi. - Jak można wydawać wyrok, nie informując o tym uczestnika sprawy? Nie zgadzam się też, że bez mojej wiedzy i zgody próbuje mnie pozbawić władzy rodzicielskiej nad moją córką, nie mając w ogóle głębszego pojęcia o mnie. Bo ja jestem osobą intelektualnie sprawną!

Według decyzji sądu dziecko miało być odebrane matce we wtorek, 11 listopada. Jak poinformował nas jednak adwokat pani Joanny, odwołanie zostało złożone. Wszystko, by dziecko zostało przy matce.

Skontaktowaliśmy się z kuratorką przydzieloną pani Joannie, by wyraziła swą opinię, czy pani Joanna jest w stanie opiekować się swą córką. Jednak kobieta poinformowała „GL”, że z powodu toczącej się sprawy oraz ze względu na dobra dziecka nie może udzielić komentarza w tej sprawie.

Sąd przekazanie dziecka do rodziny zastępczej argumentuje m.in. w ten sposób: „Uczestniczka postępowania (...) wymaga pomocy osób trzecich i nie jest w stanie samodzielnie sprawować opieki nad dzieckiem. Ma władną częściowo jedynie jedną rękę. Według wypisu ZUS – nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji. (...) Uczestnicy postępowania nie posiadają własnych źródeł dochodów, utrzymują się ze świadczeń socjalnych. (...) Rodzina została objęta pomocą socjalną, asystenta rodziny, terapeuty oraz kuratora. Faktyczną opiekę nad małoletnią Wiktorią sprawuje matka uczestniczki postępowania, Krystyna Gawryś, która wykonuje wszelkie czynności przy dziecku, nie włączając w nie matki dziecka, wyraźnie stara się izolować małoletnią od matki, wypominając jej niepełnosprawność.

- Jak izolować? Przecież córka ciągle jest przy mnie - mówi pani Joanna podczas naszej rozmowy. W tym czasie mała Wiktoria jest trzymana na kolanach przez matkę lub noszona przez babcię.

W uzasadnieniu sądu można przeczytać również: „W najbliższym otoczeniu rodziny nie ma osoby, która mogłaby przejąć opiekę nad dzieckiem. Pomimo podjętych przez MOPS działań, nie znaleziono skutecznych i wystarczających rozwiązań, umożliwiających pozostawienie dziecka pod opieką matki. Dotychczasowe formy pomocy, polegające na wizytach asystenta rodziny, pracownika socjalnego i terapeuty, trwające zaledwie kilka godzin dziennie, nie są w stanie zabezpieczyć prawidłowo sytuacji matki i dziecka, w tym zapewnić małoletniej bezpieczeństwa. Jak wynika z informacji przekazanej przez MOPS, nie ma natomiast takich instrumentów i rozwiązań systemowych, które umożliwiłyby uczestniczce postępowania zamieszkanie wraz z córką, z jednoczesnym niesieniem im obu niezbędnej pomocy”.

Dlatego też sąd zdecydował się na przekazanie dziecka do rodziny zastępczej, podkreślając, że w przypadku zmiany okoliczności, w których dobro dziecka będzie w pełni zabezpieczone - zostaną zapewnione odpowiednie warunki i całodobowa opieka dla matki i dziecka, to sąd będzie rozważał zmianę zabezpieczenia.

Nie oddam córki

- Nie oddam swojej córki. Nie wpuszczę policji do mieszkania - płacze kobieta. - To jest hańba, żeby tak traktować człowieka.

W sprawę pani Joanny i jej córki zaangażowali się społecznicy, a także politycy i Rzecznik Praw Obywatelskich. - Dzięki pomocy radnego Jacka Budzińskiego (PiS), Asi zdecydował się pomóc poseł Jerzy Materna - tłumaczy Sebastian Cielecki ze stowarzyszenia My Zielonogórzanie, który pomaga pani Joannie.

- Dostałem zapewnienie od prokuratora z sądu okręgowego, że postępowanie zostanie wstrzymane - informuje poseł PiS Jerzy Materna. - Wykonałem tysiące telefonów w tej sprawie. Tej dziewczynie trzeba dać nadzieję, miasto też powinno jej pomóc.

- Postaramy się pomóc pani Joannie - informuje nas prezydent Janusz Kubicki, który zwołał na dziś konferencję w tej sprawie. Pomimo wielu prób skontaktowania się z dyrektorem MOPS-u Mieczysławem Jerulankiem, nie udało nam się uzyskać od niego komentarza w tej sprawie.

Do tematu powrócimy na łamach „GL”.

Materiał oryginalny: Sąd chce zabrać dziecko niepełnosprawnej matce - Gazeta Lubuska

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
ANNA

tam gdzie coś się dzieję to głowę w piasek chowają takim ludziom należy pomagać . Sami się wyniszczymy tak postępując . Inne kraje dbają o swoich obywateli a nie ich niszczą zamiast płacić rodzinie zastępczej to chyba lepiej dać matce te pieniądze .

M
MC

Ja bym raczej spalila te biurwy na stosie. Wszak podobne biurwy mowia nam o fascynacji i czerpaniu z innych kultur, czerpmy wiec! Te biurwy, sedziowie ktorzy sa silni wobec matek na wozkach inwalidzkich itp.itd.

s
say69mat

@pthet.pl:
- Ja nie oddam córki dobrowolnie! – płacze Joanna Gawryś-Wojtyś z Zielonej Góry. Cierpi na czterokończynowe porażenie mózgowe. Pięć miesięcy temu urodziła zdrową córeczkę. Sąd chce jej ją zabrać.

say69mat:
Są granice nieprzekraczalne ingerencji władzy sądowej, tym bardziej, że macierzyństwo jest jedynym i najlepszym lekarstwem dla jej matki.

t
tego się nie ukryje

i domy dziecka prowadzone przez klasztory jak ten siostry Bernadetty z Zabrza albo w Białce Tatrzańskiej.
....Jest śledztwo ws. znęcania się nad niepełnosprawnymi przez zakonnice w Białce Tatrzańskiej.
....Nowosądecka prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie znęcania się nad podopiecznymi domu opieki w Białce Tatrzańskiej prowadzonego przez siostry serafitki. ....
.... PODZIEL SIĘ
Przez kilkanaście lat dręczyła dzieci, doprowadziła do tego, że wyrosły z nich bestie lub ludzie, którzy będą mieli problemy psychiczne do końca życia! Taka jest siostra Bernadetta (Agnieszka F., 59 l.) z Zabrza.....

G
Gość

To jest szambo które powinno się jak najszybciej zasypać.
Co te yebane biurwy robiły gdy rodzice zastępczy mordowali 2 dzieci? Co te biurwy robiły gdy patologia tłukła jak bezpańskie kundle niemowlęta? Co ta biurewna patologia robiła gdy opiekunowie gwałcili podopieczne? Co ta patologia urzędnicza robiła gdy siostry miłosierdzia z Zabrza hodowały morderców i gwałcicieli?
Może trzeba przypomnieć? Internet nie zapomina:
29 kwi 14 23:43....ZAKONNA SZKOŁA MORDERCÓW, GWAŁCICIELI I PEDOFILÓW Ośrodek sióstr boromeuszek w Zabrzu wychował prawdziwe bestie ....Skazana na dwa lata więzienia za przemoc w ośrodku wychowawczym w Zabrzu prowadzonym przez zakon boromeuszek, przez lata unikała kary.....
A co z resztą?
Tutaj jakoś prokuratura, socjal czy RPO nie istniały a sąd wymierzył śmieszny wyrok którego nie umiał wyegzekwować?

e
edi

Ta cudowna PiS, w osobie pana ministra sprawiedliwości- ZIOBRY, cofnęła właśnie dotacje dla fundacji "Dzieci niczyje", czyli ofiary przemocy. Także dla kobiet. Więc NIE TRUJ SMĘTÓW, człowieku i włącz myślenie, KATOLIKU!

M
Miłośnik PO

Kobieta ma w nieszczęsciu szczęscie, ze nie rządzi dzis partia pogardy ludzi i biednych i potrzebujacych tj. PO. Mam nadzieje, ze minister Jaki pomoże kobiecie która zasługuje na pomoc Panstwa i ludzi dobrej woli .
Obrzydliwe urzędasy z sądów traktują ludzi biednych i niepełnosprawnych jak motłoch zamiast udzielic im pomocy i rady.Poprzednio kobiecie z nadwaga zabierano dziecko, czyli bolszewizm w czystym wydaniu

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3