Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sabantuj w Kruszynianach. Setki turystów bawiły się z Bogdanowiczami na przekór tragedii sprzed 3 miesięcy (zdjęcia)

mj
Prawdziwe oblężenie przeżywała w sobotę 4 sierpnia malutka miejscowość pod Krynkami. Specjalnie na święto Sabantuj do Kruszynian i Dżennety Bogdanowicz, właścicielki Tatarskiej Jurty, przyjechali goście nie tylko z Polski, ale i całego świata

– Chciałabym, żebyście jako goście poznali naszych gości, którzy tutaj specjalnie dla Was przyjechali z zagranicy. W tym roku tytułem naszego Sabantuj są Tatarzy świata. I właśnie oni przyjechali do nas – rozpoczęła tatarskie Święto Pługa Sabantuj Dżenneta Bogdanowicz.

Specjalnie na święto Sabantuj do Kruszynian przybyli Tatarzy z różnych stron świata: z Tatarstanu, Krymu, Kaliningradu, Litwy, Białorusi, Petersburga, Czech i oczywiście Tatarzy z Polski.

To Cię zainteresuje: Tak dwie doby po pożarze wygląda legendarna Tatarska Jurta w Kruszynianach (zdjęcia)

Jeszcze nie tak dawno temu wielu osobom brakowało w ogóle pewności, czy dojdzie do zorganizowania tego święta w tym roku. W nocy z 30 kwietnia na 1 maja Tatarska Jurta należąca do rodziny Bogdanowiczów spłonęła bowiem doszczętnie. Stracili dorobek całego życia.

Na szczęście jako rodzina stanęli na wysokości zadania, pozbierali się po tragedii. Mieli w tym wielki udział ludzie dobrej woli, którzy w różny sposób pomogli pogorzelcom. Dzięki temu Sabantuj mógł odbyć się jak zawsze, począwszy od 2007 roku.

Przeczytaj koniecznie: Dżenneta Bogdanowicz dostała nowy Order Ecce Homo. Stary spłonął w pożarze Tatarskiej Jurty (zdjęcia)

Mogliśmy zobaczyć VII Ogólnopolski Festiwal Kuchni Tatarskiej – na scenie gotowali dania inspirowane kuchnią tatarską znani polscy kucharze. W meczecie odbyła się modlitwa o pokój i sprawiedliwość na świecie, a po niej odbyła się parada gości i uczestników święta. Po paradzie odbyło się oficjalne otwarcie Sabantuj, zaś po nim występy artystyczne – można było usłyszeć muzykę i pieśni tatarskie z całego świata.

Nie zabrakło konkursów kulinarnych zarówno dla dorosłych jak i dzieci, degustacji, a także różnego rodzaju pokazów. Na uwagę zasługuje barwna inscenizacja Bitwy pod Parkanami z 1683 roku, w której wzięło udział 70 rekonstruktorów.

Program 300 plus - jak otrzymać wsparcie finansowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto