Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są zmiany w prawie drogowym. Młodzi kierowcy pod kontrolą.

(mak)
Policja będzie skrupulatnie sprawdzała wiek kierowców szybkich motocykli
Policja będzie skrupulatnie sprawdzała wiek kierowców szybkich motocykli Fot. Archiwum
Będzie okres przejściowy dla początkujących kierowców, prawo jazdy na skuter i quady, a uprawnienia na ścigacze i harleye dopiero od 24 lat.

- Zmiany w przepisach są bardzo potrzebne - mówi Piotr Gliński, egzaminator z białostockiego WORD-u

Do tej pory brakowało przepisów dotyczących quadów i skuterów. Może w końcu to się zmieni - mówi Piotr Gliński, egzaminator z białostockiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Najwięcej zmian dotyczyć będzie młodych kierowców. Ministerstwo Infrastruktury, które ustawę przygotowało, chce wprowadzić na przykład dwuletni okres przejściowy dla początkujących. Jeśli w tym czasie kierowca popełni dwa wykroczenia, zostanie odesłany na specjalny kurs reedukacyjny, a okres próbny zostanie wydłużony. Jeżeli wykroczeń będzie więcej niż trzy, to straci prawo jazdy i będzie musiał po raz kolejny podejść od egzaminu.

- Okres próbny to bardzo dobry pomysł. Sprawdza się w innych krajach - komentuje Andrzej Daniszewski, dyrektor białostockiego WORD-u.

Zdaniem egzaminatorów, 30-godzinny kurs to zbyt mało, żeby nauczyć się jeździć, a tym bardziej, żeby zostać zawodowym kierowcą. Liczą, że nowe przepisy zmobilizują początkujących do bezpieczniejszej jazdy.

Podoba im się także propozycja wprowadzenia do kodeksu dodatkowych kategorii: AM, A1, A2 i B1. Ustawa zakłada, że już 14-latki będą mogli się starać o prawo jazdy na skuter lub quad o małej mocy. Żeby prowadzić większe quady, trzeba będzie skończyć 16 lat. A dotychczasowe uprawnienia do kierowania motorem o dużej mocy będzie można zdobyć dopiero po ukończeniu 24 lat.

- Takie przepisy są bardzo potrzebne, bo teraz, żeby szaleć na skuterze, wystarczy karta motorowerowa, a na quad w ogóle nie trzeba papierów - mówi Daniszewski.

Najwięcej wątpliwości budzi natomiast pomysł zwiększenia limitu punktów karnych. Teraz każdy, kto ma więcej niż 24 punkty, musi ponownie zdać egzamin.

Nowa ustawa skieruje go tylko na kurs, a dopiero, jeśli w ciągu następnych pięciu lat znowu straci 24 punkty, odbiorą mu prawo jazdy.

- Powtórny egzamin to zwykle mobilizacja dla kierowców - twierdzi dyrektor WORD-u. - Nie wszyscy go zdają od razu, więc bardzo uważają, żeby nie trafić tu po raz drugi. Teraz mają wystarczyć im kursy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny