Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są zdolni i ambitni. Wygrywają olimpiady

Julita Januszkiewicz
Adam Bajguz (z prawej), Zofia Bagińska i Andrzej Rydzewski, uczniowie III LO w środę uczestniczyli w konferencji, podczas której mogli pochwalić się swoimi naukowymi osiągnięciami
Adam Bajguz (z prawej), Zofia Bagińska i Andrzej Rydzewski, uczniowie III LO w środę uczestniczyli w konferencji, podczas której mogli pochwalić się swoimi naukowymi osiągnięciami Wojciech Wojtkielewicz
Warto się uczyć - mówił Adam Bajguz, maturzysta z III LO. To jeden z 20 zdolnych uczniów, którzy w środę pochwalili się swoimi naukowymi pasjami oraz osiągnięciami

Adam Bajguz interesuje się informatyką, programowaniem, i elektroniką. Sporo czasu poświęca też zagłębianiu się w statystykę. Do tego stopnia, że zaczął wygrywać poważne olimpiady.

- Na swoim koncie mam sukces w ogólnoświatowym konkursie umiejętności statystycznych. Moje prace dotyczyły biologii zachorowań na grypę oraz charakterystyki warunków naturalnych w Polsce - podkreślał z dumą chłopak.

- Adam przez trzy lata nie opuścił żadnego dnia w szkole. Miał stuprocentową frekwencję w liceum - chwaliła go Małgorzata Łupińska, nauczycielka biologii w III LO w Białymstoku.

Adam Bajguz to jeden z blisko 20 najzdolniejszych uczniów podlaskich szkół ponadgimnazjalnych, którzy wystąpili podczas Młodzieżowej Konferencji Naukowej pt. „Wyzwania zrównoważonego rozwoju”. Odbyła się ona w środę na Uniwersytecie w Białymstoku.

Laureaci i finaliści różnych olimpiad przedmiotowych zaprezentowali efekty swoich naukowych pasji i badawcze osiągnięcia. Tak, jak Zofia Bagińska, uczennica klasy II o profilu biologiczno-chemicznym w białostockim III LO.

- Przygotowałam prezentację o rozmieszczeniu porostów w okolicach Knyszyna, mojej rodzinnej miejscowości. Ten temat zainteresował mnie, gdy uczyłam się do olimpiady biologicznej, której zostałam finalistką - opowiadała Zofia.

Zdradziła, że po maturze chce zdawać na medycynę.

Andrzej Rydzewski, jej kolega z klasy, pochwalił się, że jest laureatem etapu okręgowego 31. olimpiady wiedzy ekologicznej.

- Ale nie żyję tylko samą nauką. Mam ciekawe zainteresowania - przekonywał Andrzej. W wolnych chwilach jest harcerzem oraz żegluje.

- Praca ze zdolnymi uczniami to wielka przyjemność. Wchodzę na lekcję i czuję się ważna. Młodzież jest żądna wiedzy, wszystko ją interesuje, chce wiedzieć jeszcze więcej. A efektem tego są wysokie wyniki na maturze - cieszyła się Małgorzata Łupińska, nauczycielka.

Spotkanie na uczelni odbyło się w ramach projektu, który przygotowały wspólnie Fundacja Przyszłości Obszarów Chronionych - Instytut Kronenberga, Wydział Biologiczno-Chemiczny UwB, III Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

- To spotkanie młodych, kreatywnych i zdolnych ludzi, a przy tym wyzwolenie w nich większej odwagi. Mamy możliwość skonfrontowania ich wiedzy oraz pasji z ocenami naukowców. Oferujemy też inne formy edukacji, jak warsztaty, wykłady specjalistów - mówił Adam Walicki z Instytutu Kronenberga.

W ramach tej inicjatywy około 200 uczniów III LO uczestniczyło w warsztatach w Białowieskim Parku Narodowym. W środę młodzież podlaskich szkół spotkała się na terenie uniwersyteckiego kampusu. Można było posłuchać m.in. o stanie ekologicznym rzeki Sokołdy czy wpływie ultradźwięków na wzrost i rozwój grochu zwyczajnego. Dyskusje prowadzili naukowcy z UwB i Politechniki Białostockiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny